Skocz do zawartości

Trudny Problem Z Bootowaniem


sebo0

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka!

Mam taki problem. Chciałbym zainstalować Fedorę 6. Ściągnełem obraz ISO płyty DVD.

Ale nie mam nagrywarki ani CD ani DVD. Mój komputer może bootować tylko z CD (nie posiadam DVD) i z dyskietki, nie obsługuje nawet botu z flasha. Ale myśle że znalazłem rozwiązanie, tylko nie wiem czy może ono przynieść oczekiwany skutek. Mam odtwarzacz MP3 128MB i chciałem wgrać na niego pliki niezbędne do odpalenia instalacji, i wgrać je na płytke CD u kolegi. Jakbym odpalił już instalację systemu to wskazałbym katalog na dysku twardym z plikami potrzebnymi do instalacji, i tutaj jest pytanie: czy jest taka możliwość? Proszę także o pełną liste plików niezbędnych tylko do bootowania.

Nie wiem czy nie powtarzam sie z tematem, jeśli tak,to sory.

Chciałbym także wiedzieć czy można wszystkie pliki Fedory zainstalować na jednej partycji FAT32, bez żadnego dzielenia, mam ją już przygotowaną.

Z góry dzięki. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym także wiedzieć czy można wszystkie pliki Fedory zainstalować na jednej partycji FAT32, bez żadnego dzielenia, mam ją już przygotowaną.
FAT32? To nie jest Windows 98 tylko linux. Nie jest najlepszym pomysłem (i nawet nie wiem czy jest możliwość) instalowanie go na FAT32. Partycja może być ta sama, ale w trakcie instalacji polecam przeformatowanie jej na bezpieczniejszy i wydajniejszy 'ext3'.

Żebyś potem nie płakał, że linux Ci wolno chodzi a Windows to śmigał ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że można zrobić tak :

1. Ściągnąć pod Windows z jakiegoś miejsca (np. ftp) z dystrybucją Fedory, plik o nazwie boot.iso (może być na ftp np. w katalogu i386/os/images/). Plik ten jest dedykowany do danej dystrybucji, czyli jeśli instalujesz FC6 to boot.iso musi być od FC6.

2. Nagrać na CD, np. przy pomocy Nero ->nagraj obraz na dysk. Zwykłe nagranie tego pliku nie wygeneruje CD bootującego. Masz teraz dysk CD bootujący. Podobnie postępujesz ze ściągniętym DVD z dystrybucją.

3. Zgadzam się z WalDo, że lepiej wydzielić dodatkową partycję na (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

4. Na wydzieloną partycję FAT 32 przegrywasz pliki instalacyjne, nie obraz iso DVD. Będzie ona służyć zamiast napędu DVD.

5. Odpalasz komputer z boot CD i instalator zapyta czy chcesz instalować z ftp, nfs, cd czy z hdd. Wybierasz odpowiednio hdd.

 

uwagi końcowe

1. Ja tak instalowałem, ale z lokalnego ftp i z hdd nie instalowałem więc trochę teoretyzuję.

2. Nie wiem czy instalotor zobaczyłby obraz iso jako katalogi więc radzę stworzyć "normalną" instalkę DVD.

3. Partycja FAT 32 służy wyłącznie jako miejsce z instalką.

4. Nie wszystko sprawdziłem, więc moja rada jest raczej ogólnym wskazaniem drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moge przerobić FAT32 na ext3? Mam na kompie Windowsa 98 i Windowsa XP, czy po zainstalowaniu Fedory nie będą sobie nawzajem szkodzić, i czy jedna partycja dysku może być FAT32 a druga ext3? A ten plik do bootowania znajdujący sie w i386/images boot.ISO, nie mogę otworzyć Izarcem, i te pliki znajdujące się w środku poprostu przegrać na płytke? Są to pliki: TRANS.TBL w katalogu isolinux: TRANS.TBL, boot.cat, boot.msg, general.msg, initrd.img, isolinux.bin, isolinux.cfg, memtest, options.msg, param.msg, rescue.msg, splash.lss, vmlinuz; w katalogu boot.images: no_emul.00

Czy z tego można już spokojnie bootować z płytki CD?

 

Jestem zupełnie zielony do wszystkich Linuxów. Wychowałem sie na Windowsie i chyba przy nim pozostane. Nie to żebym sobie nie poradził, ale nie chce kombinować przy partycjach, już raz je przerabiałem i nie chce jeszcze raz. Ale dzięki wam że odpisaliście na moje pytania.

Być może niedługo znów (_sprubuje_ → spróbuję) ORT z Fedorą a narazie zostanie tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle zastanawiam sie czy instalować Fedorę. Chciałbym coś zmienić w moim kompie.

W związku z tym bootowaniem, włączając nero mam nagrać tan plik boot.ISO, tak normalnie nagrać jego obraz? Poprzez rozpakowanie Izarcem i wgranie plików z boot.ISO na płytę, przy uruchamianiu systemu nic sie nie dzieje. W biosie mam ustawione na CD Rom. Myśle że trzeba utworzyć dysk bootowalny, istnieje do tego jakiś program? Czy można nagrać taki dysk przez Nero i jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można nagrać taki dysk przez Nero i jak to zrobić.
W Nero Express (przelacz Nero do widoku Nero Express - jest latwiejszy...) wybierz ostatnia opcje - Nagraj obraz dysku lub wczesniej zapisany projekt (czy jakos podobnie). Otworzy Ci sie explorator i w nim musisz wskazac obraz dysku (plik *.iso). Niczego nie kopiuj, nie rozpakowuj - Nero sam rozpakuje dane - wlacznie z tymi niewidocznymi (czyli MBR dysku) tworzac w pelni bootowalna plytke.

Obawiam sie tylko, ze z mozesz miec problem z miejscem na Fedore / partycjami, dobrze by bylo gdybys napisal nam dokladnie jak jest podzielony ten Twoj dysk, ktore partycje maja zostac, gdzie ma byc Fedora, gdzie jest wystarczajaca ilosc miejsca na przechowanie kompletnej instalki...

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa dyski: jeden 4GB, drugi 80 Gb

80 jest podzielona na dwie równe partycje FAT32, chcę pozostawić na jednej Windows XP, a drógą przerobić tylko na ext3 i wgrać na nią całą fedorę, nie chce nic już dzielić, chce żeby Fedora działała tylko na tyj jednej partycji. Czy Windows Xp, 98 i Fedora 6 nie będą sobie nawzajem przeszkadzać i czy będzie można swobodnie używać komputera wybierając przy włączani system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce zeby Fedora dzialala tylko na tyj jednej partycji.
W sumie mozna, ale lepiej zrobic podzial na partycje /boot, / oraz wskazane jest posiadanie minimalnej chociaz partycji na tzw. SWAP czyli partycji wymiany (odpowiednik windowsowego pliku wymiany).

Poczytaj troche na temat podstaw systemu, który chcesz instalowac, bo inaczej sobie nie poradzisz. Nie licz, ze ktos da Ci tutaj prosta recepte - musisz wlozyc w poznanie systemu chociaz minimum wysilku.

http://poradnik.fedorapl.org, http://faq.fedora.pl, http://wiki.fedora.pl

Jesli znasz angielski:

http://fedora.redhat.com/docs/install-guide/fc6/en

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedo...c6.html#install

http://news.softpedia.com/news/Fedora-Core...ide-38689.shtml

Ten ostatni link to nawet przy braku lub tylko niewielkiej znajomosci angola, bo to w zasadzie historyjka obrazkowa ;)

 

Co do wspólistnienia Linuksa i Windows na tym samym kompie a nawet dysku, to z pewnoscia znajdziesz informacje na forum. Tylko tak jak powiedzialem - minimum wysilku z Twojej strony, troche szukania, troche czytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie zbotować z płyty! Ale mam już ostatnie pytania. Musze mieć 100% pewność że instalator Fedory6 nie ruszy mi pierwszej partycji dysku. Niech sobie przełoży tą drugą na ext3, ale pierwsza partycja z windowsem musi zostać FAT32 nie ruszona przez Fedorę i nie podzielona. Czy tak rzeczywiście będzie?

 

Czy Windows będzie widział partycję ext3?

 

Czy Fedora będzie widziała partycje FAT32?

Czy wszystko będzie dobrze działało?

Czy wszystkie systemy będą sprawnie działały z takim rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Windows będzie widział jakąś niezidentyfikowaną dla niego partycję.

2) Pod Fedorą bez problemu zamontujesz partycję FAT32.

3) Czy wszystko będzie dobrze działać - tego Ci nie zagwarantuję. Najważniejsze to nie robić nic pochopnie, czytać co się dzieje i myśleć. Najlepiej przejrzyj sobie jakieś screeny z instalacji, tak aby wiedzieć czego się spodziewać.

4) Mi tak działa - zero problemów.

Jeśli nie będziesz czegoś pewien, lepiej spytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze mieć 100% pewność że instalator Fedory6 nie ruszy mi pierwszej partycji dysku. Niech sobie przełoży tą drugą na ext3, ale pierwsza partycja z windowsem musi zostać FAT32 nie ruszona przez Fedorę i nie podzielona. Czy tak rzeczywiście będzie?
To zależy od tego jak bardzo będziesz uważał przy instalacji i czy wybierzesz ręczną modyfikacje partycji.
Czy Windows będzie widział partycję ext3?
Przy pomocy wtyczki do Total Commandera lub programem explore2fs - nie jestem pewien czy z możliwością zapisu, raczej nie.
Czy Fedora będzie widziała partycje FAT32?
To na pewno

Czy wszystko będzie dobrze działało?
My tu "linuksiarze" jesteśmy nie wróżki ;) U mnie jest super :) Chociaż nie ukrywam, że u mnie Linux ma kompa na wyłączność.
Czy wszystkie systemy będą sprawnie działały z takim rozwiązaniem?
Wszystkie, czyli jakie? Jeśli chodzi o Sam-Wiesz-Co, to przecież napisaliśmy wyżej. Inne dystrybucje linuksa też możesz instalować, ale na innych partycjach. MacOS? nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie zbotowac z plyty!
Swietujemy! ;)

 

 

Musze miec 100% pewnosc ze instalator Fedory6 nie ruszy mi pierwszej partycji dysku.
Nie ruszy pod warunkiem ze mu tego nie kazesz zrobic!

 

 

Niech sobie przelozy ta druga na ext3, ale pierwsza partycja z windowsem musi zostac FAT32 nie ruszona przez Fedore i nie podzielona. Czy tak rzeczywiscie bedzie?
Sam sobie lepiej zeby nic nie przekladal... Skup sie ;) ->

 

Pod WXP Narzedzia administracyjne -> Zarzadzanie komputerem -> Magazyn -> Zarzadzanie dyskami usun ta niepotrzebna partycje FAT32. Tylko sie nie pomyl...

 

Potem juz z gorki, ale nie bede tej samej czynnosci opisywal po raz *** :)

 

http://forum.fedora.pl/index.php?s=&sh...ost&p=79006

 

http://forum.fedora.pl/index.php?s=&sh...ost&p=78522

 

 

Czy Windows bedzie widzial partycje ext3?
Windows - nie, ale juz windowsowy Total Commander z odpowiednia wtyczka, w trybie tylko do odczytu - bez problemu.

 

 

Czy Fedora bedzie widziala partycje FAT32?
Tak.

100% oczyt + 100% zapis

 

 

Czy wszystko bedzie dobrze dzialalo?
Tak.

 

 

Czy wszystkie systemy beda sprawnie dzialaly z takim rozwiazaniem?
Tak :)

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli FAT32 działa spokojnie na Fedorze to czy nie można poprostu zainstalować jej na FAT32?

To nie FAT dziala na Fedorze tylko Fedora potrafi obslugiwac system plikow FAT.

 

Odpowiadajac na pytanie: Nie mozna, z bardzo prostego powodu - system plikow FAT (File Alocation Table - jak i jego mutacje/rozszerzenia FAT16, vfat, FAT32) jest czesciowo opatentowana wlasnoscia firmy z Redmond, i to wlasnie (nie wpominajac nawet o jego technicznych wadach, braku zabezpieczen i miernej uzytecznosci) wystarczy jako wytlumaczenie dlaczego nie jest on uzywany w wolnym i wolnodostepnym systemie operacyjnym jakim jest Linux.

 

Jeszcze jakies pytania?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...