Skocz do zawartości

Ubuntu Vs. Fedora


antywajrus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Otóz mam pewien problem. Ostatnio pewien informatyk zainstalowal mi Ubuntu na moim kompie. Rodzice sa nim zachwyceni i stoja murem i nie pozwalaja mi sformatowac Ubuntu na Fedore. I teraz mam taka prosbe. Czy moglibyscie wypisac kilka argumentów, dlaczego Fedora jest lepsza od Ubuntu? Bylbym bardzo wdzieczny!

Pozdrawiam bardzo serdecznie!

 

PS. Chce sformatowac Ubuntu bo szwankuje kilka rzeczy. Dziala bardzo wolno (po mimo AMD64, NV 7900, 2gb ram), internet bardzo wolno dziala (po mimo 2mb/s neo, wi-fi dobrze skonfigurowane) oraz nie moze zamontowac plytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby przyzwyczajone do Windows trudno chyba przekonać.

W sumie Linux to Linux, ale ja np. wolę wiedzieć co i na jakiej partycji mam. A np. Dapper-Drake desktop instaluje wszystko na jednej partycji. Nie możesz wybrać /home jako osobnej (chyba że coś przeoczyłem) a to w przypadku upgrade'u oznacza konieczność backupu jakiejś wściekłej ilości danych albo ich utratę. Oczywiście pozostaje jeszcze 'alternate', ale też jest mało elastyczny i o ile widziałem, też nie można ustawić /home jako osobnej.

Dla osób które chcą tylko przeglądać internet, mieć pakiet officowy itp Ubuntu jest OK.

Jak chcesz mieć Fedorę, to zainstaluj na dysku na innej partycji. Oczywiście trzeba pewnie będzie rozwalić Ubuntu, bo jestem skłonny się założyć, że jest na całym dysku nie licząc swapa :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście wypisać kilka argumentów, dlaczego Fedora jest lepsza od Ubuntu? Byłbym bardzo wdzięczny!

 

Osobiście nie lubię takich tematów. Ubuntu i Fedora są skierowane do innych użytkowników, Ubuntu - zwykli użytkownicy, Fedora - osoby chcące używać najnowszych technologii i programów. Przez to nie uświadczysz w przykładowo w Ubuntu aktualizacji jądra do wersji 2.6.x+1 tak jak to ma miejsce w Fedorze. Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony. Nie można przez to ich za bardzo porównywać, bo "target" jest inny. Wszystko zależy od tego co Ty/Twoi rodzice chcą robić z systemem.

 

Co do zalet to na pewno znacznie lepsze bezpieczeństwo → http://fedoraproject.org/wiki/Security/Features W Ubuntu tego jeszcze nie ma → https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-ha...une/000150.html

 

PS. Chcę sformatować Ubuntu bo szwankuje kilka rzeczy.

 

Nie możesz zainstalować Fedory obok Ubuntu? Przy takim sprzęcie to wątpię być miał tam 4GB dysk ;-) Niech rodzice zobaczą jak działa to i to. W sumie to nie moga oni używać Ubuntu, a Ty Fedory? Nie widzę problemu...

 

Poza tym jak coś nie działa, to zawsze można to jakoś naprawić ;-) Nie skacze się z dystrybucji na dystrybucję tylko dlatego, że jakaś rzecz szwankuje.pwn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem już przyzwyczajony do Windows. Kiedyś byłem hardcore'owy i sformatowałem Windowsa i tak już zostało :). Trzymam się z daleka od tego systemu. O Fedorze wiele słyszałem, bo obracam się trochę w towarzystwie jej użytkowników (i beta-testerów). A o Ubuntu słyszałem wiele złych opini. Fedora wydaje mi się odpowiednia dla moich wymagań od komputera (tzn. internet, stacja robocza do szkoły, trochę programowanie w C++, tworzenie stron w HTML/CSS/PHP oraz Grafika). Jeśli chodzi o backup to dużo nie mam do zrobienia, a nawet wcale, bo zmieszczą się te dokumenty w wersji roboczej na poczcie, więc z tym nie ma żadnego problemu. Chodziło mi raczej o ukazanie zalet Fedory i wad Ubuntu (albowiem wiele twierdzi, iż tak jest, tzn. że "Fedora rocks, Ubuntu sucks"). Dzięki za odpowiedź tak btw.

Pozdrawiam serdecznie!

 

@gajownik:

Chodzi mi właśnie o te technologie i bezpieczeństwo. Fedora bardzo mi się spodobała. A jeśli chodzi o partycje to mam tak zaśmiecone (Ubuntu+Gentoo+Vlos+Nubuntu), że nie wiem które to które i szczerze to nie chcę tego nawet sprawdzać. Wolę mieć czysto, partycję Swap i / i na tym koniec. Zależy mi żeby przekonać rodziców do mojego wyboru. Dzięki za odp.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Fedorze wiele słyszałem, bo obracam się trochę w towarzystwie jej użytkowników (i beta-testerów). A o Ubuntu słyszałem wiele złych opini.

 

Zamiast bazować na opiniach innych osób lepiej samemu sprawdź. Każdy ma inne gusta i pasuje mu co innego.

 

Wolę mieć czysto, partycję Swap i / i na tym koniec.

 

Błąd. Bez osobnego /home nie stawiałbym w ogóle systemu. Późniejsze próby aktualizacji systemu do nowszej wersji to mordęga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wez po prostu wywal Ubuntu i zainstaluj Fedore. Zabezpiecz tylko dokumenty i skonfiguruj system tak zeby wszystko bylo "cacy". Rodzice jesli beda potrzebowali czegos waznego to uzyja FC jesli im sie nie spodoba to zmien z powrotem na Ubuntu lub postaw obok Fedory. To sie nazywa agresywna polityka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile wiem to ubuntu i fedora jako domyślne środowisko mają gnoma, ściągnij tylko motyw pulpitu, gruba oraz logowania z ubuntu i rodzice nawet nie zauważą różnicy :rolleyes:

I koniecznie menu niech będzie takie same(bądź b. podobne(chodzi o układ programów i nazwy)) w FC jak w Ubuntu. Powiesz, że zainstalowałeś kilka programów :). I ustaw taki sam motyw pod rootem. Widziałem też motyw Human dla KDE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...