Skocz do zawartości

Oddzielny Router I Serwer Samba Z Czterema Kartami Sieciowymi


kermi

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, jeśli ktoś będzie to uważać za pytanie zielonego ludka, ale przeszedłem się z Mandrivy na Fedorę z powodu tego, że Mandriva nie widzi mojego sprzętowego RAID-0 na nowym komputerze, który będzie robić za serwer SAMBY. Ponieważ nie znam się dobrze na sieciach a w szczególności brak mi w Fedora Core 9 wersja 64 bity niektórych poleceń w stosunku do Mandrivy proszę o pomoc. Mam:

 

1. Komputer z Natem - który ma adres 192.168.0.200 podłączony do DSL TPSA

 

2. Komputer z Sambą i czterema kartami sieciowymi (ponieważ używa się programu dosowego jedna karta to za mało :( ) o adresach:

eth0 192.168.0.5

eth1 192.168.1.5

eth2 192.168.2.5

eth3 192.168.3.5

 

Samba ma byc PDC i z tym nie będzie żadnego chyba problemu, natomiast w jaki sposób podsieci kart eth1/eth3 mogą zobaczyć internet, gdzie brama jest

na adresie 192.168.0.200. Co należy użyc i jakich narzędzi w FC 9? Przepraszam, ale w tym systemie na razie poruszam się jak pijane dziecko we mgle;) Pomimo prostoty dla niektórych adminów proszę jednak o łopatologiczne wyłożenie co i jak zrobić w FC. Dziękuję z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie moze byc jednej sieciowki z 4 adresami IP?

ifconfig eth0 192...... up

ifconfig eth0:0 192..... up

ifconfig eth0:1 192..... up

ifconfig eth0:31337 192..... up

 

Do glowy mi przychodzi pomysl zrobienia NATu na eth0 i eth->n korzystaja z niego jako z bramy, ew mozna zrobic bridge, np br0 i do bridge dodac wszystkie karty sieciowe.

 

Za zaden z tych pomyslow nie odpowiadam, po prostu glosno mysle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być jedna sieciówka z 4 adresami - chodzi o fizyczne zwiększenie pasma sieci.

Programy oparte o systemy plikowe bardzo mocno obciążają sieć - każdy klient otwiera i

samego exe'ca - w sumie około 180-240 plików, a takich klientów w sieci jest sporo - ok

50 stanowisk.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że masz 4 sieci. W każdej z nich ca. 1/4 ogółu stanowisk. Każda z kart jest brama dla danej sieci. Wszystkie 4 karty wychodzą do internetu przez 192.168.0.200 (brama dla 192.168.?.5).

NAT w iptables + odpowiednie routowanie. Jeśli masz już ustawioną maskaradę dla poszczególnych podsieci, to chyba wystarczy zrobić routowanie tak, żeby wszystkie karty wychodziły do Internetu przez bramę 192.168.0.200. Jakby coś nie chciało przechodzić (np.192.168.1.5 przez 192.168.0.200), to pewnie trzeba albo rozszerzyć maskę sieci albo tak jak sugerował uosiu do karty na kompie z NATem przypisać różne adresy odpowiednie dla każdej z sieci i wtedy routing już powinien pójść.

Dawno tego nie robiłem, więc gotowej recepty nie podam, ale ogólna idea powinna iść IMHO w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje że to tylko kwesita ustawienia rutingu na kompie z sambą, (_przecierz_ ? przecież) ORT eth0 jest w tej klasie adresów co adres bramy do internetu. Wystarczy rutingiem przepuścić przez eth0 na sambie pakiety do bramy.

 

 

Nie wystarczy czasem tylko:

route add -net 192.168.0.0 netmask 255.255.255.0 eth0

???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...