Skocz do zawartości

Problem Z Fedorą 2.


grobin0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem bardzo zielony i mam problem.

Mam sys Win XP na dysku SATA.

Postanowiłem zapoznać się z Linuxem a w ręce wpadła mi Fedora 2.

Instalacja przebiegła bezżadnego problemu.

Dopiero przy ponownym uruchomieniu komputera okazało się iż win odpala się tak jak by nie było Fedory.

Pod Win w Partition Magic widzę to co jest zainstalowane na partycjji z Fedorą.

Win jest na pierwszej partycji FAT32, potem są dwie partycje NTSF i ostatnia z Fedorą.

 

Proszę o rady. Nie mam chęci od nowa przechodzić przez całą instalację ale jak będzie trzeba będę musiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rady. Nie mam chęci od nowa przechodzić przez całą instalację ale jak będzie trzeba będę musiał.

A zainstalowałeś GRUBA? Na 99 proc. nie... :D

 

Więc spróbuj to zrobić po prostu. Bo windowsowy boot loader ci Fedory nie pokaże. Za to w GRUB -ie możesz sobie ustawić, co tam tylko zechcesz, nawet domyślne uruchamianie windows.

 

A może masz coś pochrzanione w BIOS-ie i nie da się nic zapisać w MBR (np. ochrona antywirusowa) - to by był ten 1 proc. :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter15 to trochę off-topic. Myślisz że jakby zainstalwoał FC3 a nie FC2 to by mógł odpalić (_linuxa_ → Linuksa) ORT? :D

 

fraDiavolo: W Windows możesz ustawić uruchamianie linuksa w boot.ini - wiem bo sam tak mam (wiekszość rodziny na windzie :( ) Zainteresowanym mogę podać przepis.

Ciekawsze jest czy grobin0 w ogóle zainstalował GRUBa. To dobre pytanie ;)

 

grobin0: czy Ty przypadkiem nie zainstalowałeś boot sektora na pierwszej partycji dysku linuksowego a nie w MBR? Może dlatego nie możesz dostać się do swojej Fedory? Masz dyskietke startową? Odpala się linuch z dyskietki?

Może warto zrobić coś takiego jak proponuja tutaj http://www.linux.com.pl/forum/index.php?t=...57dd2105fb63f47 w kawałku II.Zaginiony bootloader

Tylko jak masz Partition Magic to sobie na wszelki wypadek zrób najpierw kopię MBR (a lepiej dwie ;))

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Partition Magic mogę przeglądać to co mam na partycji Linuxowej i znalazłem w /boot/grub/grub.conf. Niestety nie mogę go edytować pod XP. Dyskietki niestety nie zrobiłem, ale przy instalacji wybrałem pełną instalacje (ok 6GB).

WalDo: Jak byś mógł podać jak mam w boot.ini ustawić żeby dało sie ustawić żeby chociaż był wybór Fedory (bo nie mam oprócz windowsa) byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie lekko :) Ale nikt nie mówi że tak miało być :)

Po kolei:

1. Zorganizuj sobie Knoppiksa albo inny LIVE CD. Możliwe że wystarczy odpalic instalke fedory z opcja "linux rescue", ale nie trenowałem.

Dla ustalenia uwagi zakładam, że dysk z linuksem to 1. dysk na 1. (czyli de facto zerowym) kanale IDE, partycja mówiłeś że 4. z kolei, czyli to będzie /dev/hda5 (4. wypada na windowsowe "extended").

2. Robimy katalog w /mnt i montujemy:

mkdir /mnt/hda5
mount /dev/hda5 /mnt/hda5

i montujemy sobie dyskietke (katalog ew. też tworzymy):

mkdir /mnt/floppy
mount /dev/fd0 /mnt/floppy

3. teraz kopiujemy boot sektor linuksa (o ile jest tam gdzie sądzę) na dyskietkę:

dd if=/dev/hda5 of=/mnt/floppy/bootsec.lin bs=512 count=1

4. restart

5. odpalamy windy, zdejmujemy atrybuty read only i ew. hidden z c:\boot.ini

6. kopiujemy z dyskietki nasz plik bootsec.lin na c:\ - zakładam że to wiesz jak zrobić ;)

7. Edycja boot.ini. Dopisujemy w sekcji [boot loader]

 
w pierwszej linii 
         timeout=30
w ostatniej linii
         C:\bootsect.lin="Moja biedna, zagubiona Fedorka :(" 

Zwróć uwage na timeout. Jak jest równy zero, to menu sie nie wyświetli. Wpis powyżej daje Ci 30 sek. na wybór opcji.

 

Uff, więcej pisania niż pracy :)

 

Pamiętaj, że to wszsytko przy założeniu, że:

1. instalowałeś boot sektor na pierwszej partycji linuksowej.

2. instalowałeś najpierw Windy potem Fedorę - jeśli było inaczej to kiszka. Tzn. trzeba sie jeszcze bardziej nakombinować, bo Winda nadpisała boot sektor linuksa, ale to w następnym odcinku, który mam nadzieję nie nastąpi ;)

 

Jeśli masz dysk SATA to możliwe, że dysk to nie /dev/hda tylko /dev/hde lub /dev/hdd - zmodyfikuj odpowiednio to co napisałem powyżej.

 

Daj znać jak poszło, powodzenia,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...