Skocz do zawartości

Po Instalacji Fc2 Windows Mi Nie Startuje.


AlienJR

Rekomendowane odpowiedzi

wstadź dyskietke od wina i wpisz w dosie

fdisk /mbr

i będziesz miał sam windows

później w wolnych chwilach można pokombinować z rescue disk, życzę ci jednak zachowania fedory B)

 

Ps. Sorka przeczytałem tylko twoje posty i widząc że nikt ci nie napisał to ci tak wpisuje bo windze że troche tragizm

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czolem,

 

przeczytalem wszystko powyzsze, probowalem zmieniac ustawienia w BIOSie (ale nie do konca jestem w nim biegly, wiec troche po omacku i bez swiadomosci tego, co robie..), i wciaz mam problem.

Sytuacja wyglada tak:

mam fizycznie dwa dyski - na mastrze jest linux, na slave Windows.

Fedora (Core 3, jajko 2.6.10-1.741_FC3, i686) odpala sie bez problemu, a WinXP nie chce. Po wytbraniu WinXP pokazuje sie tekst z grub.conf i nic dalej sie nie dzieje.

 

moj Grub.conf ma taki wpis:

title Windows XP

rootnoverify (hd1,0)

chainloader +1

 

Dysk glasza sie fdisk -l:

Disk /dev/hdb: 40.0 GB, 40020664320 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/hdb1 * 1 945 7590681 7 HPFS/NTFS

/dev/hdb2 946 4865 31487400 f W95 Ext'd (LBA)

/dev/hdb5 946 3392 19655496 7 HPFS/NTFS

/dev/hdb6 3393 4865 11831841 b W95 FAT32

 

Gmeranie w BIOSie nie daje efektu - ale nie jestem pewien, czy dobrze to robie... ogolnie powoli trace cierpliwosc... :blink: Co trzeba zrobic, zeby uruchomil sie WInXP z dysku slave?...

 

po odlaczeniu napiecia od mastera z Fedora - Windows uruchamia sie bez problemu...

 

Bede wdzieczny za pomoc - tylko prosze - jak dla zielonego, krok po kroku..... pozdrawiam,

 

********************* update *********************

okazalo sie, ze mozna to obejsc jeszcze inaczej. Boot menu BIOSu rozwiazuje problem. Po wskazaniu dysku slave jako zrodla boot - WinXP hula.

 

rfk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

szczerze mówia to mam taki sam problem... przeczytałem od A do Z cały ten temat, próbowałem z LBA no i nic, ani z gruba ani z lilo nie mogę odpalic windy.

 

Nie wiem czy problem nie tkwi w tym, że mam tak wspaniały bios... który nie odpali mi żadnego dysku bez UDMA (mam dwa dyski na jednym fc3 (sec. master) na drugim winxp (sec. slave))

Jedyne co mogę zrobić żeby winde odpalić to zmieniać kolejność bootowania dysów w ustawieniach UDMA... ale taki lamerski sposób mnie jakoś nie zachwyca... chce mnieć wszystko w jednym miejscu i nie wiem poprostu jak to zrobić. Aha, dodam jeszcze że dysk z winda główną partycję (c:\) ma na NTFS.

 

tak nawiasem mówiąc to miałem przez rok mandrake w którym nie było z tym zadnego problemu tak więc poprostu nie rozumiem jaki problem stwarza bootloader z fc3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwa dyski na jednym fc3 (sec. master) na drugim winxp (sec. slave

Twój problem nie ma nic wspólnego z tym wątkiem. W Twoim przypadku wychodza ograniczenia Windowsa -- z tego co mi wiadomo, to nie da się go odpalić z dysku slave w normalny sposób (oczywiście moge sie mylić; niech mnie ktoś poprawi jakby co). Przeczytaj to → http://www.gnu.org/software/grub/manual/ht...l#DOS%2fWindows

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego u mnie wystąpiło.... lecz po paru perypetiach...

Gdy instalowałem ferorę FC3 na kompie zdyskiem SATA (podzielony na 3 partycje podstawowy i rozszerzony NTFS, i reszta dysku przeznoczone na (_linuxa_ → Linuksa) ORT), cała wydałoby instalacja przegbiegała bez zarzutów.. Zrobiłem ze WInXP starował domyslnie, a w razie potrzeby mozna by było wybrac (_linuxa_ → Linuksa) ORT...

GRUB zadziałał i.. mogłem wybrać system..., gdy wybrałem (_linuxa_ → Linuksa) ORT ... trach - nie che odpalić...

po wykryciu VIA RAID pojawiło się ata1=.......... irq3

ata2= ..........irq3

no znów: ata1=dev0..... nakońcu lba48

i stop, dalej nie ruszyło...

niestety nie mogę podać dokładnie, bo instalowałem ponownie Fedorę robiąc poprzednio robiąc od nowa partycje i... wybrałem wersję minimum...

i przez z to totalnie mi walnęło

gdy uruchomię komputer pojawi się napis GRUB i żadne klawisze juz mi nie działają,.

Poprzednio choc Fedora nie wystarowała, ale przynajmniej WinXp działal... teraz wszystko kaput..

java script:emoticon(':blink:')

smilie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy wybrałem (_linuxa_ → Linuksa) ORT ... trach - nie che odpalić...

To też nie jest związane z tym problemem :P Standardowy kernel w Fedorze miał problemy z SATA i trzeba go było aktualizować w trybie rescue:

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...?showtopic=2194

http://www.fedorafaq.org/basics/#rescue

gdy uruchomię komputer pojawi się napis GRUB i żadne klawisze juz mi nie działają

(Że mnie niegdy nie dopadają takie problemy ;-) )

Odpal system w trybie rescue i zainstluj jeszcz raz GRUBa (poszukaj na forum, nawet jest przypięty o tym wątek). Jak nie działa, to pokaż zawartośc pliku /etc/grub.conf oraz wynik tego polecenia:

fdisk -l

W ostateczności odpal Windowsa w z płytki instalacyjnej i w konsoli odzyskiwania wpisz fixmbr czy jakoś tak -- wywali to GRUBa z MBR (tam go instlowałeś, tak?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

ja próbowałem 2 konfiguracji:

1.dysk bootowałem z dysku sata sda1-winxp, sda3-linux bez problemu sżło gdy dawałem gruba do MBR przy instalacji a wczesniej

 

2. dysk bootowałem z hdb a reszta była tak jak wyżej (tu był tylko mbr) i przy xp miałem ten sam efekt co kolega @rfk pokazywały sie tylko napisy ....xp bootował mi ale widząc:

rootnoverify (hd1,0)

chainloader +1

musiałem dodatkowo wcisnąc klawisz enter

 

btw dysk można bootwać gdy jest podłączony jako slave ..nawet jeśli na tym samym kanale jest master...trza tylko to ustawić w biosie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Przeczytałe powyższe wypowiedzi, lecz ponieważ jestem początkującym użytkownikem Fedory nie bardzo rozumiem co zrobić z moim problemem...Otórz mam 2 dyski - 20 GB - Fedora i 160 G - WinXp

Wszystko działało dotą bez problemu - domyślnym systemem był XP - other, zaś po wybraniu Fedory bootowała się bez problemu.

Nagle ku moijemu zdziwieniu przestał się ładować XP, wyskakuje cytowany wyżej wielokrotnie błąd

rootnoverify (hd1,0)

chainloader +1

 

Nic nie zmieniałem, nic nie grzebałem - samo padło...

 

Zmieniłem w biosie tryb obu dysków i każdego z osobna na fc "User Type HDD" gdzi mogłem wybrać "Translation Method" na LBA lub Large - żadnej zmiany - wciąż nie działa XP.

 

Fedora chodzi oK....

 

Jakieś sugestie - ale po cłopsku i krok po kroku? ;)

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź...jednak

dopisałem cytowane linie i dalej bez zmian!!!

 

Error 13: Invalid or unsupported executable format....

co robić??!!

 

jeszcze listing z polecenia fdisk -l może coś wyjaśni...

 

[root@pc032056 root]# fdisk -l

 

Disk /dev/hda: 160.0 GB, 160041885696 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/hda1 * 1 7783 62516916 7 HPFS/NTFS

/dev/hda2 7784 19457 93771405 f W95 Ext'd (LBA)

/dev/hda5 7784 19457 93771373+ 7 HPFS/NTFS

 

Disk /dev/hdb: 20.4 GB, 20409532416 bytes

16 heads, 63 sectors/track, 39546 cylinders

Units = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/hdb1 * 1 203 102280+ 83 Linux

/dev/hdb2 204 2284 1048824 f W95 Ext'd (LBA)

/dev/hdb3 2285 39546 18780048 83 Linux

/dev/hdb5 204 2284 1048792+ 82 Linux swap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wiec zrobilem wszystko co tu proponowaliscie i nic :shock: windows jak go postrzeliło nie chce sie bootowac, poprostu jak go wybieram to wrace do menu automatycznego ładowania :angry: Nic w grub nie robilem i win mi działał ale nie sprawdzałem po pomyślnym załadowaniu fedory ( miałem problem że freeza robiło w menu ładowania, ale nv na vesa i pomogło w xorg.conf )

 

Chciałem wywalic grub z mbr ale jak bootuje winde to mi sie ładuje ze sprawdza sprzet i czarny ekrann potem, zwis i tyle. Nie probowalem z dyskietki ale to bym musiał dysk startowy z win98 wrzucic :lammer:

 

Jak robilem fdisk -l to wszystkie dyski pokazywało, sfdisk -d pokazywał ten error ze dos i linux cos tam nie współpracuja. No to według instrukcji chciałem załadowac 255 heads no ale navet z --force mi wywalało abort na koncu i nic sie nie zmieniało. W biose mam wszystkie te cylindry i heads normalnie. Ja już tu wysiadam, najpierw problemy z instalką, monitorem, w zaintalowanej fedorze nawet fdisk brakuje :blink: no i te booty. Nie chciał bym się negatywnie nastawić do linuksa, ale jak to jeszcze pare dni potrwa to na pewno kumplą nie polece instalki Linuksa :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze tak spytam: co ty chdesz od (_linuxa_ → Linuksa) ORT, jak ci winde wywala juz podczas jej ladowania ?

bootuje winde to mi sie ładuje ze sprawdza sprzet i czarny ekrann potem, zwis i tyle.

w tym momencie to juz jest wina tylko i wylacznie windowsa ze ci sie nie odpala, jedyne co ma do ladowania windowsa linux, to bootloader, ktory w tym momencie juz nie jest potrzebny. poza tym moglbys wicej szczegolow podac (listing partycji, wpisy w grubie) a nie najezdzac od razu.

w zaintalowanej fedorze nawet fdisk brakuje

a wiesz co to 'su -' ? to skorzystaj z tego, bo z tego co mowisz to pewnie probowales fdiska odpalic z poziomy zwyklego usera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit Nieważne sam zrobiłem <_<

 

to ze winda sie nie wgrywa to przez gruba, bo jak jeszcze nie odpalilem fedory po instalce to win xp dziala i sie ładował, a jak tylko sie do fedory właczyłem to juz windy odpalic nie moge - wiec windows dziala dobrze a to grub cos zwalił.

 

Fdisk nie było, ale po update pakietów juz dzialal - moze i jestem nowy w Linuksie ale nie od idiota. :ph34r:

================================================================

fdisk -l :

 

Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80026361856 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/hda1 * 1 638 5124703+ 7 HPFS/NTFS

/dev/hda2 639 9729 73023457+ f W95 Ext'd (LBA)

/dev/hda5 639 8564 63665563+ b W95 FAT32

/dev/hda6 8565 8577 104391 83 Linux

/dev/hda7 8578 9729 9253408+ 8e Linux LVM

===================================================================

sfdisk -d /dev/hda (nie zaszkodzi wrzucic, mial blad)

 

Warning: Extended partition does not start at cylinder boundry. ( cos z cylindrami nie tak <_<)

Dos and (_linuks_ → Linux) ORT will interpret that difrently

# partition table of /dev/hda

unit: sectors

/dev/hda1 : start= 63, size= 10249407, Id= 7, bootable

/dev/hda2 : start= 10249470, size=146046915, Id= f

/dev/hda3 : start= 0, size= 0, Id= 0

/dev/hda4 : start= 0, size= 0, Id= 0

/dev/hda5 : start= 10249533, size=127331127, Id= b

/dev/hda6 : start=137580723, size= 208782, Id=83

/dev/hda7 : start=137789568, size= 18506817, Id=8e

============================================================

grub:

 

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE: You have a /boot partition. This means that

# all kernel and initrd paths are relative to /boot/, eg.

# root (hd0,5)

# kernel /vmlinuz-version ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00

# initrd /initrd-version.img

#boot=/dev/hda6

default=0

timeout=5

splashimage=(hd0,5)/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)

root (hd0,5)

kernel /vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 /dev/hda1 rhgb quiet

initrd /initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img

title Windows XP

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

==========================================================

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...