Skocz do zawartości

[f10] Failed To Get A Tid...


vlogic

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem odpalić RescueCD od Fedory8
RescueCD czy instalacyjną F8 w trybie rescue? Bo to dwie różne rzeczy ;)

Zakładam, że chodzi o tryb rescue z płyty instalacyjnej Fedory. Jeśli F8 nie działa, to sprawdź jak się zachowa z płytą F9 (czy nawet F10). Wystarczy ściągnąć obraz Fedora*netinst.iso czyli ok.130MB. Jak dobrze pójdzie to reinstalacja GRUBa załatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RescueCD czy instalacyjną F8 w trybie rescue? Bo to dwie różne rzeczy ;)

Zakładam, że chodzi o tryb rescue z płyty instalacyjnej Fedory. Jeśli F8 nie działa, to sprawdź jak się zachowa z płytą F9 (czy nawet F10). Wystarczy ściągnąć obraz Fedora*netinst.iso czyli ok.130MB. Jak dobrze pójdzie to reinstalacja GRUBa załatwia sprawę.

 

RescueCD, instalacyjna jest gdzieś u kogoś i pewnie nie dostane jej szybko. A ten obraz na czym mam zapisać? Bo jedyny dostępny w tym momencie napęd mam zajęty przez liveCD. Spróbowałem po prostu rozpakować na pendrive, ale chyba trzeba uczynić pena bootowalnym nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RescueCD, instalacyjna jest gdzieś u kogoś i pewnie nie dostane jej szybko.
Hmm...kolejny błąd :)

ale chyba trzeba uczynić pena bootowalnym nieprawdaż?
Ano, prawdaż.

 

Może prościej będzie tak....

Z wykorzystaniem płyty RescueCD:

mkdir /mnt/boot 
mount /dev/sdaX /mnt/boot # X to Twoja partycja /boot
grub-install --root-directory=/mnt/boot /dev/sda  #zwróć uwagę, że na końcu podajesz dysk a nie partycję czyli samo sda bez numerka

teraz restart...

Zakładam, że masz jeden twardy dysk, jeśli nie to poza zamianą "X" na odpowiedni numer partycji należy także zmienić "sda" na "sdb" czy co tam trzeba.

Po ponownym uruchomieniu powinieneś dostać powłokę GRUBa (tak uproszczony shell). Wtedy kolejno:

grub> root (hd0,0)
grub> kernel /vmlinuz-<wersja kernela> root=/dev/sdaY ro
grub> initrd /initrd-<wersja kernela>
grub> boot

I znowu zalożenia:

- partycja uruchomieniowa to 1. partycja na 1. dysku - (hd0,0)

- partycja root, czyli / jest na /dev/sdaY - znowu za Y odpowiedni numerek

- jeśli nie wiesz jaka jest <wersja kernela>, to po wpisaniu "kernel /vmlinuz" naciśnij 2x[TAB], podobnie z "initrd /initrd"

Jeśli się uda odpalić Fedorę, to już normalnie, jako root "grub-install /dev/sda".

 

UWAGA!!! Nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenia, ale przeprowadziłem taką operację na mojej dawnej testowej instalacji Fedora 10 Preview pod VirtualBox i wszystko działa.

Niestety niewykluczone, że poza GRUBem coś jeszcze sobie rozwaliłeś przy okazji.

 

[EDIT]

 

Poprawka: nie --root-shell tylko --root-directory. Sorry. Poprawiłem powyżej w kodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...kolejny błąd :)

Ano, prawdaż.

 

Może prościej będzie tak....

Z wykorzystaniem płyty RescueCD:

 

No tylko tak jak wspominałem jak włożę RescueCD, to odpala się, pokazuje się ekran wyboru opcji (zainstaluj, zainstaluj w trybie tekstowym, napraw itd.) i co bym nie wybrał potem zaczyna się ładować, ale dochodzi do running /sbin/loader i na tym sie zawiesza.

 

mkdir /mnt/boot 
mount /dev/sdaX /mnt/boot # X to Twoja partycja /boot
grub-install --root-directory=./mnt/boot /dev/sda  #zwróć uwagę, że na końcu podajesz dysk a nie partycję czyli samo sda bez numerka

teraz restart...

Zakładam, że masz jeden twardy dysk, jeśli nie to poza zamianą "X" na odpowiedni numer partycji należy także zmienić "sda" na "sdb" czy co tam trzeba.

Właściwie to w którym miejscu miałbym to wklepać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to w którym miejscu miałbym to wklepać?
Ja czegoś nie rozumiem. Na to forum piszesz siłą woli? Jesteś podłączony bezpośrednio zakończeniami nerwów? Bo jeśli nie, to z jakiegoś systemu musisz korzystać. Chyba... :blink:

 

[EDIT]

(zainstaluj, zainstaluj w trybie tekstowym, napraw itd.)
Ok, chyba rozumiem. Faktycznie w F8 był chyba taki obraz RescueCD.

To sprawa jest prosta. Jak zobaczysz menu, to wciśnij [ESC] albo [TAB] (nie pamiętam dokładnie). Zobaczysz prompt "boot:" wpisz "linux rescue", <ENTER> i dalej postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie. Ewentualnie możesz chyba wybrać opcję "napraw" i powinno zadziałać tak samo. Do odzyskania GRUBa nie musisz mieć połączeń sieciowych, więc ten etap będziesz mógł pominąć.

 

[EDIT2]

Co do wieszania, to przy okazji zapytam jaki to ten LiveCD? Jaka dystrybucja? LiveCD się odpala a Rescue CD nie?

Tak czy inaczej jeśli uruchomiłeś LiveCD, to "grub-install" chyba możesz zrobić, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się! Zrobiłem wszystko po kolei i działa wszystko. Wielkie dzięki WalDo, uratowałeś moje 40gb danych. :D

Ale z drugiej strony, dlaczego zrobiło się, jak się zrobiło? Co dokładnie się działo po zmianie tamtych wpisów w system.conf że zniknął GRUB? Pytam tak z czystej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie się działo po zmianie tamtych wpisów w system.conf że zniknął GRUB?
Bez dokładnej analizy logów, bez przypomnienia sobie co dokładnie zrobiłeś itp to nawet najstarsi górale Ci nie powiedzą ;) Całe szczęście, że przywracanie GRUBa jest operacją prostą i zazwyczaj kończy się sukcesem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...