Skocz do zawartości

Dwie Fedory Core 6 Na Jednym Dysku


Zlloty

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wyrozumiałość, gdyż:

poświęciłem weekend na walkę z fglrx'em, robiąc w międzyczasie dwa reinstale, po czym dowiedziałem się, że obsługuje mojego zdechłego ATI Rage 8Mb

sterowniki alternatywne dały podobny efekt (reinstalka)

 

Obecnie, po godzinie przeglądania forum, trzymając w drżącej ręce niedopałek papierosa, postanowiłem co następuje:

chcę mieć dwa systemy - jeden do testów, drugi do pracy (jak to człowiek potrafi do słusznych wniosków dochodzić.. :)

Instaluję pierwszą fedorę. Wywal wszystko, co na dysku, podgląd, zmniejszyłem LogVol00 o 20 Gb, co by drugą fedorę wrzucić (wiem wiem,.. wiem, że nic nie wiem :). Oczywiście przy drugiej instalacji zaczął kwiczeć, że nie może, że się nie da, bla bla bla... Dawniej to było prosto - fdisk, partycja podstawowa, rozszerzona, itp, itd. A teraz jakieś grupy Voluminów, pane, i co z tym zrobić? Gdzie co poczytać, by jednak te dwie fedory udało się zainstalować?

 

Baczcie, prosżę, na pierwszą linijkę tego postu.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

(ikonka postu sugeruje stan przedzawałowy..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(ikonka postu sugeruje stan przedzawalowy..)

To i niedopalek mnie rozwalily, wiec Ci pomoge :D (sam jaram na potege...)

 

Rozumiem, ze dysk masz czysty, a jesli nie - to ze moze zostac wyczyszczony ze wszystkiego?

Jesli nie - to krzycz i nie czytaj dalej, jesli natomiast tak, to jedziemy:

 

Skoro fdisk dla Ciebie nie straszny i wiesz co to patycja podstawowa / rozszerzona / dyk logiczny to mozemy zalatwic sprawe profesjonalnie ;)

 

 

1.a Uzywajac w czasie instalacji opcji 'reczny podzial dysku' za pierwszym razem (pierwsza instalacja) zaloz na poczatku dysku partycje SWAP o rozmiarze ... hmmm nie wiem ile masz RAMu, ale 512MB powinno byc O.K. w wiekszosci przypadkow.

 

1.b zaloz glowna (i jedyna ;)) partycje dla systemu_1 - np. 20GB, ext3, wskaz punkt montowania / (root)

 

1.c nie wydzielaj partycji boot, home ani zadnej innej...

 

1.d pozwol instalatorowi sformatowac zalozone wlasnie dwie partycje i kontynuuj z instalacja

 

 

2.a znow uzywajac w czasie instalacji opcji 'reczny podzial dysku' za drugim razem - wybierz istniejaca juz partycje SWAP i wskaz ze jest to SWAP

 

2.b zaloz partycje dla systemu_2 - *GB (reszta dysku), ext3, wskaz punkt montowania / (root) - to oczywiscie drugi, zupelnie inny punkt montowania / inna partycja niz w [1]

 

2.c nie wydzielaj partycji boot, home ani zadnej innej...

 

2.d pozwol instalatorowi sformatowac TYLKO zalozona wlasnie partycje / (root) i kontynuuj z instalacja

 

GRUB powinien znalezc poprzednia instalacje i dodac ja do menu startowego...

 

To oczywiscie nie jest sposob najlepszy z mozliwych - moglbys wydzielic i uwspolnic np /home - ale tak bedzie poki co dla Ciebie bezpieczniej, no i zmiescisz sie z 2 systemami na 3 partycjach (domyslnie - wszystkie beda podstawowe) :)

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki, Wielki Mistrzu Linuxowy! :D

 

Zaraz biorę się do działania... umrę przez tę Fedorę.. ale jakaż to będzie piękna śmierć!

 

A z ciekawości - jest tam coś o software'owym RAID. Dysk mam 60 Gb, RAM 512... Czy jest sens bawić się w te klocki? (wydajność rośnie jakoś ekstra?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości - jest tam coś o software'owym RAID. Dysk mam 60 Gb, RAM 512... Czy jest sens bawić się w te klocki? (wydajność rośnie jakoś ekstra?)

W zadnym wypadku!

Co prawda ten softwareowy RAID jest lepszy niz wiekszosc fake-RAID-ow (najczesciej kontrolery zintegrowane z plyta glowna) ale na wzrost wydajnosci (predkosci) systemu dyskow (dysku) nie masz co liczyc. A w razie padu klopoty z odzyskaniem danych - murowane ;)

 

Przy RAMie 512MB SWAP tej samej wielkosci (na desktop) bedzie w sam raz.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yy.. jak dysk padnie, to problemy, szybsze to to nie jest... to po co to?

 

Jeszcze tak z off-topica lekkiego, ale skoro już piszę... Mam laptopa PII 266, 98 Mb RAM. Jaki system i jakie okienka na to nadadzą się najlepiej? Na razie walczę z RH9 i próbuję zainstalować WindowMakera, ale ten laptop chyba dostanie zawału szybciej ode mnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na czymś podobnym stawiałem XUbuntu (okna XFCE) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Xubuntu

Ja to zainstalowałem na 64 MB ramu, ale nie polecam. Minimum powinno być 128MB.

 

Wiem że za takie gadanie mogą dostać bana na tym forum, ale na taki sprzęt jeżeli chcesz porządnie działający tryb okienkowy to polecam Windows98 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpusc sobie RH9 - to jak zapewne wiesz straszliwy staroc. Jesli chcesz cos lekkiego, to zdaje sie, ze KateOS (Slackware) jest dobry. Nie moge sie jakos w tej chwili na strone domowa projektu dostac, ale chyba te 96MB RAM powinno wystarczyc. Demon predkosci to to nie bedzie, ale na tym sprzecie chyba sie tego nie spodziewasz.

No i Xubutnu jak radzi twoface. XFCE jest fajne i lekkie. Moja Fedora z XFCE, przy wylaczonych wszelkich zbednych serwisach ma "na dzien dobry" zajete 62MB RAM. W sumie jak odpowiednio dobierzesz software, to da sie na tym pracowac (przegladarka Opera, jakis lekki klient poczty).

 

Wiem ze za takie gadanie moga dostac bana na tym forum
Zaraz "bana"... Po prostu usuniecie konta i juz ;)

 

[EDIT]Tutaj cos o KateOS http://polishlinux.org/linux/kateos. Ma równiez wersje LiveCD, wiec zanim zainstalujesz mozesz spróbowac. Chociaz z twardziela na pewno szybciej chodzi i mniej RAM-u zajmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długich walkach w dniu dzisiejszym w godzinach 5:30 - 14:20 (to wyjaśnia te stany przedzawałowe;) wreszcie się udało - działają dwie Fedory ciągnione z jednego dysku. W związku z tym podzielę sie kilkoma spostrzeżeniami:

1) przy tworzeniu partycji pod systemy za każdym razem należy zaznaczyć "wymuś partycję podstawową".

2) W czasie jednej instalacji gruba wrzucamy do MBR, w drugiej do pierwszego sektora dysku, na którym instalujemy system (jeśli zrobimy to w kolejności - pierwsza instalacja w sektorze, druga w MBR, to teoretycznie GRUB wykryje nam pierwszą instalację automatycznie. Teoretycznie. Mi się nie udało zaobserwowac tego zjawiska)

3) w związku z powyższym ręcznie grzebiemy w pliku /boot/grub/grub.conf w systemie, gdzie GRUBA instalowaliśmy w MBR!

su
(hasło roota)
gedit /boot/grub/grub.conf

Oto przykładowy GRUBas:

default=0
timeout=5
splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Praca Fedora Core (2.6.20-1.2948.fc6)
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-1.2948.fc6 ro root=LABEL=/ rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.20-1.2948.fc6.img

title Tester Fedora Core (2.6.20-1.2948.fc6)
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-1.2948.fc6 ro root=/dev/hda2/ quiet
initrd /boot/initrd-2.6.20-1.2948.fc6.img

 

Na co zwrócić uwagę:

root (hdx,y) - gdzie x - numer dysku, y - numer partycji, na której jest system. Liczymy po informatycznemu, czyli zaczynamy od 0 (jak wszyscy linuxowcy;)

System, który GRUB'a zapisał w sektorze:

root (hdx,y)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-1.2948.fc6 ro root=/dev/hda[y+1]/ quiet

zwracamy uwagę na:

1) root=/dev/hda[y+1]/ - trzeba podać dysk z punktu widzenia systemu, który GRUBa zapisał w MBR.

2) Usunąć literki rhgb, które sa przy wpisie dot. systemu z GRUBem w MBR (za root=LABEL=/) - u mnie blokowało to ładowanie systemu.

 

I ostatni problem dotyczy SWAPa. Przy instalacji pierwszego (_linuxa_ → Linuksa) ORT OPEDA wężowy menedżer dysku wrzuca automatycznie SWAPa jako ostatnią partycję. Czyli po pierwszej instalacji będzie to hda2. Natomiast podczas instalacji drugiej Fedory, tworząc partycję / można zauważyć, że dostała ona etykietkę hda2, a SWAP wskoczył na hda3.

I tutaj moje pytanie - jakim magicznym zaklęciem zmieniam umiejscowienie SWAPA w oczach systemu? Szukałem, ale nie znalazłem (znalazłem za to milion innych, ciekawych rzeczy:).

 

Na razie zawał nie grozi. Jest jakaś 1 w nocy, jedyne światło w lokalu to poświata od ekranu laptopa, więc wyglądam mniej więcej tak: :ph34r:

Zdrówka wszystkim życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...