Skocz do zawartości

Zawieszający Się X, F10 Radeon X200m


czester_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam bardzo uciążliwy problem. Od początku zainstalowania FC10 wieszają się x'y po paru minutach. Obraz zamarza tak jak kolega pare tematów wcześniej pisał.

Doczytałem, że pewnie źle wykrywa moją karte graficzną.

Póki więc nie ma sterów do ati chciałbym by jakkolwiek ta graficzna działała. Stworzyłem xorg.conf

Section "ServerLayout"
    Identifier     "single head configuration"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection

Section "InputDevice"

# keyboard added by rhpxl
    Identifier  "Keyboard0"
    Driver      "kbd"
    Option        "XkbModel" "pc105"
    Option        "XkbLayout" "pl"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier   "Monitor0"
    ModelName    "LCD Panel 1024x768"
    HorizSync    31.5 - 48.0
    VertRefresh  56.0 - 65.0
    Option        "dpms"
EndSection

Section "Device"
    Identifier  "Videocard0"
    Driver      "vesa"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "Screen0"
    Device     "Videocard0"
    Monitor    "Monitor0"
    DefaultDepth     24
    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     24
Modes "1024x768"
    EndSubSection
EndSection

 

Jednak x uruchamiają się w 800x600 i to tak rozmazane, że nie da sie noc robić.

 

Co robie źle? Chciałbym by uruchomiło mi przynajmniej 1024x768, wtedy można było by czekac na kmod-fglrx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam (niestety...) tą kartę graficzną, i znalazłem sposób na 3d na tej karcie nawet (działa compiz, z wydajnością gier gorzej).

 

Mój xorg.conf możesz znaleść tu: http://havoc.ift.uni.wroc.pl/~morsik/index...leracja-radeon/

 

Podejrzewam że nie zadziała w pełni na F10, więc musisz pousuwać niektóre sekcje, tak aby X sobie je ustawił jako domyślne wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze sugeruję spróbowac sterownika radeon. Sterownik FGLRX w obecnym kształcie nie będzie działał prawidłowo. Być może wystarczy odpowiednio skompilowany kmod i przygotowane paczki, lub tez trzeba będzie poczekać na v8.12.

 

Rozdzielczości monitora mozna ustawić opcjami Modeline/Preffered mode w xorg.confm jeżeli nie działa z automatu.

Dokładne parametry dla modeline generujemy narzędziem gtf (użycie gtf rozdz_poz rozdz_pion częst )

Wygenerowane linijki wklejamy xorga, a domyślny tryb wybieramy przez "preffered mode"

 

Mój wygląda tak

# Xorg configuration created by livna-config-display

Section "ServerLayout"
Identifier     "Single Head Configuration"
Screen      0  "Screen0" 0 0
InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
Option	    "Xinerama" "off"
EndSection

Section "Files"

EndSection

Section "ServerFlags"
Option	    "AIGLX" "on"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier  "Keyboard0"
Driver      "kbd"
Option	    "XkbModel" "pc105"
Option	    "XkbLayout" "pl"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "Monitor0"
ModelName    "Monitor 1024x768"
ModeLine     "1024x768_70.00" 76.2 1024 1080 1192 1360 768 769 772 800 -hsync +vsync
ModeLine     "800x600_72.00" 46.9 800 840 920 1040 600 601 604 626 -hsync +vsync
ModeLine     "640x480_72.00" 29.4 640 664 728 816 480 481 484 501 -hsync +vsync
Option	    "dpms"
Option	    "PreferredMode" "1024x768_70.00"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "Videocard0"
Driver      "radeon"
Option	    "BusType" "AGP"
Option	    "AGPMode" "8"
Option	    "AccelMethod" "EXA"
Option	    "DRI" "on"
Option	    "EnablePageFlip" "on"
Option	    "DMAForXv" "on"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device     "Videocard0"
Monitor    "Monitor0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
	Viewport   0 0
	Depth     16
EndSubSection
SubSection "Display"
	Viewport   0 0
	Depth     24
EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
Option	    "Composite" "Enable"
EndSection

 

Kluczowe sprawy to wyłączyć xineramę i monitor konfigurowac stylem randr (jak powyżej)

Włączenie xineramy lub konfiguracja monitora po staremu (przez Modes w sekcji screen) powodowała że Xy nie podnosiły mi monitora (pozostawał w trybie czuwania) i następowała zwiecha.

Silnie sugeruję wyłączyć efekty, na obecnym etapie z efektami mam wyjątkowo częste pady Xów.

Zdecydowanie fglrx mocno by sie przydało, ale jak na razie nie ma. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Borykam się z tym samym problemem. Rozwiązaniem, które wydaje się działać w moim przypadku jest wyłączenie modesettingu w jądrze (Mam laptopa Asus F5R z Radeonem X1100). Trzeba dopisać dodatkowy parametr do jądra "nomodeset". Wydaje się ze wine za obecny stan rzeczy ponosi bibloteka "libdrm". Na forums.fedoraforum.org jest rozwiązenie tego problemu polegające na dowgradzie libdrm i instalacji sterowników fglrx z Fedory 9. Tu znajdziesz szczegóły: http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=155503. Mam nadzieję, że to Ci pomoże. Ja osobiście zostałem przy sterowniku radeon z nomodeset dodanym do parametrów jądra.

 

Pozdrawiam,

Esail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Borykam się z tym samym problemem. Rozwiązaniem, które wydaje się działać w moim przypadku jest wyłączenie modesettingu w jądrze (Mam laptopa Asus F5R z Radeonem X1100). Trzeba dopisać dodatkowy parametr do jądra "nomodeset". Wydaje się ze wine za obecny stan rzeczy ponosi bibloteka "libdrm". Na forums.fedoraforum.org jest rozwiązenie tego problemu polegające na dowgradzie libdrm i instalacji sterowników fglrx z Fedory 9. Tu znajdziesz szczegóły: http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=155503. Mam nadzieję, że to Ci pomoże. Ja osobiście zostałem przy sterowniku radeon z nomodeset dodanym do parametrów jądra.

 

Pozdrawiam,

Esail

 

No i poległem... spróbowałem wszystkich sposobów o których pisaliście. Niestety ani razu X nie stanęły.

Kolega Xeno pisał jak wymusić rozdzielczość na vesa jednak również nie dawało żadnego rezultatu.

Przed chwilą udało mi się wkoncu uruchomic przynajmniej jakąś ludzką rozdzielczość przez dodanie "nomodeset" przy bootowaniu.

Sciągałem niby inne libdrm ale to samo. Licze na to ze coś z tym zrobią bo nie jeden jestem szczesliwym posiadaczem Ati:)

Jakby komuś to ruszyło dajcie znać.

Pzdr i dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj ruszyło. Bez żadnych podmian libdrm itp.

Przy starcie do parametrów jajka dodałem nomodeset. W systemie jako root odpaliłem

X -configure
cp /root/xorg.conf.new /etc/X11
gtf 1280 1024 60
gtf 1280 1024 75

Wyniki dwóch ostatnich poleceń (Modeline) dopisałem w "Section Monitor" w /etc/X11/xorg.conf i jak na razie cieszę się z 1280x1024_60 na moim Samsungu SyncMaster 740N plus na wbudowanym w płytę chipsecie ATI x1200. Sądzę, że na innych tez powinno sie to sprawdzić. Nie wiem jak z akceleracją 3D, ale to mnie na szczęście nie boli :lol:

 

Do tego wywalczyłem sobie - na czym bardzo mi zależało - wysoką rozdzielczość na konsolach tekstowych. Mam już swój ulubiony tryb vga=0x31a ;)

Jakby kogoś interesowało, to na mojej wypieszczonej F8 uruchomiłem polecenie fbset i wynik zapisałem do pliku F8.fbset. Przelogowalem sie pod F10:

mv /etc/fb.modes /etc/fb.modes.old
cp <podmontowany katalog z plikiem z F8>/F8.fbset  /etc/fb.modes

Do tego w grub.conf dodałem parametr jądra vga=0x31a.

Dla tych co lubią graficzne bajery: takie ustawienie współpracuje mi nawet z plymouth a animacja tematu "solar" jest naprawdę znacznie ładniejsza niż w rozdzielczości 800x600 czy 640x480 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej brak. Po wyłączeniu KMS glxinfo twierdzi, że dri działa, ale renderer to mesa software.

Żeby było sieszniej KDE działa szybciej w ten sposbób niż z kms i normalnym dri. U mnie niestety pojawił się problem z miganiem (pewnie zmiana ramki ekranu). No i ocztywiście 3D działa chodzi tyłem na czworakach.

Swoją drogą martwi mnie fakt, że mój Rad 9550 co edycja Fedory traci ok 500 fps w glxgears. Dla F7 z EXA dało się wycisnąć 2200 fps, F8 to już 1600-1700 fps, F9: 1200 a F10 to 500fps. Zastanawiam się, czy Fedorę 11 będę w stanie używać w trybie graficznym :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy Fedorę 11 będę w stanie używać w trybie graficznym :unsure:
Ja pierwszy raz w życiu mam od jakiegoś pół roku ATI i mam nadzieję, że za kolejne pół roku wrócę do Nvidii albo zaryzykuje coś z Intela. ATI pod linuksem to nieustający kataklizm ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja się podłączę racja to porażka.

 

A w połączeniu z koślawym KDE 4, regularnie podnoszącym ciśnienie Xorgiem, proszącym o pomstę do nieba Network Managerem i przeznaczonym dla głuchych PulseAudio, to istna rozpacz... ;)

 

Tak swoją drogą, to tak gdzieś od czasu wydania Fedory 5/6 odnoszę wrażenie, że celem tej dystrybucji nie jest testowanie nowego oprogramowania (bo takie nowe, to ono w wielu przypadkach nie jest), ale określenie wytrzymałości użytkowników na raz po raz serwowane gnioty w postaci kolejnych wydań (w czym jak na razie nie do przebicia jest dziewiątka).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą, to tak gdzieś od czasu wydania Fedory 5/6 odnoszę wrażenie(...)
No, nie, nie. F8 mam wypieszczona, nawet kmod-fglrx pięknie działa :) F9 - fakt, porażka. F10-Preview na VirtualBox śmigała aż miło, wersja finalna - gorzej, ale mam nadzieję, że okrzepnie za parę tygodni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...