Skocz do zawartości

Jakie Distro


Other

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Linuksa używam od ok. 2 lat, testowałem takie dystrybucje jak: Mandrake 10.0, Mandrake 10.1, Fedora Core 4, Mandriva 2005 LE, Slackware 10.2, open SuSE 10.0, Ubuntu 5.10, Kubuntu 5.10, Knoppix 4.0, Aurox 10.1, próba instalacji Gentoo (:P) Fedora Core 5, open SuSE 10.2, Ubuntu 6.06. Jednak po tak długich (niektórzy powiedzą że krótkich :)) testach nei wiem jakie distro zainstalować. W każdej distro mi się coś podoba a coś nie. Wiem że są w sieci różne quizy jakie distro wybrać, jednak ja chciałem spytać Was, drodzy użytkownicy Forum.Fedora.pl :) Może przedstawią ponizej moje preferencje i priorytety, jakie powinno mieć moim zdaniem dobre distro.

 

(_menadżer_ → menedżer) ORT okien: GNOME ;-)

Procesor: Athlon Barthon 2500+

RAM: 512 DDR

Grafika: ATI Radeon 9200 SE :/

 

Idealne distro:

 

- system pakietów z łatwo dostępnymi repozytoriami z dużą liczbą paczek, mile widziane graficzne zarządzanie pakietami, paczki w najnowszych wersjach

 

- szybkość pracy, jednak zwykle wiąże się z trudnością obsługi, zmianą menadżera okien bądź wymianą sprzętu

 

- wysokie bezpieczeństwo nie spowolniając komputera ani nie utrudniając pracy (jednak wydaje mi się że bezpieczeństwo we wszystkich dystrybucjach jest takei same, albo chociaż podobne ^^)

 

- wspracie społeczności tj. Forum + kanał IRC z dużą liczbą ludzi (chętnych pomóc :D), bardzo mile widziane strony z newsami czy poradami

 

- prostota obsługi mile widziana :) rozumiem można czasami coś w konsoli napisać, ale bez przesady, ogólnie lepiej chyba jak są graficzne konfiguratory

 

Jak coś mi się przypomni to dopisze. Za wszelkie obiektywne odpowiedzi z góry thx :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za szybko wykonales Ctrl-C - Ctrl-V? ;)

Pozdro

 

BTW - nie wiem dlaczego, ale Twoje wymagania (idealne distro) podchodza mi pod Fedore... :P

 

No zapomniałem :D Dopeiro teraz mi si eprzypomnialo a tu juz 4 wywietlenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafalzaq a Ty czego uzywasz ? Pamiętam jak sie meczyles nad skryptem forum fc i siw wkurzyles i polazles ;D chyba ze pomylilem osoby ;d jak na moje Ubuntu hjest zbyt ociężałe :/ ale idealne by było jakby tak nei mulilo: synaptic, pakietow duzo, jedna cd do sciagania/ ew. zamowic .. ale nei wiem, mi po prostu zamula :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak wydaje mi się że bezpieczeństwo we wszystkich dystrybucjach jest takei same, albo chociaż podobne ^^

 

Tu sie grubo mylisz. Wystarczy zobaczyc chocby na szybkosc aktualizacji bledow bezpieczenstwa -> http://searchopensource.techtarget.com/ori...1205065,00.html Slackware wypada przykladowo bardzo blado. Poza tym sa dostepne rozne technologie poprawiajace bezpieczenstwo (Stack Smashing Protector, PaX, Exec-Shield, SELinux, Position Independent Executables i wiele innych). Wiekszosci z nich mozna uswiadczyc w dystrybucjach typu Gentoo Hardened czy Debian Hardened oraz w Fedorze -> http://fedoraproject.org/wiki/Security/Features Czesc z nich moze dopiero znalezc sie w nastepnej wersji Ubuntu -> https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-ha...une/000150.html

 

(sorry za brak pliterek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sie grubo mylisz. Wystarczy zobaczyc chocby na szybkosc aktualizacji bledow bezpieczenstwa -> http://searchopensource.techtarget.com/ori...1205065,00.html Slackware wypada przykladowo bardzo blado. Poza tym sa dostepne rozne technologie poprawiajace bezpieczenstwo (Stack Smashing Protector, PaX, Exec-Shield, SELinux, Position Independent Executables i wiele innych). Wiekszosci z nich mozna uswiadczyc w dystrybucjach typu Gentoo Hardened czy Debian Hardened oraz w Fedorze -> http://fedoraproject.org/wiki/Security/Features Czesc z nich moze dopiero znalezc sie w nastepnej wersji Ubuntu -> https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-ha...une/000150.html

 

(sorry za brak pliterek)

 

Ja w tym nie siedzę (przynajmniej narazie) i "rozne technologie poprawiajace bezpieczenstwo" które kolega (?) wymienił nic mi nie mówią i będę miał lekturę na wieczór, ale Gentoo też wspaniale w owym teście nie wypadł (a FC na chlubnym 2 miejscu :)). Chyba się przekonałem, bo FC łączy w sobie elementy łątwej jak i trudnej dystrybucji (chociażmimo wszystko raczej łatwiej). :) Zastanawiałem się jeszcze nad KateOS, ale może kiedyś ::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- system pakietów z łatwo dostępnymi repozytoriami z dużą liczbą paczek, mile widziane graficzne zarządzanie pakietami, paczki w najnowszych wersjach

Debian. Do instalki graficznej ma synaplica.

- szybkość pracy, jednak zwykle wiąże się z trudnością obsługi, zmianą menadżera okien bądź wymianą sprzętu

Debian, Fedora. W porównaniu z taką FC3 [4 nie miałem], piątka to demon szybkości. Debianowi tez nic nie brakuje :)

- wspracie społeczności tj. Forum + kanał IRC z dużą liczbą ludzi (chętnych pomóc ), bardzo mile widziane strony z newsami czy poradami

Dla Fedory - wiadomo: to forum m. in. ;) Irc jest.

Dla Debiana - dug.net.pl, debianusers.pl, alt.pl.comp.os.linux.debian

- prostota obsługi mile widziana rozumiem można czasami coś w konsoli napisać, ale bez przesady, ogólnie lepiej chyba jak są graficzne konfiguratory

Tutaj raczej z dwóch proponowanych przeze mnie, to tylko Fedora. Debian tego nie ma, chociaż jego obsługa nie jest jakoś zbytnio skomplikowana. Po czasie w obcowaniu z nim można się podstaw tego systemu nauczyć. IMO nawet dość prosto [wiem po sobie].

 

Jedyne, co mnie w Debianie denerwowało, to wersja tego sysa na amd64. Nie polecam zbytnio ;) Dużo ciekawego softu na tą architekturę nie ma [chociaż moze się zmieniło, od kilku miechów się nie interesuję]. Uruchomienie czegoś na i386 jest lekko powiedziane najszybszą drogą do zrezygnowania z tego sysu. Nie kazdy ma zapędy bawić się w instalowanie alternatywnego sysa pod chrootem tylko dla kilku aplikacji [ja miałem, ale już raczej mi się nie pojawią ponownie ;p].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu jest tak polecane, a taka niewinna Fedora, traktowana jak ostatnie gówno dla mnie okazała się czymś... nie do opisania wspaniałym :).

Uwielbiam tę dystrybucję, reszta niech się buja na drzewa banany... jeść :D.

 

Co do porady - radzę potestować, ale nie jak ja, że co 2 dni instaluję jedno lub drugie :D.

Najlepiej tydzień pożyć z każdym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... Prawdziwy demon szybkości to Arch Linux. Ma też zawsze aktualne pakiety. Jednak jest małe wsparcie (forum, itd) w stosunku do np. Debiana, czy Fedory. Jak zależy ci na wsparciu to Gentoo - jednak uważaj z zamaskowanymi pakietami, jak X.org 7.1. Zrypał mi się przez to, że miałem "ACCEPT_KEYWORDS="~x86"" w /etc/make.conf i zainstalował owe X-y. <tu miał być komentarz, ale powstrzymam się>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo odpisał ktoś mi ;-)

 

Co do Debiana: nie mam zamiaru sciagac płyt (tym bardziej nei chce mi sie szukac ile potrzebuje na GNOME+synaptic, itp itd...:P), a et iso czy mini iso nei pamietam nazwy chcial mi sicagac dosc dlugo pakuety (jakies 12h czy cos takiego ^^) pakiety wiec podziekowalem. Gentoo sie instaluje tydzien wiec tez dziekuje :P Archa nie próbwałem i jak mi sie FC znudzi (a nudziła mi sie juz 5x :P) to pewnie bedzie Arch, albo KateOS ^^ Ale pozyjemy zoabczymy, narazie nei mam czasu na eksperymenty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...