Skocz do zawartości

Format Partycji Fedory Z Poziomu Xp


kfr

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. Podczas uruchamiania komputera mam opcje do wyboru albo Linux albo Windows. (chyba GRUB). Gdy uruchamiam windowsa i wejdę na Mój Komputer to pojawia mi się oprócz partycji windowsowej również partycja linuxowa [z tym, że nie wyświetla się jej zawartość ani pojemność]. Czy jeśli ją sformatuję [czyli chcę usunąć (_linuxa_ → Linuksa) ORT] to po następnym restarcie uruchomię windowsa czy bedą jakieś problemy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów nie będzie z windowsem ale cały czas będziesz miał Gruba jak bootloaader. Jeśli nie zostanie usunięty razem z formatowaniem. Żeby to naprawic będziesz musiał uruchomic komputer z płyty z windowsem xp. Przejśc do konsoli odzyskiwania (może byc pod inną nazwą). Tma wpipsac

 

fixmbr nazwa_dysku

 

Nie wiem jak wygląda sprawa z innymi partycajmi tworzonymi przez Linuksa, a mianowaicie swap i boot. Niech ktoś inny się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moga byc problemy (a w zasadzie na pewno beda) bo najpierw powinienes usunac GRUBa. Bedzie sie ladowai i niestety bedzie zawisal poniewaz straci dostep do samego siebie ;)

 

Jesli masz plytke instalacyjna XP (a na pewno masz oryginalny nosnik...) to po starcie z niej, w tzw. konsoli odzyskiwania systemu uruchom fixmbr a nastepnie fixboot i GRUB zniknie.

 

Nie rozumiem tylko jakim cudem winda pokazuje Ci partycje linuksowa?... masz tam cos niezle namieszane albo sypie Ci sie cos w elektronice dysku. Albo to co widzisz pod winda to wcale nie jest partycja linuksowa ;)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko jakim cudem winda pokazuje Ci partycje linuksowa?... masz tam cos niezle namieszane albo sypie Ci sie cos w elektronice dysku. Albo to co widzisz pod winda to wcale nie jest partycja linuksowa ;)

Pozdro

 

Bardzo prosta odp. jesli on uzył programów do tzw "przyspieszenia" xp to tam też masz taką opcję "pokazuj inne dyski" lub "show unformat disk" i wtedy pokazuje mi sie ten dysk jako NIE SFORMATOWANY (własne doświadczenie).

Jeżeli boisz się tak robić jak koledzy radzą zrób tak uruchom xp z płytki, weź napraw poczekaj z 5 min i powinno zacząć ci przeinstalowywać system wszystko zostanie a bootloader zostanie nadpisany.Tak kiedys próbowałem ale wtedy mialem uszkodzony xp to wiesz ta opcja nie musi zadziałać.

I 3 najprostszy sposób.Ściągasz Partition table doctor niestety nie moge ci powiedzieć (_z kąd_ → skąd) ORT ponieważ pełna wersja jest płatna.Zainstalowałeś już włączasz ten program i szukasz po menu coś w stylu "rebuild mbr" lub "repair mbr".Najważniejsze aby było coś z MBR.

/edit/

A może jednak za free jest taka opcja znalazłem na necie screena jak nie pójdzie musisz załatwić full wersje czyli jednak "rebuild mbr" i też dobrze jest kliknac fixboot

ptdoctorsu5.gif

 

Kamills

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie paniki! Można czytać partycje ext3 z poziomu Windows - wystarczy zainstalować Total Commandera 6.x. Nie można tylko na niej zapisywać.

Aby odciąć ten dostęp, należy używać LVM - winda "zgłupieje".

W nawiązaniu do innego postu dot. instalacji windy i Fedory na jednym dysku fizycznym - coś się dzieje niedobrego! Chyba, że winda nie ma dostępu do neta - wszystko działa w miarę spokojnie.

M$ coś wykombinował! Uwaga !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tyle kazdy instaluje Winde bo potrzebuje lub musi. Forum jest do pomagania uzytkownikom, jezeli uwazasz ze to zbedne w jego sytuacji nie pisz postów!!! Chcialbym cie poinformowac ze my wszyscy pomozemy temu panu w odinstalowaniu Linuksa poniewaz mamy go przekonywac a nie zmuszac do korzystania z niego.Kiedys jak nie wiedzialem jak zainstalowac Linuksa na Dysku obok windy napisalem na forum Windowsa i wiesz co mi odpisali?

 

Jezeli chcesz uzywac linuksa musisz sobie sam z nim radzic i nikt ci nie pomoze.

 

Mam nadzieje ze uzytkownicy Linuksa nie beda tacy i powiedza jak to zrobic i moze bedzie o te 1 FC mniej na kompie ale swiadomosc ze czlowiekowi pomogles.Zawsze moze wrócic do FC my mu pomozemy ale jak chce usunac na pomoc tez moze liczyc (przynajmniej z mojej strony).

 

PS.Jezeli masz pisac takie posty to nie pisz bo dostaniesz ostrzezenie i usune ci posta.Dlatego ze odbiegl zbyt od tematu.

 

Kamills

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie dzięki za radę. Poradziłem sobie w 10 min po napisaniu tego posta ale nie miałem czasu aby tu zajrzeć.

 

Otóż pojawiała mi się partycja linuxowa jako osobny "dysk" w Mój Komputer ale nie mogłem wyświetlić zawartości ani nie było napisane ile ta partycja ma miejsca. Wcześniej instalowałem właśnie wtyczkę do Total Commandera aby widzieć partycję linuxową.

 

Pozbyłem się (_linuxa_ → Linuksa) ORT w następujący sposób:

 

Miałem płytkę od XP ale nie wiedziałem jak uruchomić "fixmbr a nastepnie fixboot". Dlatego użyłem płytki od starego Win98 i uruchomiłem z obsługą cdromu. Tam w oknie dosa wyczyściłem cały mbr i już uruchamiał mi się tylko windows :). Teraz mogłem spokojnie skasować partycję linuxową.

 

Dzisiaj kupiłem dysk 250gb i zainstalowałem WinXP i Fedorkę :).

 

A wingrozę muszę mieć czy chcę czy nie chcę. Potrzebne mi sią niektóre aplikacje których nie da rady uruchomić w fedorze nawet w winie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...