Skocz do zawartości

ALSA w Fedorze


sparky

Rekomendowane odpowiedzi

Słysze.:o

Za(..)biście Ci człowieku dziekuje bo nareszcie mam alse.

Ciekawe czy było warto .

Przetestujemy i zobaczymy.

----------------------------------

No właśnie mam tylko ten problem że alsamixer nie trzyma mi ustawien i po uruchomieniu systemu mam większość wyciszonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kurcze nie wiem na czym to polega bo raz mi zachował ustawienia a teraz już nie.

Niby podczas wychodzenia z (_linuxa_ → Linuksa) ORT pisze że zapisuje ustawienia alsy mixera no ale to nie działa.

Da się to jakoś naprawić ?

Dobra widze że na google jest o tym dużo więc popróbuje....

Jak byście wiedzieli jak dokładnie to ustawić w fedorze to dajcie znać to troche czasu zaoszczędze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się parametrem dxs_support.

Dzięki, już tyle wiem o tym parametrze i kartach via-82xx, że prawie mogę zacząć pisać pracę magisterską. Nie wiem tylko w jakim configu ten parametr znaleźć (o ile to nie jest w module, który trzeba zrekompilować)... Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już tyle wiem o tym parametrze i kartach via-82xx, że prawie mogę zacząć pisać pracę magisterską. Nie wiem tylko w jakim configu ten parametr znaleźć (o ile to nie jest w module, który trzeba zrekompilować)... Z góry dzięki

No ja też nieźle dużo czasu przeznaczyłem na to, by mi ALSA działała. A co do parametru to trzeba go wpisać do pliku /etc/modprobe.conf (pisałeś, że używasz jądra 2.6 - jeśli 2.4 to do /etc/modules.conf). Ja mam przykładowo tak:

...

# ALSA portion

alias char-major-116 snd

alias snd-card-0 snd-via82xx

#module options should go here

options snd-via82xx ac97_quirk=0

# OSS/Free portion

...

Będziesz musiał zmienić tylko sobie parametr na dxs_support i po kłopocie. Nie trzeba nic potem przekompilowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wiem na czym to polega bo raz mi zachował ustawienia a teraz już nie.

Niby podczas wychodzenia z (_linuxa_ → Linuksa) ORT pisze że zapisuje ustawienia alsy mixera no ale to nie działa.

Da się to jakoś naprawić ?

Dobra widze że na google jest o tym dużo więc popróbuje....

Jak byście wiedzieli jak dokładnie to ustawić w fedorze to dajcie znać to troche czasu zaoszczędze....

Trochę ciężko jest mi coś na ten temat powiedzieć, bo nie używam usługi ALSY i nie wiem jakie są tam skrypty uruchamiające/wyłączające i co one robią.

 

Spróbuj może zapisywać ustawienia przy użyciu aumix-minimal (tak jak było na początku). Jeśli to nie pomoże to możesz wyedytować /etc/rc.d/init.d/halt i zmienić program do zapisywania ustawień - oczywiście standardowo jest aumix. W FC2 odpowiedni fragment wygląda tak:

# Save mixer settings, here for lack of a better place.

grep -q "(alsa)" /proc/devices

if [ $? = 0 -a -x /usr/sbin/alsactl ]; then

  runcmd $"Saving mixer settings" alsactl store

fi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla formalności podam, że w FC1 u mnie ten kod wygląda bardzo podobnie, tyle że linijka zapisu wygląda tak:

runcmd $"Saving mixer settings" /bin/aumix-minimal -f /etc/.aumixrc -$

Na początku u mnie plik /etc/.aumixrc nie miał domyślnie poprawnie ustawionego chmod i wystarczyło nadać prawa wszystkim do zapisu. Spróbuj mu zmienić prawa (oczywiście jeśli powyższa linijka wygląda u Ciebie podobnie) poleceniem

chmod 777 /etc/.aumixrc

i wszystko powinno już grać jak należy(oczywiście do wykonania polecenia musisz mieć prawa zapisu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz musiał zmienić tylko sobie parametr na dxs_support i po kłopocie.

Do /etc/modules.conf dopisałem sobie na końcu

#module option should go here (I hope so :D)

option snd-via82xx dxs_support=0

I... nareszcie ALSA działa bez zarzutu. Mogę się cieszyć przepięknym dźwiękiem, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do /etc/modules.conf dopisałem sobie na końcu

#module option should go here (I hope so :D)

option snd-via82xx dxs_support=0

I... nareszcie ALSA działa bez zarzutu. Mogę się cieszyć przepięknym dźwiękiem, dzięki!

Yyyy... dziwne, że działa... Pisałeś wsześniej, że używasz jądro z serii 2.6, a ono czyta tylko z /etc/modprobe.conf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

I tak na zakonczenie chłopaki: Nie słyszeliście o programiku: alsaconf ? któy konfiguruje dzwiękówkę i dopisuje odpowienie ustawienia w modules.conf ? Ja tego użyłem i dzwięk miałem (_odrazu_ → od razu) ORT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej

mam podobny problem u mnie karta ac97 w ogole nie dziala na plycie via

mam fedore 2 i zawartosc mojego /etc/modprobe.conf to:

 

alias eth0 8139too
alias snd-card-0 snd-via82xx
install snd-via82xx /sbin/modprobe --ignore-install snd-via82xx && /usr/sbin/alsactl restore >/dev/null 2>&1 || :
remove snd-via82xx { /usr/sbin/alsactl store >/dev/null 2>&1 || :; }; /sbin/modprobe -r --ignore-remove snd-via82xx
alias usb-controller uhci-hcd

 

potrafi mi ktos pomoc? bo moje pomysly sie juz wyczerpaly, a nie jestem zadnym linuxowym guru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrafi mi ktos pomoc? bo moje pomysly sie juz wyczerpaly, a nie jestem zadnym linuxowym guru...

Sprawdź najpierw, czy nie masz wyciszonych kanałów PCM i Master - odpal alsamixer, nad słupkami nie może być MM. Jeśli nie w tym problem, to pobaw się parametrem ac97_quirk (wspomniałem o nim na poprzedniej stronie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...