Skocz do zawartości

[problem] 2 Ethernety 2 Adresy Ip


igos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pewien problem i mam nadzieje, że ktoś mi pomożę go rozwiązać.

Mam ustawiony serwerek (Fedora 6 x86_64 / Squid Proxy / Lokalny Http / Webmin) w sieci (switch + kilka komputerów). Switch ma ustawione 2 vlany, jedno dla sieci wewnętrznej (kilka komputerów + eth0 serwerka) oraz dla zarządzania z zewnątrz (eth1 serwerka). Switch ma ustawione jakieś tam routingi i sobie działa. Problem polega na tym, że serwerek ma 2 adresy sieciowe (zew. i wew.) i chłopak się gubi. Gdy jeden z kilku komputerów z sieci wew. daje mu zapytanie via proxy to on nie wie, gdzie to zapytanie wysłać i wkóńcu nie odpowiada. Tak samo jak go pinguje na interfejs wew. to też nieodpowiada. I teraz moje pytanie: Czy muszę ustawiać jakiś routing na nim, aby on wiedział, gdzie kierować zapytania na zew.?.

 

Pozdrawiam,

IgoS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę ustawiać jakiś routing na nim, aby on wiedział, gdzie kierować zapytania na zew.?
Dla każdego interfejsu musisz mieć bramę domyślną jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś. Inaczej to faktycznie może być problem ze wskazaniem trasy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kazdego interfejsu musisz miec brame domyslna jesli tego jeszcze nie zrobiles. Inaczej to faktycznie moze byc problem ze wskazaniem trasy.

Mam ustawiona brame domyslna, wszystko dziala jesli wylacze drugi interfejs. Ale dzieki za odpowiedz.

 

Wczesniej mialem ustawienia dwa adresy na jednym interfejsie i z wew. dzialalo pieknie. Teraz mam dwa int i 2 adresy i sa problemy. To prawdopodobnie cosz routingiem (na serwerku miedzy int), tylko nie wiem na pewno i jak to ewentualnie dodac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak to ewentualnie dodać.
Ze wstydem przyznam, że ja to zazwyczaj trochę na wyczucie robię ;)

Sądzę, że powinieneś ustawić coś w rodzaju

route add default gw <IP bramy dla eth0> eth0
route add default gw <IP bramy dla eth1> eth1

Po tej operacji po wydaniu polecenia route bez parametrów powinieneś mieć dwa wpisy z defaultami dla eth0 i eth1 - przy obu powinny być flagi chyba "UG".

Ale tak jak wyżej napisałem trochę zgaduję. Nigdy się do tego nie przykładałem specjalnie, bo jakby co to zawsze można nowe wpisy wywalić :) Najważniejsze jak zwykle jest zrzucenie gdzieś do pliczku aktualnych ustawień przed rozpoczęciem działalności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

route add default gw <IP bramy dla eth0> eth0
route add default gw <IP bramy dla eth1> eth1

Po tej operacji po wydaniu polecenia route bez parametrów powinieneś mieć dwa wpisy z defaultami dla eth0 i eth1 - przy obu powinny być flagi chyba "UG".

 

A coś takiego jak statyczny routing? (bramę mam ustawioną poprawnie)

 

A może to Squid niewie skąd ma strony pobierać i pobiera z wew. interfejsu? Da się jakoś powiedzieć Squidowi jaka jest polityka interfejsów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...