Skocz do zawartości

Wybranie Partycji Podczas Instalacji


J@ro

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz instaluję linuksa i napotkałem problem sad.gif Doszedłem do momentu wybierania pomiędzy opcjami:

Remove all partitions on drivers and create default layout

Remove linux partitions on selected drivers and create default layout

Use free space on selected drivers and create default layout

Create custom layout

 

CZytałem przewodnik instalacji FC5, ale był po angielsku i wiele z niego nie zrozumiałem sad.gif Może jest jakiś po polsku? Mam nowiutki dysk 80 GB nie podzielony na partycje. Proszę o wskazówki co mam wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecałbym własnoręczny podział na partycje.

Domyślnie dysk zostanie podzielony z użyciem LVM (Logical Volume Manager) - jak wynika z treści niektórych postów na forum jest z tym dużo kłopotu w przypadku konieczności odzyskania danych z uszkodzonych partycji. Tak więc NIE POLECAM tej opcji.

Wybierz własny podział z pomocą DiskDruida. Proponuję:

1. Niewielka partycja typu ext3 (ja robię ok.100MB) z punktem montowania /boot

2. Partycja typu ext3 z pkt montowania / (to główny katalog, niektórzy mówią na to partycja root) - ja dałem 12GB i na razie mi wystarcza, ale to zależy od tego ile dodatkowego softu zamierzasz instalować. Pełna instalacja Fedory ma chyba 3-4GB, ale w repozytoriach extras jest dużo softu, który na pewno będzie Ci przydatny.

3. SWAP - tu nie potrzeba punktu montowania, po prostu w typie partycji wybierasz "swap"

4. Ostatnia partycja to partycja z pkt.montowania /home typu ext3 - przeznaczam na nia pozostałą część dysku (opcja "wypełnij do maksymalnej dozwolonej wielkości" albo jakoś tak podobnie)

 

Taki podział gwarantuje niezły komfort codziennej pracy oraz możliwość w miarę bezbolesnego upgrade'u do nowszych wersji (ze względu na wydzielona partycję /home, na której trzymasz wszystkie swoje "śmieci").

 

Oczywiście możesz dokonać innego podziału. Podana powyżej moja propozycja nie uwzględnia oczywiście opcji instalowania Windows i Linuksa na jednym dysku. Wtedy podział musi wyglądać nieco inaczej, ale to inna bajka smile.gif

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierasz opcję 4, wtedy ustalasz wielkość partycji tak jak chcesz a nie jak widzi to system.

Po tym uruchamia się już po polsku program do zakładania partycji.

Ja mam 3 partycje linuksowe: / na system, /home na pliki użytkowników i /swap.

Przy reinstalacji FC nie tracisz plików, które często zbiera się długo.

 

Kolega mnie wyprzedził. Jeśli na tym samym dysku ma być też winda to zainstaluj najpierw ją a później FC. Winda skasuje ci Grub'a i bedzie trzeba go an nowo instalować, a tak to Linux widzi partycje Windy (a nie jest odwrotnie). Jak przewidujesz tą drugą opcję to też pomożemy dobrze dysk podzielić. biggrin.gif

 

Ja mam u siebie WinXP i FC5 i wsio mi śmiga jak ta lala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

U mnie, posiadam zintegrowany kontroler RAID na plycie konieczne bylo posluzenie sie parametrem "nodmaraid" podczas startu plyty instalacyjnej. O ile instalacje przebiegala poprawnie, bez jego podania, z malymi problemami przy partycjonowaniu dysku, o tyle instalacja gruba byla nieudana.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Niewielka partycja typu ext3 (ja robię ok.100MB) z punktem montowania /boot

Gdy bawię się kilka OS-ów, daję na boot 256MB. 100MB może okazać się zbyt małą ilością. Fedorka powinna chodzić na swoim kernelu (każda, FC4 ma swoje, FC5 swoje itp. - oczywiście nie musi tak być), więc właściwie jak ma się jeden system można z /boot zrezygnować, bo posiadanie go to tylko straca miejsca.

2. Partycja typu ext3 z pkt montowania / (to główny katalog, niektórzy mówią na to partycja root) - ja dałem 12GB i na razie mi wystarcza, ale to zależy od tego ile dodatkowego softu zamierzasz instalować. Pełna instalacja Fedory ma chyba 3-4GB, ale w repozytoriach extras jest dużo softu, który na pewno będzie Ci przydatny.
Maksymalnie miałem system z programami o objętości 9GB. Obecnie mam sporo software i system zajmuje 4,4GB. Przeznaczyłem na partycję / 15GB i żałuję. 12GB - absolutne maksimum, 7GB to bardzo dużo, 5GB powinno wystarczyć każdemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...