Skocz do zawartości

Zmiana Adresu Mac


Teemer

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Fedore Core 6 i mam problem ze zmianą adresu MAC karty sieciowej. Robiłem to bez problemu na Windowsie, pamiętam też, że raz zrobiłem to na Ubuntu,ale tutaj męczę się z tym i nic nie wychodzi. Szukałem na tym forum już o tym, sposoby, które znalazłem testowałem, ale żaden z nich nie pomógł. Proszę o pomoc i w miarę łatwy opis( jestem nowym użytkownikiem (_linuxa_ → Linuksa) ORT, dopiero się zaczynam uczyć i niewiele potrafie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa, po wpisaniu wszystkich komend nic się nie dzieje...
Jak to nic się nie dzieje? Czy Ty to robisz jako root?

Możesz pokazać co wyświetla komenda "ifconfig" bez żadnych parametrów? A potem to samo zrób po wydaniu każdego polecenia i wynik wklej tutaj. Tylko korzystaj ze znaczników 'codebox' a nie 'code', bo to może być sporo tekstu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że na roocie.

 

To się pojawiło jak wpisałem samo ifconfig:

 [root@localhost ~]# ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:30:4F:28:A7:DB  
         inet6 addr: fe80::230:4fff:fe28:a7db/64 Scope:Link
         UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
         RX packets:435 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:16 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:1000 
         RX bytes:28992 (28.3 KiB)  TX bytes:3416 (3.3 KiB)
         Interrupt:177 

lo        Link encap:Local Loopback  
         inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
         inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
         UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
         RX packets:1867 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:1867 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:0 
         RX bytes:8247192 (7.8 MiB)  TX bytes:8247192 (7.8 MiB)

[root@localhost ~]# 

 

 

Natomiast to się pokazało( a raczej nic sie nie pokazalo), jak wpisywałem podane komendy:

[root@localhost ~]# ifconfig eth0 down
[root@localhost ~]# ifconfig eth0 hw ether 00:30:4F:28:A7:DB
[root@localhost ~]# ifconfig eth0 up
[root@localhost ~]#

 

jeszcze tylko napisze, że szukając wcześniej metody zmiany MACa, znalazłem sposób następujący - w pliku ifcfg-eth0 wywalilem HWADDR i wpisałem w tej linijce "MACADDR=00:30:4F:28:A7:DB. To też nie pomogło, ale to ustawienie zostawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:30:4F:28:A7:DB

[root@localhost ~]# ifconfig eth0 hw ether 00:30:4F:28:A7:DB

Albo ja czegoś nie kumam albo Ty coś przekombinowałeś. Jakie niby zmiany ma być widać jak zmieniasz "00:30:4F:28:A7:DB" na "00:30:4F:28:A7:DB" czyli NIC nie zmieniasz? :D

Napisz może np. ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:00 to zobaczysz zmianę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WalDo

 

Pisałem w poprzednim poscie ze zmieniłem ten wpis w ifcfg-eth0, i dlatego było to wpisane. To był podobno sposob na to, żeby siec działała cały czas. Niestety u mnie nie działało. Zlikwidowałem ten wpis i jeszcze raz wpisałem tamte komendy, podczas wpisywania komend nic sie nie wyswietlilo, ale jak wpisalem "ifconfig" to byl juz wpis z nowym MACiem. Niestety sieci dalej nie ma:/

Nie wiem czy to ma cos wspolnego, ale w system/administracja/siec w oknie mam eth0 nieaktywny, ale nie moge go w zaden sposob aktywowac:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj usunac wszystkie linjki oprócz DEVICE (spróbuj zmienic tu wartosc na eth0 zamiast eth0:0 - to zalezy od Twojej konfiguracji sieci, ale intuicja podpowiada mi, ze w Twoim przypadku powinna byc tam wlasnie wartosc eth0) i BOOTPROTO. BOOTPROTO ustaw na DHCP (BOOTPROTO=dhcp), bo domyslam sie, ze chcesz otrzymywac ustawienia sieci automatycznie. Dodaj tez linijke MACADDR, której przypisz odpowiedni adres. Jesli chcesz, zeby siec startowala automatycznie przy uruchamianiu systemu, dopisz równiez linijke ONBOOT=yes. Po tej operacji zapisz plik i wydaj polecenie service network restart.

 

[Edit]

Usunalem ze swojego wpisu bzdury, które wykrylem gdy go przeczytalem i sam sie dziwilem, skad je wytrzasnalem :o

Edytowane przez McGiwer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
HWADDR
TYPE=Ethernet
USERCTL=no
IPV6INIT=no

Moze sie myle, ale w ifcfg-eth0 masz zadeklarowane ze ma nie uzywac IPv6, a ifconfig pokazuje ze interfejs masz podniesiony tylko z IPv6 (nie ma tam normalnego ;) IP)...

No i po HWADDR jesli go nie deklarujesz dodaj = (tak mi sie zdaje...)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem w tym pliku to:

 

# Marvell Technology Group Ltd. 88E8053 PCI-E Gigabit Ethernet Controller
DEVICE=eth0
BOOTPROTO=dns
MACADDR=00:30:4F:28:A7:DB
ONBOOT=yes

 

Zapisalem, zresetowalem kompa(wstyd przyznac ale nie wiem jak zresetowac polaczenie z netem) i podczas ladowania systemu pokazal mi się blad, ze nie odnaleziono eth0. Macie jeszcze jakies pomysly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...