Skocz do zawartości

P4m900 Fujitsu-siemens V3515


behemut

Rekomendowane odpowiedzi

witam, jestem newbie ale to mniejsza o większość, mam laptopa tego co w tytule czyli fujitsu-siemens amilo pro v3515, karte graficzna mam zintegrowana via Chrome9 IHC IGP. no i po instalacji fedory 7 nie odpalaja mi sie ixy, konfiguracja i instalacja jest ok. poza tym ze nie widzi karty bezprzewodowej athros oraz dzwiek conexant HDA wykrywa ale dzwieku nie ma to martwi mnie ta grafika. nawet na vesie sie nie odpala a dziwi mnie to ze anaconda wykrywa ta karte podczas instalacji ale to wszystko. czy ktos miał podobny problem, jezeli tak to prosze o pomoc. czytałem kilka postów oraz konfiguracji tej karty według opisu na "via arena" ale niestety nic nie dało. Objaw jest taki ze wszystko sie ładuje a gdy powinno byc okno logowania to niestety jest czarny ekran pokazuje sie myszka, nastepnie po nacisnieciu czegos znika. i to tyle brak jakiekolwiek innej reakcji na cokolwiek, poza tym nie moge przełączyc na tryb tekstowy bo obraz sie wykrzacza mam jakies linie w poprzek i inne cuda. gdy uruchomie system w trybie tekstowym to jest ok,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego, że IMO ta karta to dno :) , ale o tym chyba każdy wie. Pomimo tego, można doprowadzić ją do stanu względnej używalności. Na początku musisz wejść jakoś do systemu, zrobisz to dopisując w grubie na końcu cyfrę "3". Teraz wedytuj plik /etc/X11/xorg.conf i dopisz linijkę Modes "800x600" (jak nie będziesz wiedział gdzie, to poszukaj na necie przykładowych xorg.conf). Pora teraz na restart kompa (chociaż init 5 wystarczy). X'y powinny "wstać". Trzeba coś jeszcze zrobić z rozdzielczością... z roota odpalasz system-config-display , zakładka sprzęt i wybierasz monitor "LCD Panel 1280x800". W xorgu dopisz tą rozdzielczość, reset x'ów i możesz już ustawić preferowaną rozdzielczość. Pozostało jeszcze wykrzaczanie się trybu tekstowego... wyedytuj plik /boot/grub/grub.conf i dopisz parametr (w tym samym miejscu co "3") vga=791 (coś słabo szukałeś http://www.viaarena.com/default.aspx?PageI...p;SubCatID=185). O efektach 3D możesz zapomnieć ;) . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale ten link co mi dałes to nie działa w ten sposób bo tam własnie byłem, napisałęm ze na via arena byłem i to nie działą. poza tym twoja opinia o karcei nie zmieni tego co mam równiez ja tego nie zmienie bo nie mam kasy, a jak wiesz to jest laptop podzespołów sobie nie wybieram, jak go kupowałem nie wiedziałem ze jest do d......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale ten link co mi dałes to nie działa w ten sposób bo tam własnie byłem...
Link do pdf'a czy ten "trik" z framebufferem nie działa? Z tym że karta jest dno to nie chciałem urazić ;) no, ale nie da się ukryć, że to prawda. W sumie to w cenie najtańszego v3515 mogłeś mieć acera z GMA950, no ale jeżeli korzystałeś wcześniej tylko z windowsa to nie mogłeś wiedzieć, że takie będą problemy pod linuksem. Z drugiej strony to nie ma co się załamywać bo nie jest aż tak tragicznie, nie powinieneś mieć problemów z odpalaniem filmów czy prostymi gierkami :) (beryl i compiz raczej nie ruszy). Btw. pomogłem trochę swoim wcześniejszym postem? Jak nie to napisz w którym miejscu stanąłeś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, w końcu ktos mi pomółg X,y wstał← tylko z monitora mam jarzeniówke, aż oczy bolą...
Regulację jasności powinieneś mieć na klawiaturze, jak nie ma to w "Zarządzaniu zasilaniem" gnome-power-preferences masz taką opcję. Ewentualnie to można jeszcze pokombinować z poleceniem xgamma -gamma [wartość] (1 to domyślne, chcesz mieć ciemniej to np. 0,6).

poza tym wykrywa mi dziwke

To masz chyba jakaś specjalną wersję tego laptopa jak nawet "dziwki" zawiera :lol:

Jeżeli chodzi o kartę muzyczną to musisz poszukać w internecie modułów, które są wymagane przez Twoją kartę. Fedora ładuje moduł do kart intelowskich, przy odpowiednio skonfigurowanym dźwięku w ustawieniach fedory powinieneś mieć dźwięk w głośniku, ale będą nadal problemy z wejściem na słuchawki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło o dzwiek. sterowniki sa tylko nie ma tego dzwieku, stery sa zainstalowane problem w tym ze zawsze działały, a teraz lipa. Jezeli chodzi o monitor nie jest problemem jego jasność tylko problemem jest odswiezanie, niestety z braku działania dziwku, grafiki, karty bezprzewodowej przesiadłem sie do ubuntu, tam do skonfigurowania mam tylko grafike łaćznie z odswiezaniem. dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja też wybrałem Ubuntu 7.04. Z tą koniecznością skonfigurowania samej grafiki to lekka przesada - trzeba jeszcze dokonfigurować Touchpad, wiatraczek, słuchawki. Ale informacji na forach jest sporo i system rzeczywiści zaczyna działać. Informacje o konfiguracji grafiki i innych rzeczy na Ubuntu 7.04 i Amilo Pro v3515 zebrałem na stronie http://analiza.blox.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...