Skocz do zawartości

Czy Ktos By Mi Mógł Pomóc ?


zelus31

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos by mi mógł pomóc ponieważ jestem zielony w sprawach z linuksem.

 

Mój problem tkwi w tym iz mam dysk 160GB i jest podzielony na trzy partycje

1. 40GB NTFS na niej jest win XP

2. 30 GB Fat32 na niej ma byc Fedeora 6

3. To reszta dysku w FAt32 na niej sa fimlmy i inne bzdety

 

I mój problem jest taki iz musze cos zrobic z tym dyskem pod linuksa a nie wiem co dokładnie abym mógł zainstalowac fedeorke i musze to tak zrobic aby nie uszkodzic systemu win xp i plików z trzeciego dysku

 

Prosze jak by ktos mógł mi wytłumaczyc krok po kroku to bym bardzo był wdzięczny jesli da to ktos zrobic przez forum to okeej albo moze wygodniej bedzie przez gg to nich ta miła osoba mi wysle na prywatna wiadomos numerke gg i sie jakos zgadamy

 

Bardzo prosze o pomoc i z góry dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym sie otwiera ten drugi link gdy zapisze mi sie na dysku nie moge go otworzyc a i jakie mam podac hasło i uzytkownika na tym pierwszym linku bo gdy naciskam instalacja systemu to tam chce abym podał hasło i uzytkownika.
Który drugi link? Jakie hasło jaki user? Pisz zrozumiale, bo nikt Ci nie pomoże jak bedziesz pisał tak chaotycznie -> http://rtfm.killfile.pl/#precyzja1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)moze wygodniej bedzie przez gg to nich ta miła osoba mi wysle na prywatna wiadomos numerke gg i sie jakos zgadamy
Sorry i jak to sobie wyobrażasz? Ja CI opiszę co i jak na GG a potem będę ślęczał przy kompie przez 3h, bo znając życie i tam coś Ci nie wyjdzie i potrzebna będzie dalsza pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji gdy fedora zapyta Cię o partycje, zaznacz ze chcesz to zrobic recznie, pozniej podziel tę partycje która chcesz w taki sposób:

10 GB na partycje \

około 19,5 na \home

a reszta na swap

taka konfiguracja dla twoich celów będzie w sam raz. Kreator partycji jest mocno intuicyjny, wystarczy czytać co się robi. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 GB na partycje \

około 19,5 na \home

a reszta na swap

No i właśnie mamy przykład "dobrej rady". A ja mam 12GB na root ("/" - BTW backslash "\" to notacja windowsowa ;) w linuksie to zwykły slash "/") A z tych 12GB mam niewykorzystane prawie 50%. A skąd wiesz że akurat 0,5GB na swap?

Oczywiście prezentowany przez Ciebie podział jest raczej poprawny, ale tak naprawdę to trzeba samemu wszystko wypróbować - wiele zależy od tego do czego wykorzystujemy linuksa.

Pod jednym względem masz zdecydowanie rację - warto mieć osobną partycję /home, to oszczędza kłopotów przy reinstalacji systemu czy instalowaniu od nowa.

@zelus32 - zapoznaj się dogłębnie z linkami podanymi przez mavika, nie jest tego aż tak wiele, a będziesz wiedział wystarczająco dużo, żeby samemu podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli nie chce az przeznaczyc 40GB dysku na fedeore a np. 20Gb to ja bede miał podzielic poszczegulna partycje ??

Podobnie :) Poszukaj na forum, bo temat był już kilka razy poruszany przy okazji poprzednich wydań Fedory. Szukaj również w tematach o wielkości swapa - w nich też często temat wielkości partycji przewijał się przy okazji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra czy mógł by mi podac podział partycji 20GB ile mam przeznaczyc n"/" iel na"/home" ...

 

Bede bardzo wdzieczny za ten podział.

 

heheheh. Wiesz co ci powiem, powinieneś był najpierw przeczytać jakieś podstawowe faq-i dotyczące ogólnie systemów Linuksowych. Zamykam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...