Skocz do zawartości

Fc6 + Freebsd +win2003


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym mieć zainstalowane trzy systemy operacyjne:

 

1. Linux FC6

2. FreeBSD

3. Windows 2003 Server

 

no i chciałbym mieć w związku z tym następujące partycje:

 

1. ext3

2. UFS

3. NTFS

i do tego

4. ext3 na partycję /home dla FC6

5. FAT na partycję współdzieloną przez win/Linuksa (multimedia, mp3...)

6. swap dla FC6

...7. czy freeBSD potrzebuje swapa?

 

no i sporo się tego robi, czy ktoś mógłby chwilkę pogłówkować i powiedzieć w jakiej kolejności zainstalować te systemy i jak rozplanować partycje (czy linux/freebsd wystartują z partycji logicznej? itd...).

 

Proszę o pomoc, jakieś konstruktywne pomysły zanim nie zamienię swojego 80GB dysku w losową stertę zer i jedynek :>

 

Orkan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz 4 partycje podstawowe, np od sda1 do sda4, przy czym sda4 jest tzw partycją podstawową - rozszerzoną, ale to pewnie wiesz.

Proponowana przeze mnie kolejność instalacji:

1. Windows

2. Free BSD

3. Linux

 

Wszystkie systemy instalujesz na partycjach podstawowych. Instalując FreeBSD po Windowsie, ten pierwszy skonfiguruje Ci ładnie bootloader'a. Po FreeBSD instaluj Linuksa, ponieważ ... ma największą rzeszę użytkowników i oni pewnie Ci pomogą skonfigurować ostatecznie bootloadera.

Ja niestety ugrzązłem w miejscu, gdzie zainstalowałem 3-ci system. Mój wątek jest 3 linijki pod Twoim.

Tobie proponuję instalację na partycjach podstawowych, bo jest szansa, że GRUB skonfiguruje Ci wszystkie 3 systemy z automatu. Linux, a szczególnie FC6 wystartuje z partycji logicznej.

 

Odnośnie FreeBSD.

O ile pamiętam, to ten system potrzebuje 1 lub 2 partycje - system + SWAP.

Partycję pod system dzielisz na kolejne, wirtualne partycje, tzw "slice". Nie pamiętam własnie, czy SWAP jest jednym ze "slice", czy "normalną" fizyczna partycją.

 

Partycja wymiany danych między systemami to FAT32 - nie rób większej niż 32 GB, bo będzie to marnotrawstwo miejsca - ogromny klaster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winda i FreeBSD wymagaja partytcji podstawowych, linux moze chodzic i na logicznej. Na poczatku instalujesz winde a potem to juz raczej wszystko jedno. Gdzies na necie jest poradnik odnosnie instalacji z którego sam swego czasu korzystalem. Poszukaj.

 

Co do swapa, to tak, FreeBSD tez go wymaga. Robisz na part. podst. system plików (slice) i na nim dopiero tworzysz partycje, w tym swapa. Moze ze dwa lata temu sie tym bawilem, wiec wiecej nie pisze, by nie namieszac (pamiec juz nie ta ;-)

 

Jeszcze tylko napisze, ze mialem w mbr osobny program (acronis os selector) do wyboru systemu. Ale raczej nie powinno byc problemu z dopisaniem FreeBSD do gruba.

 

[edit]

 

Chyba to ten art byl:

http://www.bsd4u.org/content/view/96/92/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...