Skocz do zawartości

Problem Po Instalacji Fedora 10


borys_13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się linuxem. Nie mam zbyt wielkiej wiedzy na jego temat ale chciałbym poznać go dla samego siebie. Pierwszą wersją była Fedora 8, w momencie kiedy ukazała się Fedora 10 chciałem zaktualizować swój system na nowszy i tu pojawiły się problemy:

1. To czas odpalania systemu jest bardzo dłuuuuuuuuuuuugi ok. 5-7 min

2. To brak możliwości zalogowania się jako root. tzn. kiedy zaloguje się jako użytkownik i chce coś zainstalować np. picasa to system pyta się mnie o hasło roota podaje i jest ok ale żeby skorzystać z terminala muszę być zalogowany jako root (przynajmniej tak mi się wydaje) wpisuje root hasło i wyskakuje mi komunikat że nie jest możliwe uwierzytelnienie

System na początku aktualizowałem następnie zainstalowałem od początku i nic hmmm może macie jakieś propozycję. Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy może od końca - masz na myśli, że system po sformatowaniu i zainstalowaniu od zera ciągle ma te same błędy? Nie aktualizowałeś systemu, tylko formatowałeś partycję root (/) oraz /home ? Obie partycje są na ext3, masz podpiętego ładnie swapa (jaki swap, jaki ram ?)

 

Ad 1:

Co to dokładnie znaczy - "czas odpalania systemu"? Rozumiem, że do gruba wszystko ładuje się szybko, tak? Usun z gruba "quiet", zobacz jak wszystkie moduly sie laduja - czy jest jakis, przy ktorym system sie zatrzymuje na dluzej?

 

Ad 2:

O jakim trybie mówimy? Tryb graficzny ma domyślnie wyłączone logowanie roota, jeśli o to chodzi. Piszesz "system pyta się o hasło roota, podaję i jest ok" - czyli konto roota normalnie działa, możesz korzystać z funkcji "su -" etc? "Żeby skorzystać z terminala muszę być zalogowany jako root" - nie rozumiem. Łączysz się na jakimś terminalu (np. tty3), wpisujesz login: root, password: jakiestam i nie możesz się zalogować?

 

Jeżeli chodzi o to pierwsze - logowanie w trybie graficznym na konto roota to... nie jest to zbyt mądry pomysł. No ale jeśli chcesz to wklep w konsolę:

su -

[tutaj wpisz hasło roota]

cp -a /etc/pam.d/gdm /etc/pam.d/gdm.backup

nano /etc/pam.d/gdm [zamiast nano może być vim, albo jak jesteś w trybie graficznym to gedit lub kwrite, co tam wygodniej...]

 

Usuń linię "auth required pam_succeed_if.so user != root quiet". Zapisz. Gotowe.

 

Pozdrawiam,

Theriel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem że można jeszcze inaczej, chociaż nie wiem czy to nie jest jakiegoś rodzaju przeoczenie developerów:P

po włączeniu systemu bez logowania nawet, wystarczy przejść na np. 2 konsolkę (tty2) ctrl+alt+F2 i zalogować się na konto roota, następnie: "init 3"

a po tym już zwykłe "startx" i startuje nam defaultowe środowisko, u mnie GNOME ;] i i ... i fajne to w Linuksie że często jest wiele różnych dróg do rozwiązania danego problemu :D

pozdro ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maiKel - IMO to jest dobre rozwiązanie. Ad hoc w trybie graficznym na roota się nie zalogujesz, ale Linux to nie Windows - tutaj nie ma prowadzenia za rączkę, jak ktoś chce to po co mu bronić? A ręczne odpalanie poprzez startx sugeruje, że raczej dana osoba wie (mniej więcej), co robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...