Skocz do zawartości

Po Instalacji Fc2 Windows Mi Nie Startuje.


AlienJR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

mam nowy problem.. nakrecilem kolege na Fedore 2 ale chyba cos zle zrobilem bo po instalacji i w GRUB'ie wybraniu OTHER nie odpala sie windows Xp tylko pojawia sie cos takiego :

Booting 'Other'

   rootnoverify (hd0,0)
   chainloader +1

kolega mnie nienawidzi za to :P

jemu potrzebny jest win na biegu i nie moge sformatowac mu dysku za bardzo :(

jego mama pracuje na jakis dokumentach w wordzie .. kurde jednym slowem emergency !

Prosze pomozcie mi jescze dzis !!

a wspomne jescze ze on ma neostrade i sam zaznaczalem paczki do zainstalowania, ale wybralem tylko te co byly zalecane przez kolesia ( chyba MarcYr'a ), ktory napisal artykul o instalacji NEO...

___________________________________________________________________________________________

 

znalzlem to, ale nie widze w tym zadnej odpowiedzi :

http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/long_l...?buglist=118268

http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...g.cgi?id=115980

http://mandrakeuser.org/docs/install/iboot2.html

http://www.mcc.ac.uk/grub/grub_4.html

 

 

Pozdrawiam !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

znalzlem to, ale nie widze w tym zadnej odpowiedzi :

 

http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...g.cgi?id=115980

No to przeczytaj jeszcze raz :P

 

A poza tym to przeczytaj przypięty wątek na samej górze tego działu - tam też znajdziesz odpowiedź :huh:

:lammer:

nadal nie mam pojecia co zrobic ;( nie wiem o co w tym chodzi po jaka cholere ustawia sie to z dyskiem gdzie i keidy jak co ??? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

to wszytsko nie ma sensu kurde,

koledze nie chodzi winda,

mi sie trzesie obraz jak by mial padaczke i nie mam dzwieku !!

:(

chore !

tj wszystko chore, za malo doswiadczenia i wiedzy za duzo problemow !!

 

:blink:

do tego systemu chyba trzeba miec iq ze 160 :/ albo cierpliwosc szachisty

 

 

;(

 

no coz bede musial zgrac wszytskie dokumenty mojego kumpla matki na moj dysk i pousuwac wsyzstkie partycje i poformatowac to wszystko, zainstalowac windowsa i byc ciagle lame ! ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalzlem to, ale nie widze w tym zadnej odpowiedzi :

 

http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_b...g.cgi?id=115980

No to przeczytaj jeszcze raz :P

 

A poza tym to przeczytaj przypięty wątek na samej górze tego działu - tam też znajdziesz odpowiedź :huh:

:lammer:

nadal nie mam pojecia co zrobic ;( nie wiem o co w tym chodzi po jaka cholere ustawia sie to z dyskiem gdzie i keidy jak co ??? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

to wszytsko nie ma sensu kurde,

koledze nie chodzi winda,

mi sie trzesie obraz jak by mial padaczke i nie mam dzwieku !!

:(

chore !

tj wszystko chore, za malo doswiadczenia i wiedzy za duzo problemow !!

 

:blink:

do tego systemu chyba trzeba miec iq ze 160 :/ albo cierpliwosc szachisty

 

 

;(

 

no coz bede musial zgrac wszytskie dokumenty mojego kumpla matki na moj dysk i pousuwac wsyzstkie partycje i poformatowac to wszystko, zainstalowac windowsa i byc ciagle lame ! ;(

Witajcie!

Chlopaki blagam was !!!

To AlienJR u mnie zinstalowal Fedore i mojej matce potrzebny jest win, a ja nie chce pozbywac sie Fedory i prosze was pomozcie mi, jestem kompletnie zielony, nie wiem prraktycznie nic, dlatego prosze was abyscie podpowiedzielli mi troche co zrobic aby win chodzil !!

 

Z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego systemu chyba trzeba miec iq ze 160 :/  albo cierpliwosc szachisty

Przesadzasz...

no coz bede musial zgrac wszytskie dokumenty mojego kumpla matki na moj dysk i pousuwac wsyzstkie partycje i poformatowac to wszystko, zainstalowac windowsa i byc ciagle lame ! ;(

Ygh? Zmarnować kilka(naście) godzin czasu skoro sprawę można rozwiązać w 5, no góra 8 minut?

 

Dobra, pisałem na ten temat już kilka razy na forum, ale niech Ci będzie...

 

1. Odpal jakiegoś Linuksa LiveCD na kernelu 2.4 (może być FC1 w trybie rescue). Po zalogowaniu wpisz:

[y4kk0@X y4kk0]$ cat /proc/ide/hda/geometry
physical     16383/16/63
logical      65535/16/63
[y4kk0@X y4kk0]$

Najważniejsza jest liczba środkowa - liczba głowic. Będziesz miał albo 255, albo 240. To powyżej jest spisane spod FC2, więc jest trochę inne ;-)

 

Cały problem, który Was dotknął, jest spowodowany tym, że jądra z serii 2.6 czytają geometrię dysku prosto z dysku (prawidłowe działanie), a nie z BIOSu (jak kernele 2.4 i Windowsy). Podczas instalacji zmieniły się wartość CHS w tablicy partycji i dlatego Win2k/XP nie startuje (po kiego wała mu to potrzebne skoro ma poprawne wartości LBA?). W FC3test2 program partycjonujący (parted) powinien już nie robić takich niespodzianek ;-)

 

2. Wchodzisz do BIOSa i w opcjach danego dysku wybierasz inny tryb dostępu:

- jeśli wcześniej odczytałeś liczbę 255 to ustawiasz tryb LBA

- gdy było 240 - tryb LARGE

 

Oczywiście geometrię dysku można odczytać bezpośrednio z BIOSu, ale wiele osób odczytywało błędne dane, więc zmieniłem teraz trochę tryb postępowania :mellow:

 

Wielu osobom po tym zabiegu ich ukochany Windows już startował normalnie ;-) Gorzej jest, jeśli nie można zmienić trybu dostępu (niektóre laptopy). Wtedy trzeba użyc programu sfdisk.

 

3. Odpalasz FC2.

4. Robisz kopię zapasową tablicy partycji:

sfdisk -d /dev/hda > pt.txt

i kopiujesz to na dyskietkę.

5. Wpisujesz

sfdisk -d /dev/hda

Jeśli zobaczysz coś takiego:

Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
DOS and Linux will interpret the contents differently.
# partition table of /dev/hda
unit: sectors

/dev/hda1 : start=       63, size= 16771797, Id= 7, bootable
/dev/hda2 : start= 16771860, size=217632555, Id= f
/dev/hda3 : start=        0, size=        0, Id= 0
/dev/hda4 : start=        0, size=        0, Id= 0
/dev/hda5 : start= 16771923, size=104856192, Id= 7
/dev/hda6 : start=121628178, size=112776237, Id= 7

to będziesz musiał z pliku pt.txt pousuwać ostrzeżenia. Po edycji plik powinien wyglądać mniej więcej tak:

# partition table of /dev/hda
unit: sectors

/dev/hda1 : start=       63, size= 16771797, Id= 7, bootable
/dev/hda2 : start= 16771860, size=217632555, Id= f
/dev/hda3 : start=        0, size=        0, Id= 0
/dev/hda4 : start=        0, size=        0, Id= 0
/dev/hda5 : start= 16771923, size=104856192, Id= 7
/dev/hda6 : start=121628178, size=112776237, Id= 7

czyli bez tych dwóch pierwszych linijek.

6. Odpalasz teraz to polecenie:

cat pt.txt | sfdisk --no-reread -H255 /dev/hda

Jeśli wcześniej było 240, to zamiast -H255 wpisujesz -H240. Gdyby jakimś cudem nie chciało się zrobić, to po --no-reread dopisz --force.

 

Teraz to już musi działać ;-) Oryginalny opis znajdziesz tutaj → http://www.redhat.com/archives/fedora-deve...y/msg00908.html

 

Tak jak mówiłem to jest kilka minut roboty - mniej więcej tyle samo czasu zajmuje przywrócenie do życia Linuksa po instalacji Windowsa :P

 

Aha, zmieniłem trochę temat, żeby następni mogli łatwiej to znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Ci !!

Z orginalnego opisu, tego na stronie redhata, nic nie zrozumialem i troche wpadlem w panike :/

Jescze raz dziekuje, teraz juz mam z kim glowic sie nad linuksem :)

Jutro popoludniu zabiore sie do roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W LiveCD ( nie wiem na jakmi kernelu - kupilem jakas tam gazettke i dali) wyskakuje cos takiego

physical  19158/16/255
logical  77545/16/63

 

Po wlozeniu FC1 Cd 1 w prompt wpisalem linux rescue, i tam pozniej sie cos dzial i wrescie moglem cos wpisac a tam wsykoczylo mi dokladnie to samo

 

a w BIOSie dysk jest ustawiony na Auto i wsywietla takie dane

Capcity 40022MB

Cylindry 19158

Head 16

Precomp 0

Landing Zone 19157

Sector 255

 

hmm i co ja mam z tym zrobic.

AlienJR gdzebiacy w komputerze Czerwin'a1

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fdisk -l /dev/hda

powinno dać poprawną wartość...

 

Odnośnie tamtych wartości - trochę mnie to zdziwiło, bo o ile dobrze pamiętam, to u mnie wyświetlało się poprawnie :/

i w LiveCD i w trybie 'linux rescue' w FC1 efekt jest nastepujacy: (?)

Disk /dev/hda : 40.0 GB, 40020664320 bytes
16 heads, 63 sectors/track, 77545 cylinders
Units = cylinders of 1008 * 512 = 5160096 bytes

Device        Boot            Start                   End                 Blocks             Id           System 
/dev/hda1      *                    1                   16591             8361801            7          HPFS/NTFS
/dev/hda2                      16591                77536             30716280           f           Win95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5                      16592                63448             23615518+         b          Win95 FAT32
/dev/hda6                       63448               63974             265041               82        Linux Swap
/dev/hda7                       63974               77536             6835626             83        Linux  

i nic wiecej...

heads jest 16 ;(

prosba stary wez pomoz

ALJR zamartwiajacy sie nad tym trudnym zagadnieniem... :/

:lammer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie tylko zastanawiam czy nie prosciej zmountowac partycjie windowsowe i dalej pracowac nad tym plikiem tylko ze w FC za pomoca OpenOffice?? :P

heh.. Juz zmountowalem partycje windowsa, i racja mozna pracaowac nad openofficem, ttylko powiedz to czerwina starej !! hehe

ona jest pedagogiem i pisze jakies glupoty ciagle w wordzie, nie da sobie rady w fedorze, w sumie to openoffice jest podobny ale tak czy siak potrzebny jest windows bo czerwin ma chore loty w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazcie jej jakis artykol na temat luk w windowsie i mozliwosci ewentualnego wlamania na ten system. Do tego dojda makrowirusy i utrata danych ..... moze sie przestraszy i przerzuci na FC w koncu ten system nie jest taki straszny:P tu masz linka do artykulu jak przekonac zone do (_linuxa_ → Linuksa) ORT http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...p?showtopic=778 postaraj sie go wykorzystac !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT (tonick @ 24.08.2004 - 01:34)

Tak sie tylko zastanawiam czy nie prosciej zmountowac partycjie windowsowe i dalej pracowac nad tym plikiem tylko ze w FC za pomoca OpenOffice?? tongue.gif

 

heh.. Juz zmountowalem partycje windowsa, i racja mozna pracaowac nad openofficem, ttylko powiedz to czerwina starej !! hehe

ona jest pedagogiem i pisze jakies glupoty ciagle w wordzie, nie da sobie rady w fedorze, w sumie to openoffice jest podobny ale tak czy siak potrzebny jest windows bo czerwin ma chore loty w domu smile.gif

PANOWIE POWIEDZCIE O CZYM TU DYSKUTUJECIE? O MOJEJ SYTUACJI W DOMU CZY O MOIM POWAZNYM ZMARTWIENIU Z WINDOWSEM. WINDOWS PO PROSTU JEST POTRZEBNY MOJEJ STAREJ BO NIE DA SIE NACIAGNAC NA (_linuxa_ → Linuksa) ORT ZA CHOLERE. WIEC JAK JUZ WIECIE EFEKT ZAWSZE JEST TEN SAM NIE POTRAFIMY USTALIC LICZBY HEADS BO CAŁY CZAS WYSKAKUJE 16, ZAMIAST 240 ALBO 255. :lammer: NIE WIEM CO Z TYM ZROBIC. POMOCY :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...