Skocz do zawartości

Powazna Awaria!


Rekomendowane odpowiedzi

Uzywajac QTparted bedac zalogowany usunalem partycje NTFS. bylo pusta i nieuzyteczna wiec wyadalo mi sie ze nie bedzie problemu. Kiedy uruchomilem system ponownie to zatrzymal sie na

GRUB> i koniec.W sumie to nawet nie wiem dlaczego cos jest nie tak...

 

Probowalem zainstalowac znow GRUB'a z fedora rescue przez:

chroot /mnt/sysimage

grub-install /dev/sda6 (tam mam FC)

 

ale nic to nie dalo.

 

Pisze z knoppixa.

Prosze o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grub-install /dev/sda6 (tam mam FC)
A nie grub-install /dev/sda ;)

Jak nie zadziała, to odpal z 1 płyty instalacyjnej "linux rescue" albo po prostu jakiegos LiveCD linuksa. Pokaż co wyświetla polecenie fdisk -l (jakor root, w poleceniu jest "-l" jak Lucyna). Pokaż też zawartość pliku grub.conf z Fedory.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. gdy dalem sda poszlo :) grub dziala i windows tez ale kiedy probuje FC uruchomic to wypisuje:

 

root (hd0,5)

Filesystem type unknown, partition type 0x8e

kernel /vm linuz -2.6.19-1.2911.6.5.fc6 vo root=/dev/VolGroup00/logVol00 rhgb qui et

Error 17: Cannot mount selectet partition.

 

grub.conf (to co wydalo mi sie wazniejsze)

#boot=/dev/sda

default=0

timeout=10

...

title Fedora Core cos

root (hd0,5)

...

title Fedora core cos innego

root (hd0,5)

...

title Win XP

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

/edit

 

fdisk -l

boot

sda1 * HPFS/NTFS

sda2 W95 Ext'd (LBA)

sda5 LINUX

sda6 LINUX LVM

 

czytalem to co jest na forum i wiem ze ten temat juz byl ale jakos nie moge przez to przebrnac...

Jak na moje oko to grub jest dobrze skonfigurowany. Dla fedory u mnie root (hd0,5) bo 6-1=5 :)

 

Zagladalem do device.map i dostalem: (hd0) /dev/sda mam jeden dysk wiec jest ok.

 

Probowalem wpisywać

 

root (hd0,5)

setup (hd0)

i cos nie chcialo.

 

Gdy dalem zrezygnowany

root (hd0,4)

setup (hd0)

poszlo niby ladnie ale i tak nie dziala.

 

Nie wiem... co jest zle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(to co wydalo mi sie wazniejsze)
:) To najważniejszego właśnie nie podałeś - pełnych wywołań vmlinuz i initrd ;) Najlepiej jakbyś wkleił całą zawartość pliku grub.conf

Gdy dalem zrezygnowany

root (hd0,4)

setup (hd0)

poszlo niby ladnie ale i tak nie dziala.

Wróżka ma wolne. Mógłbyś tak jak prostemu kubańskiemu chłopu napisać co to znaczy, że "poszło ładnie, ale i tak nie działa"? Co "poszło" a co "nie działa"?

Kolejna uwaga. Ten kawałek to kopiowałeś czy przepisywałeś?:

kernel /vm linuz -2.6.19-1.2911.6.5.fc6 vo root=/dev/VolGroup00/logVol00 rhgb qui et
Bo jeśli tam są naprawdę spacje w "/vm linuz" oraz "qui et" to na pewno należy je usunąć.

Jeśli "poszło ładnie" oznacza przypadkiem, że masz dostęp do systemu, to komendą "df" sprawdź czy masz zamontowaną grupę woluminową /dev/VolGroup00/logVol00

 

WAŻNE! jeszcze takie dwie sprawy porządkowe:

1.Nie pisz postów pod własnymi postami - korzystaj z edycji swojego wcześniejszego wpisu

2.Korzystaj ze znaczników 'code' i 'codebox' wpisując dłuższe listingi (np. zawartość pliku grub.conf) - poniżej okienka w którym się wpisuje odpowiedź masz przycisk "BB Code Help". Skorzystaj z niego. Ogólnie zasada jest mniej więcej taka: znaczniki 'code' w listingu do 12-15 linijek. Dłuższe kawałki w 'codebox'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pomyslu jak te pliki skopiowac na partycje ntfs uzywajac rescue linux wiec przepisuje recznie. mam nadzieje ze nie bedzie bledow.

 

grub.conf (pisze bez tego co jest zakomentowane)

default=0
timeout=10
splashimage=(hd0,5)/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora Core (2.6.19-1.2911.6.5.fc6)
         root (hd0,5)
         kernel /vmlinuz-2.6.19-1.2911.6.5.fc6 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 $Vol00 rhgb quiet
         initrd /initrd-2.6.19-1.2911.6.5.fc6.img
title Fedora Core (2.6.19-1.2911.6.4.fc6)
         root (hd0,5)
         kernel /vmlinuz-2.6.19-1.2911.6.4.fc6 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 $Vol00 rhgb quiet
         initrd /initrd-2.6.19-1.2911.6.4.fc6.img
title Windows XP
         rootnoverify (hd0,0)
         chainloader +1

 

po wpisaniu df dostaje:

System plikow                       bl.   1K B       Uzyte      dostepne     %uz      zamont. na
/dev/VolGroup00/LogVol00     18346432         6429884            10969556            37%          /
/dev/sda5                             101086         17468      78399          19%        /boot

 

grub> root (hd0,5)

File system type unknown, partition type 0x8e.

grub> setup (hd0)

Error 17: Cannot mount selected partition.

grub> root (hd0,4)

File system type is ext2fs, partition type 0x83.

grub> setup (hd0)

Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no
Checking if "/boot/stage1" exists... yes
Checking if "/boot/stage2" exists... yes
Running "embed /grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... 15 sectors are embeded
succeed
Running "nstall /grub/stage1 (hd0) (hd0)1+15 p (hd0,4)/grub/stage2 /grub/grub_conf"... succeed
Done

to mialem na mysli mowiac ze cos dziala jednak kiedy probuje uruchomic FC dostaje:

root (hd0,5)
Filesystem type unknown, partition type 0x8e
kernel /vmlinuz-2.6.19-1.2911.6.5.fc6 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet

Error 17: Cannot mount selected partition.

 

uh..to by bylo na tyle. Mam nadzieje ze teraz juz bedzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uh..to by bylo na tyle. Mam nadzieje ze teraz juz bedzie lepiej.
Wciąż nie rozumiem czego Ty chcesz od tego GRUBa? Czy po starcie otrzymujesz prompt "grub>"?

Jeśli tak to spróbuj:

root (hd0,4)
kernel /vmlinuz-2.6.19-1.2911.6.5.fc6 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00
initrd /initrd-2.6.19-1.2911.6.5.fc6.img
boot

ale nie sądzę, żeby to coś pomogło. Twój grub.conf wygląda OK (mam podobne wpisy), więc prawdopodobnie (jeśli grub-install nie pomogło) masz uszkodzony wolumin LVM, na którym jest partycja /root. Na przyszłość polecam instalację nie na LVM (domyślną) a na zwykłych ext3 (ręczna konfiguracja).

W zastosowaniach domowych, czyli na ogół nie na terabajtowych macierzach ;) w zupełności wystarcza, a w razie uszkodzenia łatwo go naprawić komendą fsck. Niestety nie słyszałem o odpowiedniku komendy fsck, która działałaby na woluminach logicznych.

Jakbyś sobie poradził z problemem, to napisz co i jak. Na pewno się komuś przyda.

Pozwodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z grubem jest ok w takim razie. Myslalem ze to w nim tkwi problem. Z tego co mowisz to chyba nie da mi sie pomoc :(

 

Czy moge przynajmniej jakos odzyskać z ten partycji dane?

Czy gdybym zainstalował nowa fedore na innej partycji to moglbym sie jakos dostac do tych plikow?

 

PS.

 

Czy to fsck na pewno nic u mnie nie pomorze? Wpisalem i dostałem:

 

fsck 1.39 (29-May-2006)
e2fsck 1.39 (29-May-2006)
/dev/VolGroup00/LogVol00 is mounted

WARNING!!! Running e2fsck on a mounted filesystem may cause SEVERE filesystem damage.

Do you really want to contionue?

 

 

:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to fsck na pewno nic u mnie nie pomorze? Wpisalem i dostałem:
Nigdy nie instalowałem sobie Fedory na LVM, więc nie wiem. Wygląda na to, że fsck może sobie z tym poradzić. W sumie nie masz wiele do stracenia. Gorzej nie będzie ;)

Odpal linux rescue, jeśli zamontuje się ten wolumin, to go odinstaluj i spróbuj uruchomić fsck na odinstalowanym filesystemie. fsck na zainstalowanym filesystemie to hazard, ale spod "linux rescue" powinno pójść.

Ja bym zaryzykował, ale tak jak mówiłem - nie sprawdzałem, nie wiem :(

Aha, masz windę? Pewnie tak. Może da się odzyskać dane kopiując je za pomocą takiego programu ex2explore (nie jestem pewien nazwy) albo wtyczki do Total Commandera. Chociaż nie wiem czy te programy/wtyczki działają z LVM :unsure: Chyba tylko z ext3 i/lub ext2. Nie sprawdzę bo ja mam tylko linucha ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem jeszcze sda5 odmontować co sie udalo jednak z VolGroup00 był problem.

 

umount /dev/VolGroup00

umount: /dev/VolGroup00 :not mounted

 

dziwna sprawa bo jak wpisaywalem fsck to ostrzegal ze jest zamontowana :blink:

 

Zaryzykowałem ale FC wciaz nie dziala. Dane udalo mi sie uratować :D

Dla przyszłych niszczycieli partycji polecam explore2fs. W wersji beta obsługuje partycje LVM i wszystko gra :D

Chyba sie zaczne szykować do reinstalacji :(

 

PS Jak usunę partycje z FC to co bedzie z grubem? Z tego do wiem to on jest na tej partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Jak usunę partycje z FC to co bedzie z grubem? Z tego do wiem to on jest na tej partycji.
Jeśli przy instalacji usuniesz stare partycje, założysz i sformatujesz od nowa, to grub się też od nowa zainstaluje i skonfiguruje. I tak jak mówiłem - na domowy użytek lepiej mieć ext3 niż LVM, tylko wybierz przy instalacji ręczny podział dysku. Co do samego podziału, to było kilka razy na forum, na pewno znajdziesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dlaczego sie to posypało?
Wróżka to jak już mówiłem nie jestem ;) Trudno powiedzieć na odległość i do tego bez szczegółowej wiedzy co robiłeś w systemie zanim się posypało. Nie bardzo rozumiem o co CI chodzi w dalszej części pytania, ale przy instalacji systemu masz możliwość dowolnej konfiguracji partycji dyskowych, więc używanie QTparted czy innego programu do partycjonowania nie jest potrzebne. Może z wyjątkiem sytuacji kiedy ktoś ma np. windy na całym dysku i musi poprzesuwać istniejące partycje bez utraty danych, żeby zorbić miejsce na linucha.

Tak poza tym to wielkie dzięki za pomoc!
Nie ma za co :) w końcu po to jest to forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...