Skocz do zawartości

Migracja Z Mandriva Na Fedora


Andrzej13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem dopiero na etapie poznawania systemu Linux.

 

Około tygodnia "testowałem" ;) Mandrivę 2007, lecz po przeczytaniu kilku artykułów na tym forum stwierdziłem że warto zaintersować się dystrybucją Fedora 6

 

Mój komp to:

Asus An8 SLI dx; Nvidia 6600GT, Athlon 3000+, dyski 2 x 74G połączone w Raid0

 

Instalacja nie sprawiła większych problemów, tylko przy pierwszym uruchomieniu miałem problem z Grub,

podczas startu kompa otrzymałem informację Error 15 ??

Ponowna instalacja, raczej aktualizacja i udało się.

 

Przeszedłem do konfiguracji i tu mam kilka uwag-problemów w stosunku do Mandrivy

 

 

1. To co mnie najbardziej drażni to wolne przełączanie pomiędzy konsolą a X, i odwrotnie trwa to około 2 sek.

W mandrivie odbywało się od "ręki"

- w przypadku M2007 stery zainstalowane ze strony nvidia.com

- w przypadku FC6 pakiet z livna ( wg. zaleceń na forum )

w obydwu przypadkach wersja 8776

(nie wiem czy to ma znaczenie, ale M2007 miałem w wersji x86_64, a FC6 i386 ??)

 

2. Nie wiem jak podmontować dyski WinXP ( na tym samym kompie)

M2007 zrobiła to już podczas instalacji

Po przeczytaniu artykułu na forum:

# fdisk -l

w wyniku

Disk /dev/sda: 74.0 GB, 74000000000 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 8996 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

 

Disk /dev/sda doesn't contain a valid partition table

Warning: ignoring extra data in partition table 5

Warning: ignoring extra data in partition table 5

Warning: ignoring extra data in partition table 5

Warning: invalid flag 0x44ab of partition table 5 will be corrected by w(rite)

 

Disk /dev/sdb: 74.3 GB, 74355769344 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 9039 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sdb1 * 1 1275 10241406 7 HPFS/NTFS

/dev/sdb2 1276 17993 134287335 f W95 Ext'd (LBA)

/dev/sdb5 ? 112357 126336 112291326+ 1e Hidden W95 FAT16 (LBA)

 

z tego co widzę FC6 widzi tylko jeden z dysków, podejrzewam jakiś problem z Raid.

Podczas instalki M2007 coś tam informowało o instalowaniu Raid, lecz przy FC6 nic takiego nie zauważyłem

 

To oczywiście tylko to co najważniejsze na tę chwilę.

Mam nadzieję że mogę liczyć na pomoc ze strony użytkowników forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co gorsza jakoś nie widać partycji linuksowej.

Nie widać, ponieważ podaje tylko jeden dysk, a partycje linuksa są na drugim

O ile dobrze zrozumiałem, to w tamtym przypadku chodziło o problem z płytą, gdzie linux tego modelu nie obsługiwał.

To raczej nie w moim przypadku ponieważ Mandriva wykryła RAID i pomontowała prawidłowo wszystkie dyski.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie w moim przypadku ponieważ Mandriva wykryła RAID i pomontowała prawidłowo wszystkie dyski.
Hmm... Madriva nie Fedora. Ale nie znam się na tym w sumie. Jakbym chciał powiększyć plac przez połączenie dwóch lub więcej dysków użyłbym LVM. Ale jesli dobrze rozumiem Twoj RAID jest sprzętowy, więc pewnie takie rozwiązanie Ciebie nie zadowoli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Madriva nie Fedora. Ale nie znam się na tym w sumie. Jakbym chciał powiększyć plac przez połączenie dwóch lub więcej dysków użyłbym LVM. Ale jesli dobrze rozumiem Twoj RAID jest sprzętowy, więc pewnie takie rozwiązanie Ciebie nie zadowoli.

Raczej nie dlatego że mam już od roku zainstalowane XP, z którego korzystają inni domownicy i naprawę nie mam najmniejszej ochoty instalować wszystko od początku wolę skupić się w wolnym czasie nad linuxem.

 

Mam jednak nadzieję że istnieje jakieś rozwiązanie, ponieważ FC6 coraz bardziej mi się podoba i nie chciałbym wrócić do M2007.

 

A tak się zapytam bo mnie intryguje

Hmm... Mandriva nie Fedora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając instrukje instalacji FC6 znalazłem coś takiego w sekcji DiskDruid

RAID

Select this option to set up software RAID on your Fedora system.

Create a software RAID partition

Choose this option to add a partition for software RAID. This option is the only choice available if your disk contains no software RAID partitions.

Create a RAID device

Choose this option to construct a RAID device from two or more existing software RAID partitions. This option is available if two or more software RAID partitions have been configured.

Clone a drive to create a RAID device

Choose this option to set up a RAID mirror of an existing disk. This option is available if two or more disks are attached to the system.

 

Czy może ktoś to mi bardziej przybliżyć.

Cały czas się upieram, że musi być jakieś rozwiązanie skoro M2007 widzi wszystkie partycje windows

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asus An8 SLI dx; Nvidia 6600GT, Athlon 3000+, dyski 2 x 74G połączone w Raid0

To nie jest raid tylko fakeraid (poszukaj na forum, było o tym parę razy). Prawdziwy RAID kosztuje znacznie więcej :P Lepszym rozwiązaniem będzie postawienie software'owego oferowanego przez Linuksa.

 

Jeśli musisz się dostac do tych danych to poczytaj o dmraid. Co masz w katalogu /dev/mapper/ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest raid tylko fakeraid (poszukaj na forum, było o tym parę razy). Prawdziwy RAID kosztuje znacznie więcej :P Lepszym rozwiązaniem będzie postawienie software'owego oferowanego przez Linuksa.

A żeby to się dało bez straty zaintalowanego windowsa

Jeśli musisz się dostac do tych danych to poczytaj o dmraid. Co masz w katalogu /dev/mapper/ ?

zawartość /dev/mapper/

 

VolGroup00-LogVol00

VolGroup00-LogVol01

VolGroup00-LogVol02

control

nvidia_dbahffdf

nvidia_dbahffdfp1

nvidia_dbahffdfp10

nvidia_dbahffdfp2

nvidia_dbahffdfp3

nvidia_dbahffdfp4

nvidia_dbahffdfp5

nvidia_dbahffdfp6

nvidia_dbahffdfp7

nvidia_dbahffdfp8

nvidia_dbahffdfp9

 

A tak ponadto to chyba coś mam namieszane przez druid przy instalce FC6.

 

Sprawdziłem w PartitionMagic

i mam taki wpis:

 

Linux Ext3 101,9

Type 8E 19900

 

oczywiście są jeszcze wpisy dotyczące partycji windows

 

i druga sprawa jak miałem zainstalowany M2007 to w TotalCommanderze miałem podgląd na partcje linux i widziałem dwie

/

/home

 

teraz widzę tylko jedną

/boot

właśnie tą którą PM podaje jako Linux Ext3

 

Co to może oznaczać, może jakieś uwagi co do ponownej instalacji FC6, bo jakoś tak się uparłem na tę dystrybucję ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawartość /dev/mapper/

 

VolGroup00-LogVol00

VolGroup00-LogVol01

VolGroup00-LogVol02

To mi wyglada jak wpisy z LVM, ale nie znam się za bardzo, bo bawiłem sie LVM tylko "dla sportu" i z ciekawości.

i druga sprawa jak miałem zainstalowany M2007 to w TotalCommanderze miałem podgląd na partcje linux i widziałem dwie

/

/home

 

teraz widzę tylko jedną

/boot

właśnie tą którą PM podaje jako Linux Ext3

Zgadza się w TC (a własciwie przez odpowiednia wtyczkę) nie zobaczysz partycji założonych jako LVM, wtyczka czyta tylko ext2/ext3.

Co do mojej uwagi "Hmm... Mandriva nie Fedora", to "inteligentnie" zauważyłem, ze każde distro ma swoją specyfikę. Tym razem różnice objawiły się w sposobie obsługi RAID.

Z tematu, który podałem wcześniej chodziło mi o odnosniki do fakeraid, o którym wspominał gajownik i tu i w ostatnim wpisie do ww. tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wyglada jak wpisy z LVM, ale nie znam się za bardzo, bo bawiłem sie LVM tylko "dla sportu" i z ciekawości.

Zgadza się w TC (a własciwie przez odpowiednia wtyczkę) nie zobaczysz partycji założonych jako LVM, wtyczka czyta tylko ext2/ext3.

Ale ja nie tykałem LVM

Instalowałem FC6 na partycjach utworzonych podaczas instalki M2007, tylko coś zmieniałem z rozmiarami.

Widać coś przekombinowałem z Druidem.

 

Myślę ponownie zainstalować FC6, tylko proszę o radę co zrobić z tymi partycjami?

Tak kombinowałem za pomocą Partition Mag. usunąć te dwie partycje

Linux Ext3 (na której jest /boot)

Type 8E

ale już widzę że będzie problem, ponieważ PartMag. będzie musiał zrestartować windę, i nie wiem jak zachowa się Grub jak mu usunę partycję /boot ??

a nastepnie uruchomić instalkę FC6 i podzielić wolną powierzchnię

 

A może inne sugestie ? Tak abym znów czego nie przekombinował ;)

 

Co do mojej uwagi "Hmm... Mandriva nie Fedora", to "inteligentnie" zauważyłem, ze każde distro ma swoją specyfikę. Tym razem różnice objawiły się w sposobie obsługi RAID.

Z tematu, który podałem wcześniej chodziło mi o odnosniki do fakeraid, o którym wspominał gajownik i tu i w ostatnim wpisie do ww. tematu.

To czyżby Mandriva była bardziej inteligentna od Fedory :?: :lol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie tykałem LVM
Ale partycje założone przez Mandrive Fedora chyba zinterpretowała w ten sposób.

Myślę ponownie zainstalować FC6, tylko proszę o radę co zrobić z tymi partycjami? Tak kombinowałem za pomocą Partition Mag.
Nt. bajzlu jakiego można sobie narobić korzystając z PM było na tym forum wielokrotnie.

A może inne sugestie ? Tak abym znów czego nie przekombinował ;)
Może po prostu przeprowadź wszystkie akcje dot. podziału partycji podczas instalacji Fedory - wybierasz tylko własny podział dysku (czy jak tam się ta opcja nazywa). Jak chcesz podzielic dyski przed instalacją, pousuwać z nich coś itp to wziąłbym raczej jakąś dystrybucje typu LiveCD i zrobiłbym wszystko z pomocą zwykłego fdisk albo skorzystaj z tego http://gparted.sourceforge.net (ściągnij sobie Gparted LiveCD).

To czyżby Mandriva była bardziej inteligentna od Fedory :?: :lol:
Tego nie wiem :) Nigdy nie miałem Mandrivy. Sądzę, że po prostu Fedora obsługuje RAID w czasie instalacji nieco inaczej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas uruchamiania nie zmieniałem żadnych opcji.
Przy RAID nie pomogę, jak już pisałem. Tam przy starcie właśnie są jakieś opcje związane z RAID, ale nie pamiętam dokładnie - można chyba jakieś sterowniki podać czy coś takiego.

Ciemno widzę ciemno
Przez grzeczność nie zaprzeczę ;) Powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...