Skocz do zawartości

Instalacja Fc6 Zawiesza Sie


marcin waclawik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mój sprzęt to Athlon XP 2,4GHz, łyta główna epox kt600, GF5200 i 512 RAM-u. Wcześniej miałem FC 4 i postanowiłem teraz zainstalować sobie FC6. Jeste jednak jeden problem. Podczas instalacji po wyborze języka klawiatury komp zawiesza się. Próbowałem instalacji w trybie graficznym jak i w trybie textowym. Instalka jest dobra, gdyż zakupiłem ją dziś a poza tym odpalałem ją na innym kompie i śmigała bez problemu. W czym problem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam jak zrobić zdjęcia, poza tym sytuacja wygląda tak że jak nacisnę "DALEJ" w oknie wyboru języka klawiatury to przycisk zostaje wciśnięty a komp na nic już nie reaguje... zrobiłem aktualizacje biosu i też nic... a jak w BIOSIE wyłączyć ACPI po szukałem ale nie ma opcji wyłącz tylko są 3 opcje wszystkie zaczynające się od "S"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linux noacpi (lub pci=noacpi) a nie apic (apic=programowalny kontroler przerwań).

Podczas instalacji jak ci się zawiesi wciśnij ctrl+alt+F4 i popatrz co jest nie tak (F1,2,3,4,5,..) . Chyba komunikaty kernela są na 4 tej konsoli ;)

jesli się mylę to wybierz kolejną alt+F3 itd.

Spróbuj też opcji linux noprobe (niestety wtedy musisz podawać sam sterowniki do kontrolerów scsi lub kart sieciowych).

Sprawdź czy nie masz cd/dvd na UDMA66 Ja tak miałem z DVD i musiałem Pioneera opylić kumplowi który miał tylko windę. Za chorobę FC nie chciała gadać z tym DVD i wywalał błędy podwieszając się podczas próby odczytu (mozesz spróbować w biosie przełączyć tryb na PIO itp dla tego CD/DVD.).

Pozdro

PS. Moze pożycz sobie inny napęd na czas instalki. Z reguły jednak w konsoli będziesz miał komunikat o błędzie jeśli to wina napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jest to problem z via_sata

Spróbuj instalki z linux noprobe i ręcznie podaj moduł obsługi kontrolera via_sata.

Nie znam tej płyty ja miałem epoxa na nforce2 i nie było problemów.

Jeśli będą potrzebne dodatkowe parametry a masz windę to sprawdź jakie są rezerwacje pamięci itp. i tak podaj w parametrach modułu dla via_sata.

Pozostałe moduły (np. karta sieciowa pomiń).

Konsola podczas instalki ctrl+alt+F1(ctrl -tylko podczas przejścia z trybu graficznego w tekstowy) - dostępna dla użytkownika . Pozostałe (alt+F2,F3,F4..) dadzą ci informacje o potencjalnych problemach.

Sprawdź np. logi z anacondy lub wpisz dmesg i szukaj błędów.

Możesz też spróbować instalki na innym kompie i zrobić najnormalniej w świecie kopię za pomocą dd a potem ją odtworzyć na swoim dysku. jeśli układ dysków jest inny to możesz wystartować potem z rescue i po chroot utworzyć poprawne wpisy w bootsektorze.

Być może jest to tylko problem anacondy i występuje podczas instalki a potem będzie śmigać nie wiem ale warto spróbować.

Pozdro

PS. Jeśli to ta płyta o której myślę ;) to umożliwia ona podłączenie coś chyba z 10 urządzeń dyskowych włączając w to sata.

Jeśli możesz to spróbuj wyłączyć w biosie niepotrzebne kontrolery i funkcje np. RAID(HighPoint chyba) itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też spróbować instalki na innym kompie i zrobić najnormalniej w świecie kopię za pomocą dd a potem ją odtworzyć na swoim dysku. jeśli układ dysków jest inny to możesz wystartować potem z rescue i po chroot utworzyć poprawne wpisy w bootsektorze.

 

Snake mógłbyś szerzej opisać jak to zrobić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakich używasz dysków więc zakładam że są to dyski (dysk) ATA

Podam dwie metody najprostsze (Ja użyłbym tej pierwszej ;) ):

1.Metoda

1. Bierzesz swój dysk do kogoś podłączasz go pod pierwszy kontroler jako master i podłączasz DVD. (Inne dyski odłączone).

2. Instalujesz system zabierasz dysk do siebie i podłączasz go jako master na pierwszym kontrolerze.

3. kudzu powinien sam zatroszczyć się o zmianę sprzętu (pod warunkiem że nie będzie różnicy w architekturze 32bity/64bity).

4.Koniec ;)

=====================

2.Metoda

Założenia

1.Musisz mieć co najmniej dwa dyski (i najlepiej nagrywarkę DVD).

2.Zakładam że nie podzieliłeś dysku na wiele partycji tylko zostawiłeś wszystko w / i wydzieliłeś 1 partycję swap

(/dev/hda1 - / ; dev/hda2 - swap). Jeśli podzieliłeś inaczej to też nie będzie problemu z jednym wyjątkiem że będziesz musiał odtworzyć także pozostałe.

1.po instalacji u kogoś systemu np. na dysku /dev/hda (załóżmy że /dev/hdb to twój drugi dysk (czysty z partycją ext3 odpowiedniej wielkości) starujesz system w trybie single (linux 1) lub z dowolnej dystrybucji live ( łatwiej jest z live cd np. knoppix).

montujesz /dev/hdb1 w dowolnym miejscu np. w /mnt/hdb (czyli tworzysz sobie mkdir /mnt/hdb i montujesz mount /dev/hdb1 /mnt/hdb)

2. teraz robisz kopię całej partycji lub dysku do pliku. Opiszę tylko dla partycji:

Kopia bootrecordu

dd if=/dev/hda of=/mnt/hdb/boot.img bs=512 count=1

Kopia partycji

dd if=/dev/hda1 of=/mnt/hdb/partycja1.img - partycja

swap nie musisz robić bo możesz sobie go założyć w każdej chwili

Domyślnie dd używa wielkości bloków 512 może to spowolnić kopiowanie więc jeśli masz więcej ramu to możesz spróbować opcji bs=64M

Można także użyć tar lub innych narzędzi do wykonania kopii i będzie to działało pewnie znacznie szybciej niż dd.

3. Na swoim dysku docelowym tworzysz (przy pomocy np. livecd) rozkład partycji tak jak na tym na którym instalowałeś system.

4. Odtwarzasz utworzony obraz na swój dysk docelowy

dd if=/mnt/hdb/partycja1.img of=/dev/hda1

5. Odtwarzasz także bootrecord

dd if /mnt/hdb/boot.img of=/dev/hda

6. reboot i próba startu z systemu odtworzonego z kopii.

Jeśli wystąpi błąd np. związany z grubem to możesz spróbować uruchomić system z płyty instalacyjnej w trybie rescue (linux rescue) i odtworzyć bootloader (opis gdzieś na tym forum). Jesli z initrd (kontrolery dyskowe (np. scsi i pewnie też sata) to musisz utworzyć poleceniem mkinitrd nowy plik dla kernela z modułami dla kernela (ale to już inna bajka).

================

Pozdro

PS. Jeśli coś pomieszałem lub o czymś zapomniałem to sorki.

(_acha_ → aha) ORT jeszcze jedno po instalacji u kogoś systemu wejdź w /etc/selinux/config i ustaw go w tryb permissive - to tylko tak dla pewności żeby po odtworzeniu nie było problemów z selinux. Potem powinieneś go włączyć.

Sprawdź najpierw jednak czy np. knoppix livecd odpala u ciebie bez problemów i czy widać twoje dyski.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przepraszam, że odświeżam ten temat, ale dopiero dziś się mogłem za to zabrać i wypróbować sposób snake'a, więc podpiąłem mój dysk do drugiego kompa gdzie instalka szła bez problemów i problem powtórzył się. Więc wnioskuje, że problemem jest mój dysk, tym bardziej, że instalacja wiesza się właśnie w momencie gdzie wybiera się miejsce na dysku pod instalację. Mam dysk MAXTOR 6E040L0. Jest jakiś sposób na to poza oczywiście zmianą dysku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...