Skocz do zawartości

Ifconfig


wyksztalcioch

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję znaleźć plik: "który wyświetla polecenie ifconfig ( interface ) , i zmienić ręcznie MAC adres Wifi0"

 

Wie ktoś, gdzie znajduje się ten plik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to nie jest normalne, jak dla ifconfig komputer podaje:

wifi0     Link encap:UNSPEC  HWaddr 00-02-6F-44-E1-D6-78-D9-00-00-00-00-00-00-00-00

 

Więc sobie pomyślałem, że trzeba przestawić adres mac ręcznie. Co do polecenia to:

 

[root@FreeBook ~]# ifconfig wifi0 hw ether 00:02:6F:44:E1:D6 
SIOCSIFHWADDR: Zły argument

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam sobie głowy uciąć i nie wiem dlaczego tak jest, ale w przypadku kart wifi to (chyba) normalne. Tzn. ten "wydłużony" MAC adres pokazywany przez ifconfig.

 

Co do zmiany MAC adresu, to najprościej zrobić to w pliku konfiguracyjnym karty, który powinien się znajdować w /etc/sysconfig/network-scripts z nazwą ifcfg-wifi0 (albo jakoś tak, nie wiem jak to się nazywa dokładnie, dla eth0 jest ifcfg-eth0 <_< ). Jak już znajdziesz plik, to najprościej jest dopisać polecenie

MACADDR=AA:BB:CC:DD:EE:FF

Nie mylić MACADDR z HWADDR. Potem restart sieci (/etc/init.d/network restart albo service network restart)

 

BTW. Poprawnie składa się i podnosi interfejsy poleceniami, a właściwie skryptami ifdown <iface> oraz ifup <iface> zamiast przestarzałych ifconfig <iface> down, ifconfig <iface> up

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...