Skocz do zawartości

Problemy Z Updatem Fc6→f7


ecik__

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że wszyscy zainteresowani potencjalną aktualizacją swojego systemu ze starszej wersji Fedory na aktualną (siódemkę) powinni zapoznać się z poniższym postem.

 

Uwaga: Post dotyczy tylko tych ludzi, którzy pragną dokonać aktualizacji przy pomocy yuma - anaconda problemów nie stwarza.

 

Dave Jones na swoim blogu napisał notkę dotyczącą problemów związanych z aktualizacją systemu na najnowszą wersję przy pomocy yuma. Dla nieznających angielskie pobieżne wyjaśnienie problemu:

 

Dzieje się tak głównie z powodu użycia nowych sterowników PATA przez co sterowniki zmieniły swoje nazwy. Teoretycznie nie wygląda to na problem, ale przy okazji postanowiono jeszcze wybrać inną metodę budowania sterowników IDE. Wcześniej - wszystkie ładowano do vmlinuz i wykrywanie poprawnych modułów nastąpiło w trakcie działania systemu. Uznano to za marnotrastwo i teraz wszystko jest budowane jako moduły.

Powyższe czynniki powodują wykrzaczanie upgrade'ów z tego powodu iż jądro Fedory 6 wciąż zbudowane jest ze starymi sterownikami IDE. Zatem w pliku /etc/modprobe.conf nie ma żadnych informacji o nowych sterownikach libata. To wszystko sprawia, że po instalacji nowego jądra, gdy budowany jest plik initrd, budowany jest on wciąż ze starymi ustawieniami. Brakuje więc jakichkolwiek kontrolerów dysków twardych.

 

Problem można obejść wywołując mkinitrd z parametrem --with=nazwa_modułu, by stworzyć odpowiedni plik z modułami. Wcześniej musisz jednak dojść do tego, który moduł pasuje do sprzętu.

 

Znacznie prostszym rozwiązaniem jest włączenie anacondy i kazanie jej zrobienie aktualizacji. Wtedy wszystko będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje aktualizacji Yumem ale przy wykonaniu polecenia yum update yum dostaje:

 

Error: Missing Dependency: python(abi) = 2.4 is needed by package Numeric

Error: Missing Dependency: db4 = 4.3.29-9.fc6 is needed by package db4-devel

 

Co mam zrobić ? :), żeby było OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie wszyscy są na obu forach to tu też odpowiem. Z niewiadomych mi przyczyn yum wykrzacza sie w zależności od kolejności sprawdzania dependencies. Jak się wykrzaczy na yum update yum (a na pewno to zrobi) to najlepiej sprawdzić yum update perl, python, openoffice itp. (aż do skutku :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

heh... tu trzeba trochę pokombinować. W skrócie to musisz zainstalować nowe fedora-release i fedora-release-notes. Możesz je ściągnąć z fedoraproject (np. z koji).

Co do modułu to ja sprawdziłem jaki musi być załadowany przez odpalenie rescuecd i czytanie co ładuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

witam mam problem z update'm jesli chce zrobic to przez normalną aktualziacje pisze że już jest uzywane przez inny program albo jak wchodze przez konsole i polecenie yum to mi wyskakuje :

[root@localhost marco]# yum install kadu

Loading "installonlyn" plugin

Existing lock /var/run/yum.pid: another copy is running. Aborting.

 

co moge zrobić pomocy !!

 

nie ważne czy robie update czy chce cos zainstalować to , to mi wyskakuje

licze na pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...