Skocz do zawartości

Jak Skonfigurowac Dhcp Pod Fedora Core 6?


damianf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poniewaz to moj pierwszy post na tym forum wiec wypada sie ladnie przedstawic :) Mam na imie Damian.

Fedory używam od niedawna. Ale powoli zaczynam się uczyć. Zainstalowałem sobie Fedora Core 6. Po boju z sieciowkami Realtek i karta graficzna nvidia dobrgnalem do mojego celu czyli podzielenia lacza na pozostale komputery w moim domu.

Sprawa wyglada nastepujaco: firma xyz dostarcza nam łacze internetowe. Podmieniając adres MAC mogę korzystac z sieci ale problem w tym, że z tej sieci moja siostra chce też (_kożystać_ → korzystać) ORT ze swojego komputera. Dzieją się różne rzeczy spowodowane konfliktami Adresów MAC. Nie wiem czy mogę w ogóle stworzyć sieć lokalną(domową) nie posiadając IP zewnętrznego. W domu mam 3 inne komputery które chciałbym połączyć poprzez mój komputer tak żeby siostra już nigdy nie płakała. Bardzo proszę o poradę jak tego mogę dokonać od czego zacząć, gdzie konfigurować, co oznaczja dane opcje. Przeczytałem wiele postów i materiałów w internecie ale niestety albo nie było takich plików konfiguracyjnych albo system katalogów mieli inny lub poprostu napisali to mało łopatologicznie dla nieznającego tematu dlatego zmotywowało mnie to do napisania pierwszego postu na tym forum. Z góry dziękuje za pomoc jeśli ktokolwiek mi pomoże. Jeśli można to prosze również o napisanie co dane polecenie robi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwaja mi sie co prawda juz nastepne pytania
Ja nic wiecej nie pomogę już raczej, ale dodam tylko, że po przeczytaniu tego opisu (mimo, że jest dość stary) w czasie 1-2h postawiłem server DHCP w małej sieci domowej (w sumie 3 kompy z serwerem licząc).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec mam takie pytania skoro nie mam adresu IP zewnetrznego tylko sam jestem w sieci lokalnej. To uzywam DNS i wszystkie dane dostarczone przez mojego administratora sieci tak? Administrator mi dostarcza adres 192.168.100.54 Maska 255.255.255.0 - taki jest na eth0. Patrzac na ten plik z tego linku zastanawia mnie skad ma byc wiadomo na ktorej sieciowce jest moja siec domowa, a na ktorej polaczenie z serwerem goscia ktory mi polaczenie udostepnia? Czy jesli zamienie kabeliki w sieciowkach miejscami to dhcp nadal bedzie dzialac prawidlowo? poniewaz nie widze zadnej linijki ktora cos mowi o interfejsach i co sie na danym interfejsie znajduje wiec intuicja laika, ktory zaczyna sie zastanawiac jak to dziala mowi ze pewnie wszystko jest wszedzie rozsylane z drugiej strony to bylby niezly chaos. Jeszcze poszukujac jakis informacji odnosnie dhcp trafilem na cos co mowilo o dhcp ale zwizane to bylo z rc.d - jest taki katalog nie czytalem dokladnie co tam opisywali bo w tym katalogu nie bylo plikow o ktorych byla mowa na tamtej stronie. A moze ktos moglby napisac cos gotowego pod ten adres ktory podalem wyzej i opisal gdzie mam pododawac wszystkie informacje. WalDo a masz jeszcze ten Twj skrypt bo to jest sytuacja w ktrej sie znajduje 3 komputery w tym moj serwer na ktorym chce sie uczyc linuksa. Pozdrawiam.

 

Uruchomilem sobie wlasnie moja siec prywatna co prawda nie na dhcp ale przynajmniej dziala... Najlepszym rozwiazaniem jest standardowo zakup ksiazki :) dhcp tam tez mam opisane wiec pewnie sam sobie postawie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
WalDo a masz jeszcze ten Twj skrypt bo to jest sytuacja w ktrej sie znajduje 3 komputery w tym moj serwer na ktorym chce sie uczyc linuksa.
Nie, ale dla DHCP to nie ma znaczenia czy działa na 2 czy 200 komputerach w sieci.

Jeśli chodzi o rozpoznanie, który interfejs idzie do internetu, a który do sieci domowej, to jak myślisz po co są adresy IP? ;) Mam nadzieję, że nie postawisz sobie swojej sieci domowej na tej samej sieci co zewnętrzna. Jeśli Twój adres dostarczany od ISP to 192.168.100.54, to wybierz dowolną sieć z wyjątkiem sieci o adresie 192.168.100.0 :) Bo wtedy to może być bigos.

Przede wszystkim poczytaj jak działa sieć, bo jakoś tu widzę duże braki wiedzy :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

WalDo moze to nie tyle byl problem z zagadnieniem sieci chociaz fakt bardzo daleko mi do kogos kto sie zajmuje nimi na codzien ale jakies podstawy mam przynajmniej wiem do czego co jest potrzebne. Problem jest z tym co sie dzieje tak naprawde w linuksie gdzie to konfigurowac pod jaka to jest nazwa jakie funkcje i parametry mozna wpisac i gdzie sa one opisane oraz dobrze widziec jakis dzialajacy przykladzik. Fakt ze za sieci sie nigdy nie bralem i omijalem je z daleka, z drugiej strony nie mialem tylu komputerow w domu. No a z zakupem nowego komputera postanowilem wreszcie ta sprawe poznac.Do zaglebienia w temat sieci sklonilo mnie rowniez programowanie socketow. Mimo wszystko znalazlem doskonale standardowe rozwiazanie czyli ksiazka :) Jednak mam jeszcze inny problem ktorego w ksiazce nie bedzie na pewno poruszonego i jest on opisany w innym temacie. Sprawa zwiazana jest z dziwnym obciazeniem sieci pod linuksem podczas gdy pod windowsem natym samym komputerze siec dziala wrecz wysmienicie dzieje sie tak od momentu zainstalowania fedory i sieciowki. Mozna ten temat zamkac bo jakos sobie poradze. Jednoczesnie dziekuje za odpowiedzi. Obecnie routing mam skonfigurowany statycznie do dhcp jeszcze nie doczytalem ale to kwestia czasu - najwazniejsze sa postepy. Pozdrawiam i zachecam do zagladniecia do tematu

http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=13368

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...