Skocz do zawartości

Znowu Grub :(


nowich

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dwa dni temu postanowilem wyprobowac linuksa. I tu sie wszystko zaczyna. Najpierw sprawdzilem rozne fora odnosnie aktualnych dystrybucji. Stwierdzilem ze Linux Mint bedzie dobry( ma duzo zintegrowanych sterownikow i innych rzeczy) Download, odpalam instalator i na tym koniec. Monitor gasnie i nic wiecej nie da sie zrobic. Nastepny system Ubuntu. I tak samo jak w mincie. Nastepny byl KUbuntu i to samo. Pozniej Aurox i nie mogl znalezc KERNEL przy instalacji. Nastepnie MANDRIVA i tu wszystko przebieglo bezblednie, odpala sie Grub i system startuje w trybie graficznym tylko ze jedyne co widze to paski rozmazane na ekranie. Podczas instalacji probowalem roznych ustawien co do monitora i zadne nie przechodza testu mimo to ze instalator w trybie graficznym chodzi pieknie. Nastepny system FEDORA CORE 6. Instalacja przebiegla pomyslnie wszystko pieknie. Restart i taki komunikat Grub ERROR 15 i nic wiecej. Probowalem przeinstalowac gruba ale niemoge. Musialem zrobic fix mbr z plyty windy zeby chociaz winda dzialala. Jestem w kropce i juz niechce mi sie sciagac nastepnych dystybucji. Ogolnie to sciagnelem chyba z 15 giga linuksow i mam juz dosyc jak nic nie zrobie z ta FEDORA to koniec dla LINUKSA u mnie. POMOZCIE BLAGAM. DZIEKI. To moje pierwsze proby z LINUKSEM w zyciu.

 

I przegladalem to forum co do bledu 15 ale nic nie znalazlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może warto spróbować zapoznać się z tym na początek http://www.gentoo.org/doc/pl/grub-error-guide.xml ? ja na Twoim miejscu odpaliłabym Fedorę z płyty i próbowała za pomocą odpowiednich komend znaleźć odpowiedzi, gdzie może tkwić problem :unsure: skoro chrzani Ci się instalka na grafice to może masz za słaby komp, jakie masz w ogóle parametry? ewentualnie złe obrazy płyt ściągnąłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może warto spróbować zapoznać się z tym na początek http://www.gentoo.org/doc/pl/grub-error-guide.xml ? ja na Twoim miejscu odpaliłabym Fedorę z płyty i próbowała za pomocą odpowiednich komend znaleźć odpowiedzi, gdzie może tkwić problem :unsure: skoro chrzani Ci się instalka na grafice to może masz za słaby komp, jakie masz w ogóle parametry? ewentualnie złe obrazy płyt ściągnąłeś?

 

Moj komp to:

 

Sempron 2800+ AM2

foxconn k8m890

GeForce 7600GT

1 GB ram

250 Gb Pata

80 Gb Pata

Monitor to DELL 1028 LR dosyc stary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gruba..dziś miałem podobny problem ale ja mam 3 linuksy więc inna sprawa..ale error 15 rozwiązałem kopiując regułki z zainstalowanego gruba w systemie który nie odpala do gruba który aktualnie uruchamia inne systemy..a windows Ci sie nie zawiesza? Może masz walniętą pamięć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gruba..dziś miałem podobny problem ale ja mam 3 linuksy więc inna sprawa..ale error 15 rozwiązałem kopiując regułki z zainstalowanego gruba w systemie który nie odpala do gruba który aktualnie uruchamia inne systemy..a windows Ci sie nie zawiesza? Może masz walniętą pamięć?

z windowsem nie mam zadnych problemow wszystko dziala ok.

probowalem przeinstalowac gruba

 

grub-install /dev/hda

i wychodzi mi taki komunikat :

hdb2 does not have any corespondence bios drive

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też miałem podobny problem. Po prostu nie szło zainstalować FC (tylko na niej próbowałem) (zreszta pisałem o tym i na tym forum... :?: ). Monitor mi zaczynał śnieżyć, więc podmieniłem monitory - (myślałem że coś nie teges z telewizorem). To nowe to była IIYAMA jakaś z serii PRO i o dziwo też instalka nie poszła, ale zamiast pasów wywalił mi komunikat z wbudowanego menu monitora że: OUT OF RAGE i jakieś dziwne wartości. Zmieniłem ekperymentalnie grafike na inną - POSZłO Z MIEJSCA! Grafika była mało znanej firmy - badziewie jakieś to było.

I jak wyżej - spróbuj podmienić jednostkę graficzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowich wrzuć tutaj plik grub.conf z tej instalki FC6 i to co pokazuje fdisk -l - będzie sie łatwiej "rozmawiało" ;)

Odpal linuksa z jakiegoś LiveCD, podmontuj partycje linuksowe i na którejś z nich będizesz miał katalog boot a w nim grub.conf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...