Skocz do zawartości

Problemy Ze Startem Fedory...


Flo

Rekomendowane odpowiedzi

hej!

jestem jeszcze bardzo swiezy w temacie linuksa dlatego prosze nie bić :)

(choc mozliwe ze to pytanie juz zadawal ktos wczesniej)

 

zalozenie bylo takie jak zazwyczaj... winzgroza pierwsza, linux drugi.

... instalowalem fedore na dysku podzielonym w nastepujacy sposob...

 

clipboard2ye4.th.jpg

1 partycja to XP

2 to Swap dla XP

3 partycja to /boot

... glowna linuksowa i swap linuksowy sa na rozszerzonej, razem z reszta NTFS'owskich z mniej lub bardziej waznymi danymi.

mam jeszcze drugi dysk 60GB ale to raczej niesistotne

 

po normalnym zainstalowaniu fedory, i wybraniu umieszczenia Boot Loadera nie w MBR tylko na partycji /boot (tej ktora ma okolo 100MB) po restarcie wyskakuje mi znak zachety grub>

(mam inny BL w MBR i narazie go zostawilem)

i na tym cala sytuacja sie konczy... co z tym zrobic ?

lub ewentualnie jak to wszystko poukladac zeby dzialalo jak trzeba ?

gdy dzielilem dysk inaczej tj. glowna partycja 16 giga primary i za nia swap na rozszerzonej, a GRUB na mbr, tez nie chcialo startowac... tez wyskakiwal znak zachety...

niezabardzo wiem co z tym zrobic :) chyba jestem na to wszystko za glupi, albo zabardzo przywyklem do windowsów :)

googlowalem troche ale niestety z kiepskim rezultatem... dlatego bede wdzieczny za wszelka pomoc bo wydaje mi sie ze rozwiazanie nie jest specjalnie trudne :)

...a nie chce zeby moja przygoda z L. sie konczyla w taki sposob :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zainstalował gruba w mbr
Myślę podobnie jak spyro, że standardowe posunięcie:
grub-install /dev/hda

powinno wystarczyć (nie wiem na jakiej szynie te dyski, więc zamiast hda może trzeba dać sda).

Poszukaj na forum o przywracaniu gruba. Hasła "grub-install i "linux rescue".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i pokazałbyś jeszcze konfiga gruba

 

jak mam to zrobic ?

ja dopiero zaczynam z linuxem, a nie jestem jego znawca wiec takie stwierdzenie nic mi nie mowi.

nie wiem skad ten konfig mam wziasc, i jak sie do niego dostac.

 

a co do instalowania gruba w MBR, to juz tak bylo wczesniej, przy standardowej instalce Fedory, ale tez dzialo sie to samo, komp nie startowal.

nie bede go umieszczal w MBR dopoki nie bede mial gwarancji ze wystartuje, bo nie mam ochoty sie potem bawic plytkami XP, zeby (_wogole_ → w ogóle) ORT wystartowac kompa.

bawilem sie przez chwile komendami, i G. napisal mi ze partycja znajduje sie poza obszarem widzianym(?) przez bios czy cos takiego ... nie pamietam :P to moze miec jakies znaczenie ?

Poszukaj na forum o przywracaniu gruba. Hasła "grub-install i "linux rescue".

poszukam, pewnie sie dowiem czegos nowego...

mozecie mi cos jeszcze podpowiedziec ?

 

ps. to jest jakas paranoja zeby trzeba bylo rescu'owac dopiero co zainstalowany system...

 

zainstalowalem ponownie ten "rewelacyjny" system na dysku i umiescilem gruba w mbr tak jak mi radziliscie...

wszystko skonczylo sie na

Grub>

po restarcie kompa...

(dyski na ATA)

pomoze ktos ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam problem z GRUB'em, a mianowicie po instalacji systemu, wybraniu gruba na hda7(partycja przeznaczona na boot[Mam partycje pod windowsa jedna i 3 pod (_linuxa_ → Linuksa) ORT dwie ext3 i jedna swap]) gdy juz zrestartowalem kompa nie chcialo mi odpalic gruba tylko (_odrazu_ → od razu) ORT uruchomil sie Windows :(. Probowalem zmienic na partycje MBR, ale pisze, ze jadro systemu nie zostalo wykryte czy jakos tak(nie mam teraz czasu na sprawdzenie sorka :|). Kompletnie nie wiem co z tym zrobic, przejrzalem wczesniej na forum pare tematow, ale gdy probowalem tak jak radzono kiedys, wyszukac grup-install i przeczytaj informacje to okazalo sie, ze postow juz nie ma ;/.

Bylbym wdzieczny za pomoc.

 

 

Problem rozwiazany, prosze usunac ten post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Widzę, że strasznie "pałujecie się" z tą windą !! :D Powiem Wam tylko, że dwa lata temu zrezygnowałem z tego pięknego "systemu" i pozostałem tylko (!) przy Fedorze.

Pisałeś, że masz jakiś dysk 60GB - radzę Ci zrobić oddzielne instalki na dwóch dyskach fizycznych, ładowanie i wybór systemu za pomocą F11 (najczęściej) w większości płyt głównych wybór napędu bootowania. Wszędzie tam, gdzie instalowałem dwa systemy na jednym dysku miałem potem problemy z którymś - najczęściej winda "nie lubiła" pingwina. Z drugiej strony Windows źle zarządza zasobami sprzętowymi, ciągłe zwiechy systemu powodują uszkodzenia partycji - co za tym idzie, można uszkodzić tablicę partycji (partycje znikają ?) W/g mnie najlepiej, aby Windows nie wiedział o istnieniu innego systemu - nie wiem czy M$ czegoś nie wykombinował.

To jest moja rada i tak, po jakimś czasie stwiedzisz, że Windows jest bezużyteczny, mało funkcjonalny, brakuje mu potrzebnych programów i na tym samym sprzęcie działa coraz wolniej !!! To są fakty !! Zainwestuj w siebie i zacznij się uczyć... LINUKSA ! Wiem, że to nie rozwiązuje bezpośrednio Twojego problemu. Windows nie jest dla ludzi kreatywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Off Topic]

[...]radze Ci zrobic oddzielne instalki na dwóch dyskach fizycznych, ladowanie i wybór systemu za pomoca F11[...]
josey - spojrzales na date postu? przez miesiac to czlowiek albo zrezygnowal z Fedory albo poradzil sobie. Nota bene robienie instalki na dwóch dyskach i fizyczne, reczne ich przelaczanie, to kiepski i bardzo niewygodny pomysl. Sadze, ze lepiej poswiecic nieco czasu na doprowadzenie MBR do porzadanego stanu.

Wszedzie tam, gdzie instalowalem dwa systemy na jednym dysku mialem potem problemy z któryms - najczesciej winda "nie lubila" pingwina.
Nie chce wzniecac tutaj jakichs flame wars, ale - z calym szacunkiem - to jakas bzdura. Przez dosc dlugi czas mialem linuksa razem z winda na tym samym dysku i zero problemów. Klopoty wynikaja zazwyczaj z niewielkiego doswiadczenia oraz braku znajomosci podstaw systemów operacyjnych (tzn. wiedzy o MBR, boot sektorze partycji itp).

 

josey powstrzymaj sie na przyszlosc od komentarzy, jesli nie masz nic do powiedzenia w prowadzonym watku. Jesli musisz sie wypowiedziec na temat przewagi linuksa na winda lub odwrotnie, to zapraszam na forum "Hyde Park"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...