Skocz do zawartości

'najlżejsze' Okienka


orzeszko

Rekomendowane odpowiedzi

xfce, icewm, fluxbox, blackbox, afterstep, twm i pewnie sie jeszcze jakies znajda. Wybierz sobie.

 

W pakiecie rox tez jest zdaje sie cale srodowisko, ale nie testowalem nigdy.

 

XFCE ? instalka z plyty przy instalacji lub yumem. ((yum install xfce-panel) powinno sciagnac XFCE oraz zaleznosci(chyba)).

 

yum install xfce\*

pociagnie wszystko, co potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... w sumie to ja potrzebuje odpalic kilka okienek terminali, kadu (ale od bidy moge ekg), thunderbirda i firefoxa (te ostatnie moge 'z palca' spod konsoli). Xfce jest fajne, ale jeszcze za 'ciezkie' - ma niepotrzebne mi bajery. Jak odpalam sesje 'failsafe' to tam jest jeden xterm i cos takiego by mi odpowiadalo gdyby jeszcze mozna bylo wlasnie odpalic kilka takich xtermów i przesuwac je po pulpicie...

 

Ale jestem wymagajacy :) Przeszedlbym na 'czysta' konsole (init 3) ale potrzebuje graficzny internet... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skrypcie który go wywoluje wpisz

xterm -bg black -fg white

albo ustal tak w ~/.bashrc jako alias

nie wyrabiam... mam dodane w .bashrc

alias xterm='xterm -bg black -fg white

i nic, dalej bialo. Dopiero jak w xtermie wpisze 'xterm' to mam czarny...

Juz próbowalem w /etc/X11 wszelkie xinit edytowac wszystko co wywoluje xterm na xterm -bg black -fg white i nic... bialo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wyrabiam... mam dodane w .bashrc

alias xterm='xterm -bg black -fg white

i nic, dalej biało. Dopiero jak w xtermie wpisze 'xterm' to mam czarny...

No tak, sesja może wyrzucać /usr/bin/xterm zamiast xterm. Failsafe na pewno tak robi.

Na dodatek X-y z xdm są nie wyrzucane przez Twojego basha, więc w ogóle nie muszą wiedzieć o aliasie (nie wiem dokładnie :[ ).

 

Już próbowałem w /etc/X11 wszelkie xinit

E nieee, tego się tak nie robi. User ma władzę wystarczającą nad swoim środowiskiem.

 

Są jeszcze zasoby. Wpisz do ~/.Xresources

xterm*foregorund: white
xterm*background: black

i po sprawie. Zastąp white czymś subtelniejszym, bo oczy wyżre.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... .Xresources i xterm. Wszytko ładnie pięknie, tylko jak próbuję zmienić wielkość fonta za pomocą

xterm*font: *-fixed-*-*-*-18-*

(piszę z pamięci)

to ulatują mi polskie krzaczki. Próbowałem xfontsel, ale tam nie mozna wybrać kodowania UTF-8 to raz, a dwa że zmienia on ustawienia globalnie, a ja chcę tylko na moim xtermie.

 

To raz. A dwa... chcę jednak ten TWM - powiedźcie mi w końcu jak go odpalić, tak 'na stałe' jako domyślny manager. Zauważyłem po prostu, że już nawet nie potrzebuję obszarów roboczych - i tak pracuję w xtermach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Font ustal w zasobach, to dobry pomysł. Ale zależnie do tego jakie fonty masz zainstalowane, musisz je dobrać eksperymentalnie. Najlepiej podejrzeć jakich używają inne konsole.

Ja mam pliterki na xtermie w UTF-8 by default, nie narzekam.

Krzaczki ci ulatują bo nie wymuszasz kodowania i X bierze pierwszy font pasujący do Twoich żądań.

Co do domyślnej sesji: jeżeli używasz KDM, to stwórz sobie plik /usr/share/xsessions/twm.desktop

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Type=XSession
Exec=/usr/bin/twm
TryExec=/usr/bin/twm
Name=TWM
Comment=The Tab Window Manager

Możesz skopiować ten plik z /usr/share/apps/kdm/sessions, ale nie wiedzieć czemu dopóki nie podałem pełnej ścieżki do twm, to sesja nie startowała; wracał panel logowania kdm. Problem -- o ile jest to problem -- wydaje się być specyficzny dla FC6: mam tak na 2 egzemplarzach tego systemu, a w innych systemach nie zaobserwowałem go.

Jak to samo zrobić w innych dm-ach -- wybacz, nie używam.

Oczywiście za pomocą ~/.xstartup możesz wystartować wszystko, także twm, z każdego swojego xinit. ale to już inna historia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Font ustal w zasobach, to dobry pomysł. Ale zależnie do tego jakie fonty masz zainstalowane, musisz je dobrać eksperymentalnie. Najlepiej podejrzeć jakich używają inne konsole.

Ja mam pliterki na xtermie w UTF-8 by default, nie narzekam.

Krzaczki ci ulatują bo nie wymuszasz kodowania i X bierze pierwszy font pasujący do Twoich żądań.

(...)

ja difoltowo też mam utf-8 i miec chce. I działa mi wszysko - mam pl znaczki. Tyle, że font jest mały (chyba 14) i mało co widzę. A jak chce ustawić większy to własnie wtedy ulatują mi pl znaczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...