Skocz do zawartości

Kompilacja Kernela I Kernel Panic - Not Syncing: Vfs:


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Radośnie zabrałem się konfigurację i kompilację kernela. Kompilowałem z kilka razy, z różnymi opcjami, ale bez pożądanego efektu ;/.

Korzystałem z:

(kompilacja) http://www.howtoforge.com/kernel_compilation_fedora ->

ale w boot nie pokazuje się plik initrd-2.6.25.11-60custom.fc8.img jest tylko vmlinuz-2.6.25.11-60custom (bez .fc8 na końcu nazwy)

 

(konfiguracja) http://jarekm3.ovh.org/index.php?strona=ko...tmlgz&odw=1 i parę innych

 

Nie wiem też czemu plik wynikowy po wklepaniu make rpm to *.i386.rpm a nie *.i686.rpm

I w zasadzie najważniejsze:

 

wybieram kernela z menu, coś mrugnie, pokazują się dwa pingwinki, jakieś komunikaty z hub usb a potem:

 

Kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown_block(0,0)

 

z tego co wyczytałem -> http://jarekm3.ovh.org/index.php?strona=mo...tmlgz&odw=1 -> zdarza się w przypadku nie wkompilowania obsługi systemu plików, jednak zaznaczyłem na stałe ext3 i xfs, reszta jako moduły (/boot na ext3 mam a / na xfs) więc raczej powinno wystarczyć, używam jeszcze fat, i ntfs. Gdzieś pisali że to wina chipsetu, jednak te moduły (no myślę że prawidłowe) też wkompilowałem na stałe

 

mój grub (wycinek)

title Fedora (2.6.25.11-60custom.fc8)
        root (hd0,8)
        kernel /vmlinuz-2.6.25.11-60custom ro root=LABEL=/ rhgb quiet vga=0x318

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no teraz tak, wcześniej mi się coś pomieszało, ale dalej to samo

grub

title Fedora (2.6.25.11-60custom.fc8)
        root (hd0,8)
        kernel /vmlinuz-2.6.25.11-60custom ro root=LABEL=/ rhgb quiet vga=0x318
        initrd /initrd-2.6.25.11-60custom.fc8.img

 

----

http://www.nabble.com/XFS-i-%22Kernel-pani...td12133798.html

tam gościu nie ma initrd i mu działa (bynajmniej nie pisał że to dopisywał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja w zamierzchłych czasach kompilowałem kernela to taki błąd miałem właśnie przy braku/niewłaściwym initrd. Być może jakiegoś modułu tam brakuje. Być może czegoś brakuje w kernelu.

A być może wkompilowanie na stałe ext3 to wcale nie było najlepsze rozwiązanie (domyślny fedorowy kernel ładuje to jako moduł).

Proponuję zrobić coś takiego, stwórz sobie dwa katalogi - w jednym z nich będzie zawartość fedorowego initrd, a w drugim zawartość initrd z kernela custom.

Aby wypakować zawartość initrd do bieżącego katalogu, możesz wpisać:

gunzip -c /boot/initrd-bleble | cpio -i

tak wypakuj oba initrd i zobacz czym się różnią, tj. jakich modułów zapewne brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wkompilowywania w kernel systemu to właśnie czytałem że polecają

wypakowałem, porównałem pliki init, brakuje mi (w kompilowanym kernelu) tego:

echo "Loading scsi_mod.ko module"
insmod /lib/scsi_mod.ko 
echo "Loading sd_mod.ko module"
insmod /lib/sd_mod.ko 
echo "Loading libata.ko module"
insmod /lib/libata.ko 
echo "Loading pata_acpi.ko module"
insmod /lib/pata_acpi.ko

teraz pytanie gdzie to znaleźć, bo dla przykładu libata nie znalazłem w menu konfiguracji jądra .....

 

----------- edit

chyba znalazłem problem, moduł dostarczający scsi_mod.ko miał co prawda * ale była ona tak pokazana: -*- a nie <*>

mniemam że to po prostu było nieaktywne, ale gwiazdka mnie zmyliła, wyłączyłem inne sterowniki i się aktywowała

no to kompiluję i sprawdzam

 

--- edit

 

dalej to samo (identycznie), modułów tych samych brakuje

idę spać, może jutro coś wymyślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo że używam ext3 a nie ext2?? no mogę sprawdzić, aż tak długo kompilacja nie trwa

 

--- edit

@ Adi1981 -> pomimo wkompilowania ext2 jest identycznie

 

z lini poleceń grub>, załadowałem kernela, dałem boot, różne rzeczy się pokazywały, ale co zdążyłem zauważyć to to że były tam wpisy hda a standardowo mam sda, coś poszukam

da się zapisać te komunikaty bootowania ?? boot > /log.txt nie utworzył mi żadnego pliku

 

P.S.

z initrd też próbowałem, identyczne zachowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, nie pamiętam teraz już dokładnie czemu, ale nawet jeśli używasz tylko ext3, to ext2 musi być wkompilowane do kernela - inaczej zawsze się sypało. Sprawdź jeszcze czy masz wkompilowane CONFIG_SATA_AHCI albo coś w tym stylu, najlepiej przejrzyj dokładnie wszystie opcje SATA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CONFIG_SATA_AHCI, ext 2 i 3, xfs miałem wkompilowane, teraz po jeszcze paru przeglądach konfiga, kompilacj i zmienieniu root=LABEL=/ na root=/dev/sda10 łykło i już się ten błąd nie pokazuje, jednakże teraz robi się czarny ekran, wentylator cichnie (laptop) i po chwili restart

 

------- edit

aktualnie nie używam initrd, (w grub.conf), nawet go nie potrafię wygenerować, bo się mkinirtd rzuca że modułu jakiegoś nie ma, ata_piix.

 

udało mi się zauważyć pewien błąd, po którym następuje restart

"warning: unable to open an initial console"

 

jakieś pomysły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...