Skocz do zawartości

Reinstalacja Z Fc5 -na Fc8


Freshman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przeglądałem to forum i inne zasoby sieciowe ale nie znalazłem kompletnej informacji o tym jak bezpiecznie, bez utraty danych przeprowadzić wymianę domowego systemu.

 

Obecnie pracuję na FC5. Mam założone oddzielne partycje na roota / i oddzielną na /home.

Planuję obecnie zainstalować FC8 i podpiąć się istniejące dane na partycji /home.

Jest tam założonych 3 użytkowników ale wolałbym przenieść istniejące dane.

 

Czy dostępny jest gdzieś opis jak to można wykonać ?

Ewentualnie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

 

Instalując FC8 sformatuję partycję /root żeby zainstalować czysty system.

1) Czy kolejnym krokiem powinno być utworzenie użytkowników, którzy istnieli w poprzednim systemie i podmontowanie /home w etc/fstab ?

2) Czy /home należy podpiąć w trakcie instalacji ? Wtedy pewnie tworząc użytkowników nadpiszę istniejące dane w ich katalogach na /home ?

3) A może należy zrobić wcześniej kopie katalogów użytkowników, i /etc/fstab, zainstalować system, założyć użytkowników i skopiować ich poprzednie dane z archiwum zmieniając właściciela plików i katalogów?

 

Proszę o odpowiedź jak to najbardziej bezboleśnie wykonać.

 

Pozdrawiam, Freshman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Disclaimer ;)

Do wszystkiego co napiszę poniżej należy podchodzić z ostrożnością, bo nie chciałbym się czuć winny utraty Twojego systemu i/lub danych użytkowników.

Wg mnie:

1) Czy kolejnym krokiem powinno być utworzenie użytkowników, którzy istnieli w poprzednim systemie i podmontowanie /home w etc/fstab ?
Tak. Założyłbym userow tak samo jak w starym systemie z dokładnością do ich UID w /etc/passwd (czyli prawdopodobnie 500, 501, 502 jeśli jest ich trzech)

2) Czy /home należy podpiąć w trakcie instalacji ? Wtedy pewnie tworząc użytkowników nadpiszę istniejące dane w ich katalogach na /home ?
Nie podpinaj! Zrobisz to sobie później po zainstalowaniu systemu. Wcześniej warto wykasować nowozałożone katalogi (te utworzone w czasie instalacji) użytkowników tak, żeby /home było pustym katalogiem (do niego podmontujesz stary "/home", więc musi/powinno być czysto)

3) A może należy zrobić wcześniej kopie katalogów użytkowników, i /etc/fstab, zainstalować system, założyć użytkowników i skopiować ich poprzednie dane z archiwum zmieniając właściciela plików i katalogów?
ZAWSZE!!!! O ile nie masz duszy hazardzisty ;)

Pamiętaj o wybraniu w czasie instalacji własnego podziału dysku i broń Boże nie zaznaczaj partycji /home do formatowania ;) Jedyne partycje które możesz formatować to oczywiście "/" (root) oraz - o ile posiadasz osobną - /boot.

Ostrożnie, backup wskazany i nie powinno być płaczu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...