Skocz do zawartości

Fedora 9 Masa Błedów


BaKo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Pare dni temu zaktualizowałem fedore do 9. No cóż nie chciałem pisać masy postów z różnymi tematami więc założyłem jeden i w nim opisze wszystko.

 

Na początku po pobraniu płyty wszystko grało mds e.c.t. Gdy wrzuciłem płyte do bootowania i odpaliłem w trygie graficznym wyskoczyło mi na czarnym tle niebieski ekranik z napisem, że monitor jest poza zakresem pracy oraz podane odświeżanie monitora.

 

Wykombinowaliśmy ze znajomym, żeby zainstalować w tekstowym no wszystko prawie pięknie, lecz nie przy instalowaniu pakietów wyskoczył błąd. Dokładne niestety nie wiem jaki. Ale znaleźlismy by Fedore zainstalować po angielsku. No udało się, lecz nie było KDE tylko gnome.

 

Po wielu trudnościach udało nam się zainstalować KDE i lekko spolszczyć.

 

A teraz do rzeczy:

 

1.Jak zmienić język mozilli na polski? Ponieważ nigdzie znaleść nie moge, a mam zainstalowaną po angielsku.

2. W jaki sposób zmienić język pidgina? Ponieważ go również mam po angielsku.

3. Jest możliwość zmiany hasła roota? Zostało ustawione bardzo proste hasło a nigdzie znaleść nie moge jak je zmienić na inne.

4. W jaki sposób spolszczyć (poprawka) K3b?

 

 

Co jest najśmieszniejsze to tylko kilka rzeczy z którymi mam problem. Płyte sprawdził mój znajomy na swoim komputerze i u niego wszystko działa bez problemu. Idealnie się zainstalowało w trybie graficznym a u mnie nie. Mam monitor lcd i wiem, że nie tylko u mnie taki problem. A wiem również, że płyta jest na 100 % sprawna.

 

Ktoś ma może jakiś złoty środek? prócz oczywiście zmiany monitora? :P

 

Pozdrawiam i z góry dziekuje ;]

/BaKo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie instalacji trzeba było sobie wybrać zaraz na początku język polski i miałbyś tak samo jak Twój znajomy - trzeba patrzeć co się robi - to nie windows, tu trzeba myśleć ;) A teraz uruchom system-config-language i wybierz język systemu. W pliku /etc/sysconfig/i18n powinieneś zobaczyć

LANG="pl_PL.UTF-8"
SYSFONT="latarcyrheb-sun16"

4. W jaki sposób spolścić K3b?
Co zrobić? :blink::lol: Ale wymyślasz zamiast do słownika zajrzeć → http://usjp.pwn.pl/lista.php?co=spolszczy%E6

Prawdopodobnie po zmianie domyślnego języka systemu za pomocą system-config-language i przelogowaniu użytkownika wszystkie programy "spolścicią" się same z siebie.

 

3. Jest możliwość zmiany hasła roota?
Chyba żartujesz? To są podstawy pracy w systemie → "man passwd". Poszukaj sobie w sieci podstawowych poleceń linuksa.

 

Mam monitor lcd i wiem, że nie tylko u mnie taki problem.
Jak wiesz, że inni mają takie problemy, to dlaczego nie poszukasz? Na pewno już ktoś znalazł rozwiązanie. Prawie na pewno odpowiedzi masz na tym forum.

Na wszelkie problemy z monitorami LCD w różnej rozdzielczości i proporcjach ekranu dobrze robią odpowiednie wpisy "modeline" w xorg.conf oraz ustawienie częstotliwości pionowego i poziomego odświerzania (też w xorg.conf) - było omawiane na forum do bólu. Jak poszukasz w tematach przeze mnie zakładanych, to znajdziesz dość szczegółowy opis nt."modeline".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie instalacji trzeba było sobie wybrać zaraz na początku język polski i miałbyś tak samo jak Twój znajomy - trzeba patrzeć co się robi - to nie windows, tu trzeba myśleć ;) A teraz uruchom system-config-language i wybierz język systemu. W pliku /etc/sysconfig/i18n powinieneś zobaczyć
LANG="pl_PL.UTF-8"
SYSFONT="latarcyrheb-sun16"

Co zrobić? :blink::lol: Ale wymyślasz zamiast do słownika zajrzeć → http://usjp.pwn.pl/lista.php?co=spolszczy%E6

Prawdopodobnie po zmianie domyślnego języka systemu za pomocą system-config-language i przelogowaniu użytkownika wszystkie programy "spolścicią" się same z siebie.

 

Chyba żartujesz? To są podstawy pracy w systemie → "man passwd". Poszukaj sobie w sieci podstawowych poleceń linuksa.

 

Jak wiesz, że inni mają takie problemy, to dlaczego nie poszukasz? Na pewno już ktoś znalazł rozwiązanie. Prawie na pewno odpowiedzi masz na tym forum.

Na wszelkie problemy z monitorami LCD w różnej rozdzielczości i proporcjach ekranu dobrze robią odpowiednie wpisy "modeline" w xorg.conf oraz ustawienie częstotliwości pionowego i poziomego odświerzania (też w xorg.conf) - było omawiane na forum do bólu. Jak poszukasz w tematach przeze mnie zakładanych, to znajdziesz dość szczegółowy opis nt."modeline".

 

Cóż.. Odnośnie tego "spolścić" to nie wiem co mi odbilo :P.. Juz poprawilem.

 

 

A teraz na poważnie. Ja się zastanawiam czy my się dobrze zrozumieliśmy. Napisałem, że próbowałem zainstalować Fedore w trybie graficznym, ale wyskakiwał że monitor poza zakresem pracy szukaliśmy na wielu forach, ale wszystko to tylko jeden wielki chłam który w niczym nie pomógł. Proba zainstalowania fedory poprzez tryb tekstowy udała się tylko poprzez możliwość okrojenia zainstalowanych paczek oraz zmienienia języka instalacji na angielski ponieważ na polskim języku nie udawało się. Język polski mam ustawiony bo by zainstalować KDE (które ńiby zainstalowaliśmy przy instalacji systemu) musieliśmy wywalić całego gnoma i zainstalować za pomocą trybu tekstowego KDE a paczke spolszczenia już jakoś dociągneliśmy. Odnośnie hasła już udało mi się zmienić to akurat moje niedopatrzenie. Wszystko pięknie tylko dlaczego napisałeś, że w xorg.conf mam zmienić skoro nie mogłem w ogole zainstalować fedory? To co napisałem odnośnie "monitora poza zakresem pracy" to wszystko dzieje się tóż po bootowaniu płyty. Więc nie rozumiem jak mam zmienić coś w xorg.conf.

 

 

A i jeszcze jeden problem. Po włączeniu komputera zmieniała mi się rozdzielczość zmieniłem w xorg.conf tzn. dodałem rozdzielczość 1440x900 ale po zresetowaniu mam jakby za mały monitor bo moge ekran przewijaćw dół i w góre. Wtedy wchodze w NVIDIA X Server Settings i zmieniam odświeżania z "auto" na 60 Hz. Czy jest jakaś możliwość dopisania do xorg.conf by autmatycznie brał odświeżanie 60 Hz ?

 

Dziekuje z góry za odpowiedz. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam czy my się dobrze zrozumieliśmy.
No to chyba faktycznie nie załapałem. Jeśli to przy instalacji, to gdy widzisz menu i jesteś ustawiony na opcji "Install or upgrade..." wciśnij [TAB], spację i dalej dopisz opcję "resolution=800x600", [ENTER]. Powinno uruchomić instalację w podanej rozdzielczości i bez rzucania błędami.

[EDIT]

To można zrobić jeszcze inaczej: w tym samym menu wciskasz [ESC], pokazuje się "boot: ", wpisujesz "linux resolution=800x600"

Oczywiście ta rozdzielczość jest przykładowa, ale wydaje mi się że 800x600 jest "bezpieczna", czyli że na każdym monitorze ruszy.

[/EDIT]

Wszystko pięknie tylko dlaczego napisałeś, że w xorg.conf mam zmienić skoro nie mogłem w ogole zainstalować fedory?
To przez to hasło roota. Przez nieuwagę przyjąłem, że jeśli pytasz jak zmienić hasło roota, to system jest zainstalowany.

A i jeszcze jeden problem. Po włączeniu komputera zmieniała mi się rozdzielczość zmieniłem w xorg.conf
No i znowu będzie nieporozumienie. To masz ten system zainstalowany czy "przy okazji" mówimy może o 2 różnych systemach - zainstalowanym i niezainstalowanym?

Czy jest jakaś możliwość dopisania do xorg.conf by autmatycznie brał odświeżanie 60 Hz ?
Tak, pisałem o tym w poprzednim moim poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. System ruszył jest zainstalowany i dziala ale połowa rzeczy która powinna być zainstalowana normalnie dziala ponieważ musielismy ze znajomym je wywalic. Cały czas mówimy o Fedora 9 tak jak napisałem jest on zainstalowany z wielkimi trudnościami. Namyślam się nad zainstalowaniem go ponownie ponieważ jest wiele rzeczy które chciałbym zmienić, ale nie jestem pewien czy jest w KDE 4 taka opcja czy poprostu ją wywaliliśmy. Sprobuje jak napisałeś:

No to chyba faktycznie nie załapałem. Jeśli to przy instalacji, to gdy widzisz menu i jesteś ustawiony na opcji "Install or upgrade..." wciśnij [TAB], spację i dalej dopisz opcję "resolution=800x600", [ENTER]. Powinno uruchomić instalację w podanej rozdzielczości i bez rzucania błędami.

[EDIT]

To można zrobić jeszcze inaczej: w tym samym menu wciskasz [ESC], pokazuje się "boot: ", wpisujesz "linux resolution=800x600"

Oczywiście ta rozdzielczość jest przykładowa, ale wydaje mi się że 800x600 jest "bezpieczna", czyli że na każdym monitorze ruszy.

 

 

Mój xorg.conf:

# Xorg configuration created by livna-config-display

Section "ServerLayout"
Identifier     "single head configuration"
Screen      0  "Screen0" 0 0
InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection

Section "Files"
ModulePath   "/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia"
ModulePath   "/usr/lib/xorg/modules"
EndSection

Section "ServerFlags"
Option	    "AIGLX" "on"
EndSection

Section "InputDevice"

# keyboard added by rhpxl
Identifier  "Keyboard0"
Driver      "kbd"
Option	    "XkbModel" "pc105"
Option	    "XkbLayout" "pl"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "Monitor0"
ModelName    "LCD Panel 1440x900"
HorizSync    31.5 - 56.0
VertRefresh  56.0 - 65.0
Option	    "dpms"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "Videocard0"
Driver      "nvidia"
Option	    "AddARGBGLXVisuals" "True"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device     "Videocard0"
Monitor    "Monitor0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
	Viewport   0 0
	Depth     24
	Modes    "1440x900" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
Option	    "Composite" "Enable"
EndSection

 

I gdzie dokładnie mam ustawić by odświeżanie było 60 Hz?

 

 

[EDIT]

 

Wpisałem: resolution=800x600 (bez cudzysłowów)

i wyskoczyło mi:

 

"Cyfrowy POZA ZAKRESEM PRACY 81.3 kHz / 65 Hz"

 

Po naciśnięciu: [ESC] i wpisaniu "linux resolution=800x600" wyskakuje:

Running anaconda 11.4.0.82, the Fedora system installer - please wait...

Probing for video card: nVidia Corporation Unknown (0x0612)

Attempting to start native X server

Waiting for X server to start .. log located in /tmp/X.log

1...2...3...4...5... X Server Started successfully.

18:10:16 Starting graphical installation...

 

I koniec :/.. Znowu wyskakuje:

"CYFROWY POZA ZAKRESEM PRACY 81.3 kHz / 65 Hz "

 

I Tryb graficzny sie nie uruchamia. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System ruszył jest zainstalowany
To po co w takim razie

Po naciśnięciu: [ESC] i wpisaniu "linux resolution=800x600" wyskakuje:
Chcesz przeinstalować system od nowa? Bo już zupełnie zgłupiałem i nie wiem o co chodzi.

I gdzie dokładnie mam ustawić by odświeżanie było 60 Hz?
"man gtf"

 

[EDIT]

Przeczytaj uważnie komunikat błędu i popatrz na HorizSync.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz przeinstalować system od nowa? Bo już zupełnie zgłupiałem i nie wiem o co chodzi.

 

Pisze ponieważ mam wiele problemów i myśle że idealne zainstalowanie od nowa systemu na pewno rozwiąże wiele moich problemów. Ale nie wiem w jaki sposób to zrobić. Mój kolega który też korzysta z Fedory również nie ma pojęcia. Zastanawiam się czy jedynym wyjściem nie byłoby zmienienie monitora na jakiś nie lcd to może wtedy by ruszyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jedynym, ale chyba najszybszym. A jak zainstalowałeś tę F9? Przedtem instalator ruszył a teraz już nie chce? :lammer:

 

 

Nie nie instalator ruszył ponieważ wpisaliśmy bodajże "vgs (lub cos w tym stylu) " i wpisalismy rozdzielczość. Niestety ja nie mialem juz mozliwosc dalszego patrzenia na to, ale wiem, że język został wybrany angielski oraz było to w trybie tekstowym. Z jakies 2 godziny przy tym siedzieliśmy, zeby to uruchomić i jakoś się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazuje się menu instalatora, wciskasz [ESC], wpisujesz np. "linux vga=0x314" i [ENTER]

 

 

No i znowu to samo wyskakuje :/..

 

"Cyfrowy poza zakresem pracy 80.8. kHz / 65 Hz "

 

 

Przecież od tego można dostać wariacji i nie wiem czemu tak jest nawet na google.pl szukalem i jest niby co nie co, ale to samo badziewie nic konkretnego :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze [ESC], "linux text" i [ENTER].

A jak nie pójdzie to chyba najszybciej będzie jak zwykły monitor od kogoś pożyczysz.

 

 

[EDIT]

Błąd mówi, że masz cyfrowe (DVI) połączenie monitora z kartą grafiki. Spróbuj może podłączyć zwykłym kablem RGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze [ESC], "linux text" i [ENTER].

A jak nie pójdzie to chyba najszybciej będzie jak zwykły monitor od kogoś pożyczysz.

 

 

[EDIT]

Błąd mówi, że masz cyfrowe (DVI) połączenie monitora z kartą grafiki. Spróbuj może podłączyć zwykłym kablem RGB.

 

 

 

Nie moge innym kablem. Bo mam tylko takie wejscie a te starsze niestety nie. (do jednostki centralnej). Juz próbowałem tak zrobić.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...