Skocz do zawartości

Zmiana Systemu Plikow Z Windowsowego(nfts) Na Linuxowy


Jasiek_M

Rekomendowane odpowiedzi

Usunięcie partycji NTFS i założenie nowej np. ext3

Nie jestem pewien czy to bedzie dobrze dzialalo. Jasiek(sorry za pomylke) chce zachowac dane i jakos nie widze zeby wystarczylo do tego zmiana typu partycji. Zeby miec ext3 trzeba jeszcze zrobic format a wtedy dane zapewne sie sypna.

 

A tu jest link do dyskusji na taki sam temat o konwersji. Przed przystapieniem do jakichkolwiek dzialan radzilbym zrobic kopie zapasowa waznych danych.

NTFS - > Linux fs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek chce zachowac dane

Jasiek:):P chyba ze chodzi o kogo innego;] Bo mam 15,2giga danych ktore chce zachowac. Ale chyba jest wyjscie podlaczyc inny dysk(zaden z linuksowych nie ma takiej pojemnosci) pozyczony od kogos, zgrac na niego dane, zrobic formata i nowa partycje, i zzucic dane z powrotem. To dobre rozwiazanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy to bedzie dobrze dzialalo. Piotrek chce zachowac dane i jakos nie widze zeby wystarczylo do tego zmiana typu partycji. Zeby miec ext3 trzeba jeszcze zrobic format a wtedy dane zapewne sie sypna.

 

A tu jest link do dyskusji na taki sam temat o konwersji. Przed przystapieniem do jakichkolwiek dzialan radzilbym zrobic kopie zapasowa waznych danych.

NTFS - > Linux fs

Z tego co ja wiem to nie ma możliwość konwersji NTFS<->system plików linuksowy.

Zostaje Backup na płytach DVD i sformatowanie odpowiednie partycji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek:):P chyba ze chodzi o kogo innego;] Bo mam 15,2giga danych ktore chce zachowac. Ale chyba jest wyjscie podlaczyc inny dysk(zaden z linuksowych nie ma takiej pojemnosci) pozyczony od kogos, zgrac na niego dane, zrobic formata i nowa partycje, i zzucic dane z powrotem. To dobre rozwiazanie?

Sorry za pomylke imion - zle popatrzylem. Twoj pomysl jest na pewno najbezpieczniejszym z mozliwych. Jesli masz mozliwosc skombinowac dysk by zrobic kopie to tak zrob.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba jest wyjscie podlaczyc inny dysk(zaden z linuksowych nie ma takiej pojemnosci) pozyczony od kogos, zgrac na niego dane, zrobic formata i nowa partycje, i zzucic dane z powrotem. To dobre rozwiazanie?

Najlepsze.

 

Dwa drobiazgi ;)

 

[a.] partycji nie musisz zakladac - juz tam bedzie, wystarczy format

 

[b.] zanim to zrobisz upewnij sie, ze na pewno dokonujesz zmian na tej partycji co trzeba ;)

 

Bardzo pomocne moga okazac sie konsolowe polecenia mount/umount, fdisk -l oraz df -T, lub dla grafikow - qtparted/gparted

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie ufałem konwersjom (może za mało o nich wiem).

Najlepsze i najbezpieczniejsze jest sformatowanie partycji na linuksowy system plików.

Z drugiej strony, stary i beznadziejny FAT32 to najbezpieczniejsze połączenie danych z dwóch systemów, czyli z Windowsa i Linuksa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy system rescuecd ma opcję pełnego rw dla partycji ntfs, ściągnij sobie to iso. Część tych danych możesz (_przeżucić_ &#8594; przerzucić) ORT na partycje linuksowe, resztę spróbuj spakować i np nagrać.Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to ok 15 będę w domu i pomogę ci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...