Skocz do zawartości

Jaki System Do Sieci Lokalnej I Netu?


patro

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam pytanie, szukam systemu linuxowego do zarządzania siecią lokalną. Sieć liczy około 12 komputerów i jest do nich podłączony net, działają na win xp home. Problem jest taki że jest strasznie dużo użytkowników. Tak więc na każdym koncie każdemu użytkownikowi trzeba tworzyć w windowsie konto i przy tym konta wyglądają tak że na każdym komputerze są utworzeni ci sami użytkownicy, tak więc gdy ktoś chce zostawić plik na kompie to jest on tylko na tym jednym komputerze i tak samo jest z oglądanymi stronami www (że np. zapisane ulubione www na jednym komputerze nie są widoczne na tym samym koncie na innym komputerze. Nie znam się za bardzo na linuxach, lecz słyszałem że można jeden komputer ustanowić serverem i przez to wszystkie pliki użytkowników będą przechowywane na jednym komputerze i w ten sposób użytkownicy będą mieli dostęp do swoich stron i plików na wszystkich komputerach. Tak więc jaki system byście polecali? Ja zastanawiałem się nad fedorą 8, lecz jak zacząłem instalować na athlonie 1000 ghz, 256ram, 64mb grafiki to mi instalowało z 3 lub 4 godziny aż w końcu zrezygnoowałem bo instalowało się dalej tak wolno. tak więc ktoś może mi jakoś pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze fajnie by było, jakbyś napisał jakie masz doświadczenie w Linuksie (jeżeli jesteś początkujący to polecam mimo wszystko fedorę). Poza tym nie za bardzo rozumiem, o co chodzi...to ma być serwet FTP?

 

witam, mam pytanie, szukam systemu linuxowego do zarządzania siecią lokalną. Sieć liczy około 12 komputerów i jest do nich podłączony net, działają na win xp home. Problem jest taki że jest strasznie dużo użytkowników. Tak więc na każdym koncie każdemu użytkownikowi trzeba tworzyć w windowsie konto i przy tym konta wyglądają tak że na każdym komputerze są utworzeni ci sami użytkownicy, tak więc gdy ktoś chce zostawić plik na kompie to jest on tylko na tym jednym komputerze i tak samo jest z oglądanymi stronami www (że np. zapisane ulubione www na jednym komputerze nie są widoczne na tym samym koncie na innym komputerze. Nie znam się za bardzo na linuxach, lecz słyszałem że można jeden komputer ustanowić serverem i przez to wszystkie pliki użytkowników będą przechowywane na jednym komputerze i w ten sposób użytkownicy będą mieli dostęp do swoich stron i plików na wszystkich komputerach. Tak więc jaki system byście polecali? Ja zastanawiałem się nad fedorą 8, lecz jak zacząłem instalować na athlonie 1000 ghz, 256ram, 64mb grafiki to mi instalowało z 3 lub 4 godziny aż w końcu zrezygnoowałem bo instalowało się dalej tak wolno. tak więc ktoś może mi jakoś pomóc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie za bardzo rozumiem, o co chodzi...

No, toz przeciez napisal wyraznie - to ma byc serwer samby z kontrolerem domeny, katalogami uzytkownikow i roamingiem profili ;)

 

@patro - sprawdz nosnik, bo to raczej nie mozliwe zeby instalacja na tym sprzecie az tyle trwala, choc inna sprawa, ze w trybie graficznym drugie 256MB ramu bardzo by sie przydalo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]w trybie graficznym drugie 256MB ramu bardzo by sie przydalo...
IMHO jeśli to ma być serwer na domenę windows z kontami domowymi użytkowników na nim (żeby profile userów były "wędrujące"), to chyba nie tylko drugie 256 ale i trzecie i czwarte ;) Szczególnie przy większej ilości użytkowników jednocześnie domagających się autoryzacji w domenie, zrzucających pliki na swoje katalogi dowmowe itd itd

 

Co do czasu instalacji to się zgadzam, że to raczej mało możliwe, żeby przy poprawnym nośniku trwało to dłużej niż 1,5h. Pełna instalacja z na moim starym kompie z Athlonem 1GHz i 384 ram (256 + 128) nie przekraczała 40-50 minut. Potem jak dodałem jeszcze 512 to śmigało w 20-25.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie, szukam systemu linuxowego do zarządzania siecią lokalną. Sieć liczy około 12 komputerów i jest do nich podłączony net, działają na win xp home. Problem jest taki że jest strasznie dużo użytkowników. Tak więc na każdym koncie każdemu użytkownikowi trzeba tworzyć w windowsie konto i przy tym konta wyglądają tak że na każdym komputerze są utworzeni ci sami użytkownicy, tak więc gdy ktoś chce zostawić plik na kompie to jest on tylko na tym jednym komputerze i tak samo jest z oglądanymi stronami www (że np. zapisane ulubione www na jednym komputerze nie są widoczne na tym samym koncie na innym komputerze. Nie znam się za bardzo na linuxach, lecz słyszałem że można jeden komputer ustanowić serverem i przez to wszystkie pliki użytkowników będą przechowywane na jednym komputerze i w ten sposób użytkownicy będą mieli dostęp do swoich stron i plików na wszystkich komputerach. Tak więc jaki system byście polecali? Ja zastanawiałem się nad fedorą 8, lecz jak zacząłem instalować na athlonie 1000 ghz, 256ram, 64mb grafiki to mi instalowało z 3 lub 4 godziny aż w końcu zrezygnoowałem bo instalowało się dalej tak wolno. tak więc ktoś może mi jakoś pomóc

 

1. Przy Win XP Home F8 odpada jako kontroler domeny z prostej przyczyny takie jest ograniczenie wersji Home,

2. Instalujesz F8 z minimalna ilością pakietów możesz nawet tylko używać trybu tekstowego, najważniejsze jest aby zainstalować Sambe,

3. Najlepiej byś wyposażył kompa na którym ma być F8 w kontroler dysków SCSI i kilka dysków SCSI ( np. ostatnio widziałem na allegro gotowe komplety składające się z kontrolera Adaptec ASC-29160 LP i dwóch dysków 18Gb, cena takiego zestawu około 100 zł) a taki kontroler będzie działał bez problemów pod F8 bo sam kiedyś robiłem taką konfiguracje,

4. Dobrze by było aby komp miał kartę sieciową 1Gb i podłączoną do portu 1Gb w switchu ( o ile takiego masz ),

5. To że masz słabą maszynę to nie przeszkoda najważniejsze dla takiego serwera plików są szybkie i niezawodne dyski oraz szybka karta sieciowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze fajnie by było, jakbyś napisał jakie masz doświadczenie w Linuksie (jeżeli jesteś początkujący to polecam mimo wszystko fedorę). Poza tym nie za bardzo rozumiem, o co chodzi...to ma być serwet FTP?

 

dobrze zrozumieli pozostali że ma to być serwer samby z kontrolerem domeny, katalogami uzytkownikow i roamingiem profil jak napisał exbros, może faktycznie niejasno napisałem ale dzięki. Generalnie z linuxem to bardziej się bawiłem z auroxem troche, teraz z mandrivą, lecz odnośnie zarządzaania sięcią w (_linuxie_ ? Linuksie) ORT bardzo kiepsko. Bardziej poprostu będą dochodzić metodą prób i blędów. To generalnie stwierdzacie że fedora nadaje się do czegoś takiego jak napisałem tak? przy tym że pozostałe kompy ma win xp home. Jako głowny komputer mogę zawsze ustanowić komputer z procesorem 2,66 GHz celeron i 512 ram, wiec sądzę że sie nadaje. Tyle że czy lepiej ewentualnie brać faktycznie fedore i czy barć F8 czy jakąś niższą?

 

1. Przy Win XP Home F8 odpada jako kontroler domeny z prostej przyczyny takie jest ograniczenie wersji Home,

2. Instalujesz F8 z minimalna ilością pakietów możesz nawet tylko używać trybu tekstowego, najważniejsze jest aby zainstalować Sambe,

 

to wtedy jak F8 nie pasuje za bardzo? bo to co napisałeś że odpada jako kontroler domeny, to znaczy że nie będzie działać co? a co uda się stworzyć? Ja wiem głupie pytania, ale jak są ludzie mądrzejsi nieporównywalnie niż ja to wolę się pytnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wtedy jak F8 nie pasuje za bardzo? bo to co napisałeś że odpada jako kontroler domeny, to znaczy że nie będzie działać co? a co uda się stworzyć? Ja wiem głupie pytania, ale jak są ludzie mądrzejsi nieporównywalnie niż ja to wolę się pytnąć :)

 

Win XP Home ma ograniczenie dot. pracy w domenie tzn. nie może być członkiem domeny. F8 jak i inne dystrybucje linuksa są OK. Pod XP Home nie uruchomisz profili mobilnych itp. dlatego napisałem, że w tym wypadku F8 się nie nadaje jako kontroler domeny. Po prostu tak sobie to wymyślili w Microsofcie.

Na F8 możesz stworzyć kontroler domeny itp ale twoje Win XP Home nie będą miały z tego pożytku. Możesz wykorzystać F8 jako serwer plików tzn. uruchamiasz Sambe przydzielasz użytkownikom miejsce na dysku i tyle, a pod Win XP robisz skrypty startowe, które automatycznie będą ci mapować dyski sieciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...