Skocz do zawartości

"lekka" Dystrybucja Do Starego Laptopa


darko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam starą Toshibe Satellite 4030cdt (celeron 300MHz, RAM128, HDD 4GB), którą chciałbym ożywić przy pomocy jakiegoś (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

Komputer miałby przeważnie służyć do przeglądania internetu, poczty. Przeglądam opisy różnych dystrybucji, wśród których są wersje "mini". Co o tym sądzicie? Może ktoś już przerabiał podobny temat? Jeśli tak proszę o sugestie, podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na wirtualu "DAMM SMALL LINUX" i rzeczywiście mały szok ze to działa z buta i wszystko ma, a i przymierzałem się do FLUXBUNTU, któremu również do życia "wystarczy zaledwie 64 MB RAM"

Przyczym to pierwsze to gentoo (nie wiem, ale straszą że to system dla szamanów ;P ) a fluxbuntu wiadomo Click! Click!

Ja bym się nie zastanawiał i wybrał Fluxbuntu ;) Jest też Xubuntu lekkie, Mint (o ile czegoś nie pokręciłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tuxmachines.org widziałem niedawno recenzje małych dystrybucji, byś musiał poszukać sam bo mi nie udało się odszukać. Z tego co jednak przeczytałem polecali minta, i to chyba bardzo, oraz fluxbuntu, jednak na 100% sobie nie przypomnę.

 

PS: Artykuł wbił mi się w pamięć bo trochę po KateOS polecieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczym to pierwsze to gentoo (nie wiem, ale straszą że to system dla szamanów ;P )

 

DSL to Gentoo? Eee chyba Knoppix...

 

Z małych dystrybucji też bym polecił DSL'a. Fluxbuntu miałem przez chwilę i średnio mi się podobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie strasznie zraził ten DSL. Nijak nie mogłem zmienić na nim MAC-a sieciówki. System się w zasadzie wysypywał po takiej operacji,

bo konsola przestawała działać. Długo szukałem i rozwiązania nie znalazłem, za to wiele wątków na ten temat.

Tak było z wersją 4.0 i chyba 4.1 (sprawdzałem kilka w okolicach czwórki) o ile dobrze pamiętam. Możliwe, że problem poprawili.

Ja polecam taki myk:

Ściągnałem sobie Slaxa 5.x wersje Popcorn i Serwer. Wyrzuciłem z Server-a KDE i wrzuciłem za to XFce z Popcorn (albo na odwrót).

Zajmuje max 200MB ale za to o niebo ładniejszy i w pełni funkcjonalny. Nie powinien mieć dużych wymagań, ale gwarancji dać

nie mogę, bo testowałem na dobrym sprzęcie. Nie wiem, jak z instalacją na hdd (w 6.0 działa, ale tam już jest KDE, a toto ma już nieco wymagań),

ale np. po skopiowaniu CD na dysk i wskazaniu systemu dla GRUB-a wszystko zdawało się chodzić. Łatwo też można dodawać pliki do paczek.

 

Wszystkie te manipulacje na paczkach pomiędzy wersjami Slaxa można zrobić na windowsowym MySlax editor, bardzo prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSL to Gentoo? Eee chyba Knoppix...

cholera faktycznie, nie wiem czemu w pamięci miałem co innego, ale przy szukaniu odpowiedzi znalazłem monitor na swoje potrzebu http://www.ic.siemens.com/Daten/siecom/HQ/...dpi_1271355.jpg

:lol:

 

A tak swoją drogą to na forum.fluxboxpl.org są często wątki z małymi wymaganiami w temacie. Debian + mini mini mini wymagające aplikacje. Warto tam zajrzeć, czy w podobne fora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...