Skocz do zawartości

Problemy-tłumaczenie Dla Zielonych


tictac94

Rekomendowane odpowiedzi

siemka to mój pierwszy post na tym forum. zarejestrowałem sie tu ponieważ mysle ze tu znajde najlepszą pomoc.

z góry mówie ze jestem swiezo upieczonym uzytkownikiem fedory 9 i nigdy wczesniej nie miałem do czynienia z jakim kolwiek linuxem(zawsze korzystałem z xp)

mam pare problemów i nie wiem z czego one wynikają (prawdopodobnie z mojej niewiedzy)

1.internet(nie mam internetu choc dane dodałem i robiłem wszystko tak jak sie robi na windzie a na windzie net mi działa)

2.problem z zamontowaniem partycji fat32 a raczej z edycją pliku fstab

3.problem z zainstalowaniem compiz fusion - a raczej chce sie dowiedziec co i jak krok po kroku robic bo sie pogubiełm.

dodaje pare zrzutów ekranu:

93aa9f7f30b640aam.png23d36cb5e825ddc7m.pngdd277bfdc7508e79m.png6bb45400d220d41cm.png2f8c308738f87f2bm.png

 

1.juz przy instalacji było mozna podac dane do sieci(przy okazji reinstalowałem winde i tam tez tak jest)no i podałem te dane, tylko tyle ze net nie działa. Nie wiem dlaczego bo na xp wszystko smiga bez zarzutów.

2.mniejwięcej wiem jak zamontowac partycję fat32 tak zeby montowała sie automatycznie i zeby było mozna na niej pliki wgrywac ale nie moge edytowac pliku fstab (widac to na 2 screnach)

3.tutaj to juz (_wogle_ → w ogóle) ORT mam mętlik. Potrzebuje dobrego poradnika bo przejazłem sporo i nadal nic nie wiem.

mam paczhe compiz-fusion.tar.gz a tu nagle czytam o jakis repozytoriach (.rpm) i juz kompletnie nie wiem co i jak.

 

ale sie rozpisałem....... prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej fotce nie możesz zapisać bo plik może edytować tylko root tak jak to chciałeś zrobić na drugiej fotce, problem w tym ze nie masz mcedit (yum install mc) możesz zamiast tego użyć gedit.

Co do sieci to nie możesz po prostu ustawić automat dhcp (4 fotka) i ... a nie będę ci mieszał co do sieci bo się nie znam.

Co do reszty przejrzyj linki:

- http://jakilinux.org/linux/fedora/ na końcu artykułu jest dużo odnośników

- moja stopka

- bajery http://howtoforge.com/howtos/linux/fedora

 

co do repo to teraz dodaje się tylko to http://rpmfusion.org/

 

jak już będziesz miał sieć to wybierz z polecenia yum list compiz\* to co ci odpowiada. Paczki *-devel są do kompilacji nie dla Ciebie, więc nie ściągaj takich jeśli nic nie kompilujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za tą komende "gedit" faktycznie działa i dzięki temu udało mi sie zamontowac partycję

więc punkt 2 mam zgłowy, pozostaje jeszcze net i compiz fusion (chociaz jak bede miał neta to se z tym poradze bo narazie musze sie wylogowywac na windowsa zeby cos w necie przeczytac)

nie wiem jak uruchomic NetworkManager (no chyba ze to robie i nie wiem - jest np pod inną nazwą)

czy jest jaka komenda w terinalu zeby go uruchomić

umiem uruchomic config-cos tam (tez od neta) lecz i tak net mi nie działa

 

a tak w ogóle to jeszcze jedno pytanie:

gdy fedora sie uruchamia pisze bootowanie i odlicza 3 sekundy, w ciągy tych 3 sekund trzeba cos nacisnąc zeby móc uruchomic winde

pytanie brzmi: czy darady wydłuzyc ten czas (3 sekundy to troche mało) i czy w ogóle darady tak zrobic aby od razu wyskakiwało okienko z wyborem systemu a nie ze sie fedora od razuT załącza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfigurujesz sieć przez system-config-network który współdziałą z uslugą network, która z kolei jest wyłączona na rzecz NetworkManagera.

Daj:

chkconfig --del NetworkManager
chkconfig --add network

z roota oczywiście.

Po tym zabiegu sieć będzie dostępna po uruchomieniu komputera

Do tego:

service NetworkManager stop
service network start

i sieć powinna być dostępna od razu ;)

 

Co do uprawnień. Domyślnie normalny użytkownik może zapisywać tylko do swojego Katalogu Domowego oznaczonego jako "~" (tylda) oraz do /tmp. Aby zmieniać zawartość plików systemowych (tych w /etc) potrzebujesz uprawnienia roota. Potem nano /etc/fstab i edytujesz. Ctrl+O zapisuje, a Ctrl+X wychodzi z edytora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie brzmi: czy darady wydłuzyc ten czas (3 sekundy to troche mało) i czy w ogóle darady tak zrobic aby od razu wyskakiwało okienko z wyborem systemu a nie ze sie fedora od razuT załącza

 

Jako root wykonaj gedit /boot/grub/grub.conf w pliku odpowiednio oznaczają:

default=0 (domyślnie uruchamiana pozycja z listy licząc od 0, czyli 0 ozn. 1, 1 ozn. 2 itd.)

timeout=3 (czas oczekiwania w sekundach)

# hiddenmenu (# ozn. komentarz dzięki czemu okienko wyboru będzie widoczne)

od siebie dodam że warto dostawić sobie na końcu dwie pozycja do restartu i wyłączenia

title Restart

reboot

title Exit

halt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.bootowanie mam z głowy, wszystko działa tak jak pisał "borzole" (i ta komenda gedit tez sie przydaje bo sie męczyłem nad edycją wcześniej)

2.partycja fat32 tez juz niby mi działa ale mam ją zamontowaną w /mnt/pliki (zeby sie tam dostac trzeba klikac z 5 razy a pózniej okienka zamykac), więc pytanie brzmi czy da rady zrobic skrót do tego folderu pliki (tak jak w windowsie sie klika ppm i utwórz skrót-bo w fedorze nie moge tego znalesc), a jezeli nie to partycje mozna zamontowac gdzie indziej np.w jakims folderze na pulpicie.

3.net mi nadal nie działa a robiłem tak jak pisał "morsik". (ikonka z kompem i krzyzykiem u góry znikła i NetworkManager sie wyłączył a network włączył ale net nie działa) wyskakuje okienko pomocy:

806d438981047deam.png

4.a z instalowaniem compiz fusion i innymi aplikacjami sie narazie nie bawie (zaczne instalowac jak neta bede miał sprawnego)

 

dzieki za pomoc i mam nadzieje ze z netem i innymi tez se w najblizszym czasie poradze (upierdliwe jest restartowanie kompa i logowanie na winde po to zeby sie czegos dowiedziec )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.2

Linki robi się tak

ln -s /katalog/zrodlowy /miejsce/przeznaczenia

czyli jak chcesz mieć skróty na pulpicie to

ln -s /mnt/nazwa ~/Pulpit

~ zastępuje ścieżkę do katalogu domowego, taki przydatny skrót. Katalog docelowy musi istnieć inaczej skrót się nie utworzy.

Wielkie dzięki, faktycznie działa

 

Teraz w zasadzie mam problem tylko z siecią.

Co mam zrobić aby działało?! :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo akurat odpalenie sieciówki w porównaniu do wifi czy wynalazków typu modemy usb powinno być banalne :) . No, ale dobra dokładna instrukcja, jeśli sobie poradzić nie możesz. NetworkManagerem, bo ten konfigurator system-config-network to zabytek, nawet nie wiedziałem, że jeszcze ktoś to używa... jako root wykonujesz kolejno polecenia /etc/init.d/network stop i potem /etc/init.d/NetworkManager restart (powinno być wszystko na OK). Teraz powinna pojawić się ikonka NM koło zegarka, ale jeśli by się nie pojawiła to jako zwykły użytkownik wydaj polecenie nm-applet. Teraz kliknij na ikonkę NM prawym przyciskiem myszki i wybierz "Modyfikuj połączenia..." w zakładce Przewodowe kliknij na przycisk Dodaj. W zakładce Ustawienia IPv4 przestaw z Metodę z DHCP na Ręczne , powypełniaj pola ok,ok. Jeszcze raz na ikonce NM lewym przyciskiem i wybierz połączenie, które właśnie skonfigurowałeś. Jeśli nadal nie będzie się łączyć to znaczy, że nie opanowałeś techniki klikania i musisz wrócić do windowsa, żeby się jeszcze podszkolić ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO NARESZCIE........ tego posta pisze własnie z fedory

dzięki za pomoc thof

teraz widze ze wczesniej robiłem tak samo tylko dodawałem ip a nie przestawiałem na manual

 

aha no i problem...net działa ale przez wczesniejsze operacje NetworkManager nie uruchamia sie przy starcie i musze za kazdym razem ponawiac operacje w terminalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to już trochę przesadzasz, masz neta i nie możesz sobie wyszukać dlaczego tak się dzieje... Uruchom sobie graficzny konfigurator usług systemowych system-config-services i w nim możesz włączać/wyłączać usługi na stałe. Jeśli chodzi o nm-applet to w gnome-session-properties , chociaż po instalacji, standardowo jest już dodany do autostartujących programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...