Skocz do zawartości

Interface Eth0 Ciągle Up - Jak To Zmienić


DuZy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem nowy na forum więc na początek wypada się przywitać :) ... a teraz do problemu. Na początku chciałbym zaznaczyć że jestem początkujący w kontaktach z linuxami ;) więc proszę o trochę wyrozumiałości.

 

Problem z jakim się zetknąłem wygląda nastepująco: mam serwer na którym jest zaisntalowana Fedora 8. Dwa interfejsy eth i każdy prowadzi do innego urządzenia sieciowego (routera). Tablica routingu skonfigurowana w taki sposób żeby do danego miejsca w sieci prowadziły dwie trasy: jedna wpisana bez metryki a druga ze zwiększoną metryką. W przypadku normalnej pracy cały ruch idzie powiedzmy przez interface eth0. I teraz tak w razie awarii łącza pomiędzy serwerem (eth0) i routerem chciałbym aby w tablicy routingu wskoczyła trasa z wyższą metryką - czyli żeby ruch został kierowany przez interface eth1. I tu jest problem, ponieważ kiedy wypnę kable sieciowy z intreface'u eth0 dostaję info że "link down" ale interface jest ciągle UP - taki stan powoduje że w tablicy routingu nie może wskoczyć druga trasa prowadząca przez interface eth1.

 

Moje pytanie brzmi: czy w jakiś sposób można doprowadzić do tego, aby po odłączniu kabla sieciowego interface eth0 na serwerzy przechodził w stan DOWN? Może coś takiego jak komunikaty keep-alive do monitorowania stanu interface'u? (sorki jeśli piszę głupoty ale linux to nie jest moja mocna strona)

 

Proszę o jakieś wsazówki co mógłbym z tym zrobić. Może istnieje jakies inne rozwiązanie na przełączanie tras statycznych w tablicy routingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie brzmi: czy w jakiś sposób można doprowadzić do tego, aby po odłączniu kabla sieciowego interface eth0 na serwerzy przechodził w stan DOWN?
Ręcznie to ifdown eth0 jako root. Pewnie można pomyśleć o jakimś skrypcie, który zautomatyzuje ten proces

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie to ifdown eth0 jako root. Pewnie można pomyśleć o jakimś skrypcie, który zautomatyzuje ten proces

 

Ręcznie wiem jak to zrobić ale myślałem że jest może jakiś mechanizm który sam położy port kiedy straci link - ale chyba nie ma. Spróbuję coś ze skryptami.

 

Jakby ktoś jednak miał inne pomysły to ciągle czekam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...