Skocz do zawartości

Grub I Dwa Dyski


Piaskun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam następujący problem. Mam w kompie dwa dyski jeden podpięty na stałe do kontrolera Sata1 a drugi wymienny do Sata2.

Na pierwszym dysku mam zainstalowaną winde (posiada 4 partycje) i gruba.

Na drugim wymiennym mam fedorke 6.

Jednak czasem potrzebuje odpiąć dysk wymienny i w jego miejsce podpiąć inny od kolegi czy cuś. No i jak odpinam wymienny to mi wyskakuje Grub loading... a nastepnie Error 21. A pasuje żeby jakoś odpalić winde. Czy ma ktoś jakieś pomysły jakby to zrobić żeby można odpiąć dysk z linuchem i spokojnie odpalić winde?

Próbowałem nawet grub-install na sda (ten od windy) i nic nie dało :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak odpinam wymienny to mi wyskakuje Grub loading... a nastepnie Error 21.
tryb rescue z 1. płytki instalacyjnej i potem
grub-instal /dev/<dysk ktorym na stale jest w kompie>

 

Albo odpalaj z windowsów (boot.ini) - też było o tym na forum o ile pamiętam. Dokładnie taki sam problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tryb rescue z 1. płytki instalacyjnej i potem
grub-instal /dev/<dysk ktorym na stale jest w kompie>

 

Albo odpalaj z windowsów (boot.ini) - też było o tym na forum o ile pamiętam. Dokładnie taki sam problem.

 

jeszcze tylko małe pytanko tryb rescue sie włącza przez wklepanie linux rescue przed wyborem trybu instalacji tak? tzn tuż po załadowaniu pierwszego ekranu po zbootowaniu płytki.

I czy jak mam dysk stały na pierwszym kontrolerze sata2 to będzie wtedy wyglądało grub-install /dev/sda?? Bo z tego co już udało mi sie wywnioskować z poprzedniej instalacji to sda bedzie stałym dyskiem. I czy jak wklepie tam końcówke sda to grub instaluje sie w mbr i nie naruszy żadnych partycji windy dobrze myślę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tylko małe pytanko tryb rescue sie włącza przez wklepanie linux rescue przed wyborem trybu instalacji tak? tzn tuż po załadowaniu pierwszego ekranu po zbootowaniu płytki.

I czy jak mam dysk stały na pierwszym kontrolerze sata2 to będzie wtedy wyglądało grub-install /dev/sda?? Bo z tego co już udało mi sie wywnioskować z poprzedniej instalacji to sda bedzie stałym dyskiem. I czy jak wklepie tam końcówke sda to grub instaluje sie w mbr i nie naruszy żadnych partycji windy dobrze myślę?

1. Tak

2. pokaz fdisk -l

3. Tak

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaz fdisk -l

 

Disk /dev/sda: 250.0 GB, 250058268160 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System
/dev/sda1   *		   1		2611	20972826	7  HPFS/NTFS
/dev/sda2			2612	   16971   115346700	f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5			2612		5222	20972826	b  W95 FAT32
/dev/sda6			5223		8486	26218048+   b  W95 FAT32
/dev/sda7			8487	   12402	31455238+   b  W95 FAT32
/dev/sda8		   12403	   16971	36700461	7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 80.0 GB, 80060424192 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9733 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *		   1		  16	  128488+  83  Linux
/dev/sdb2			  17		1321	10482412+  83  Linux
/dev/sdb3			1322		1974	 5245222+  83  Linux
/dev/sdb4			1975		9733	62324167+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sdb5			1975		2627	 5245191   83  Linux
/dev/sdb6			2628		3280	 5245191   83  Linux
/dev/sdb7			3281		3541	 2096451   82  Linux swap / Solaris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pod trybem rescue wpisałem grub-install /dev/sda i problem się dalej powtarza. Po odłączeniu dysku z linuxem dalej psiakość wyskakuje na ekranie pare linijek

GRUB loading stage 1,5


GRUB loading, please wait...
Error21

 

Jeszcze spróbowałem podłączyć zamiast dysku (_linuxa_ → Linuksa) ORT inny dysk pożyczony, i wyskakuje to samo. Jednak jeszcze co musze powiedzieć Dysk od (_linuxa_ → Linuksa) ORT ma ustawioną zworke master i wtedy Grub sie ładnie ładuje bezproblemowo. Jednak gdy go przestawie na slave to pojawia się ponownie w/w error21. Może to coś pomoże w znalezieniu jakiegoś rozwiązania problemu.

 

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? Jak można ten problem rozwiązać? :( Z góry dzięki za pomoc.

 

A jeszcze mam pytanie. Bo może o to chodzi.

Podczas instalacji fedorki na dysku sdb utworzyłem także partycje /boot. jednak w opcjach konfiguracji gruba (zaawansowanej) nie zmieniłem zeby instalował sie na sdb tylko (najprawdopodobniej) zostało na sda. Czy może w tym tkwić problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji fedorki na dysku sdb utworzyłem także partycje /boot.
No tak. Zapomniałem o tym :( Po odłączeniu tego dysku GRUB nie może odnaleźć najważniejszych przy starcie plików (grub.conf, vmlinuz, initrd), które znajdują się włąśnie na /boot. Musiałbyś na /dev/sda znaleźć trochę wolnego placu (jakieś 50MB wystarczy), przenieść tam filesystem /boot i trochę się pobawić ustawieniami. A i tak nie wiem czy by to ruszyło <_<

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zapomniałem o tym :( Po odłączeniu tego dysku GRUB nie może odnaleźć najważniejszych przy starcie plików (grub.conf, vmlinuz, initrd), które znajdują się włąśnie na /boot. Musiałbyś na /dev/sda znaleźć trochę wolnego placu (jakieś 50MB wystarczy), przenieść tam filesystem /boot i trochę się pobawić ustawieniami. A i tak nie wiem czy by to ruszyło <_<

 

A jakbym zainstalował wszystko od nowa z tym że bez partycji /boot na sdb a potem kazać mu zainstalować GRUB'a w sda (bez partycji /boot)? to by ruszyło? bo w sumie (_linuxa_ → Linuksa) ORT zainstalowałem 2 dni temu i jakichś ważnych tam danych jeszcze nie mam więc zbytnio za zainstalowaniem od nowa (_linuxa_ → Linuksa) ORT płakał nie będe ;) a no dysk windowsa pasuje zostawić bez zmian. Tzn bez problemu mógłbym tam znaleźć troche miejsca. Tylko czy jesłi instalowałbym fedorke jeszcze raz to potrzeba by było tworzyć na sda partycje /boot? czy obeszłoby się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jeszcze co musze powiedzieć Dysk od Linuksa ma ustawioną zworke master i wtedy Grub sie ładnie ładuje bezproblemowo.

 

A looknij no do biosa, czy czasem nie możesz przestawić kolejności bootowania dysków. Ja w swojim mam takie cudo ;]

 

mam takie cudo ale grub sie załadował do /boot i no bez dysku linuxowego (wymiennego) to nie odpali :) taki myk.

 

I jeszcze mam pytanie czy partycja /boot musi być jako pierwsza? czy może być jako któraś z kolei?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jeszcze co musze powiedzieć Dysk od (_linuxa_ → Linuksa) ORT ma ustawioną zworke master i wtedy Grub sie ładnie ładuje bezproblemowo. Jednak gdy go przestawie na slave to pojawia się ponownie w/w error21. Może to coś pomoże w znalezieniu jakiegoś rozwiązania problemu.

 

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? Jak można ten problem rozwiązać? :( Z góry dzięki za pomoc.

Taaak, ja mam :D

 

Jakos mnie to nie dziwi ze jak dysk z linuksem jest ustawiony na master to GRUB laduje system prawidlowo... a jak na slave to nie ;)

W momencie gdy przestawisz dysk z linuksem na slave to staje sie on sdd - wiec jakim cudem biedny GRUB mialby podniesc system skoro w plikach konfiguracyjnych ma powiedziane zeby systemu szukac na dysku sdb? A dokladniej rezydujacy w MBR kawalek GRUBa nie moze dostac sie do reszty siebie (chociazby pliki konfiguracyjne) by kontynuowac bootowanie ;)

 

BTW - na sda nie masz niestety boota - niestety, poniewaz bylo by to najlepsze rozwiazanie (tak jak napisal Ci WalDo).

 

BTW2 - partycja boot nie musi byc pierwsza

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, ja mam :D

 

Jakos mnie to nie dziwi ze jak dysk z linuksem jest ustawiony na master to GRUB laduje system prawidlowo... a jak na slave to nie ;)

W momencie gdy przestawisz dysk z linuksem na slave to staje sie on sdd - wiec jakim cudem biedny GRUB mialby podniesc system skoro w plikach konfiguracyjnych ma powiedziane zeby systemu szukac na dysku sdb? A dokladniej rezydujacy w MBR kawalek GRUBa nie moze dostac sie do reszty siebie (chociazby pliki konfiguracyjne) by kontynuowac bootowanie ;)

 

BTW - na sda nie masz niestety boota - niestety, poniewaz bylo by to najlepsze rozwiazanie (tak jak napisal Ci WalDo).

 

BTW2 - partycja boot nie musi byc pierwsza

 

Powodzenia

Dzięki wielkie :) tego mi było trzeba :) teraz kiedy przestawiłem juz na sda całego /boot to wszysko ładnie działa ;) jeszcze raz wielkie dzieki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...