Skocz do zawartości

Fedora 10 + Vista Na Jednym Dysku - Problem Z Uruchomieniem


Fr3on

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu mam laptopa z Vistą. Doinstalowałem Fedore 10 bez problemów ale przy włączaniu komputera gdy wybieram z menu Gruba Vistę za każdym razem mam komunikat w rodzaju "brak bootmgr". Szukałem informacji na ten temat ale jedyne co znalazłem to odpowiedzi typu - zainstaluj ponownie Vistę. Z uruchomieniem Fedory 10 nie mam problemów. Gdy robiłem tak samo na innym komputerze (Windows XP + Fedora 8) wszystko działało , jedyną różnicą było to systemy były na osobnych dyskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Win7 i F10 nie sprawiaja najmniejszych klopotow, mimo, ze takze sa na jednym dysku (a dokladniej: macierzy)...

 

Podstawowe pytanie - nie zmieniles numeru partycji z Vista (czyt.: nie wsadziles partycji fedorowych na dysk fizycznie przed Viste)?

Masz dostep do partycji z Vista z poziomu Fedory i mozesz podejrzec windowsowy boot.ini?

Pokaz fdisk -l

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam komunikat w rodzaju "brak bootmgr".
"W rodzaju" czy dokładnie taki? "W rodzaju" Windows czy bardziej wygląda na linuksowy?

Poza fdisk -l to ja bym jeszcze grub.conf zobaczył. Jeśli zrobiłeś tak samo jak przy układzie z dwoma dyskami, to może mapowanie dysków w GRUBie niepotrzebnie dodałeś? :unsure:

 

Jak będziesz coś wklejał, to nie zapomnij skorzystać ze znaczników code lub przy listingach dłuższych niż 15 linijek ze znacznika codebox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym spróbował tak zamiast dogłębnej analizy najpierw z dysku windowsowego odtworzyć bootmanagera (fixmbr) a potem z dysku linuxowego gruba postawić (grub -> install/setup)

U mnie konfiguracja gruba działała OOTB i nic w nich niej grzebałem (a robiłem powyższą operację kilkukrotnie), więc jeżeli "odświeżenie" konfiguracji nie pomoże to kieruj się powyższymi radami, bo trzeba będzie głębiej analizować problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komunikat na 100% z Windowsa ( bootmgr ) , ponieważ dostaje go dopiero po tym jak wybiorę z Gruba Vistę i gdy powinna się ona zacząć ładować.

Obecnie mam Vistę na laptopie ( niestety jest mi ona potrzebna ), wczoraj wieczorem instalowałem z powrotem. Partycje z Linuksem mam dalej w kompie. Zainstaluje jeszcze raz Fedorę i napisze jakie wyniki daje mi fdisk -l ...

 

EDIT

 

exbros dyski Fedory są fizycznie przed dyskami Visty, można je jakoś "przesunąć" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyski Fedory są fizycznie przed dyskami Visty, można je jakoś "przesunąć" ?

Nic nie trzeba przesuwac... od tego jak sa rozlozone partycje zalezy zawartosc linuksowego grub.conf i windowsowego boot.ini :)

 

... np. dla takiego ukladu partycji:

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1          25      200781   83  Linux
/dev/sda2              26       25521   204796620   83  Linux
/dev/sda3           25522       26133     4915890   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda4   *       26134      121603   766858240    7  HPFS/NTFS

... tak wyglada poprawny wpis dla windowsa w grub.conf:

title Windows7 7000 x64
    rootnoverify (hd0,3)
    chainloader +1

... no i albo pokaz fdisk -l albo sam sobie wydedukuj z tego co Ci pokazalem :)

(zwroc uwage na partycje aktywna...)

 

... obstawiam jednak, ze blad powoduje niepoprawny wpis w boot.ini ;)

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla fdisk -l :

cannot open /dev/sda

dla samego fdisk :

E.g.: fdisk /dev/hda   (for the first IDE disk)
  or: fdisk /dev/sdc    (for the third SCSI disk)
  or: fdisk /dev/eda    (for the first PS/2 ESDI drive)
  or: fdisk /dev/rd/c0d0   or: fdisk /dev/ida/c0d0 (for RAID devices)
...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komunikat na 100% z Windowsa ( bootmgr ) , ponieważ dostaje go dopiero po tym jak wybiorę z Gruba Vistę i gdy powinna się ona zacząć ładować.

nie jest to na 100% komunikat z windowsa bowiem gdyby windows miał bootmgr zainstalowanego (a od tego "zaczyna się windows") to by go nie pokazywał, ale np pokazywał inny komunikat błędu ;) To że wybierasz w grubie windows to wcale nie znaczy, że uruchamia windowsowego bootmgr, ale że chce go uruchomić a komunikat świadczy, że na partycji z windows nie znalazł bootmgr. uważam że przy instalacji Linuksa grub mógł coś namieszać w windows bootmgr (np nadpisać go :) ) i pierwszym krokiem byłoby ponowienie operacji (taki windowsowy nawyk restartowania ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Disk /dev/sda: 320.0 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x80000000

  Device Boot      Start        End          Blocks        Id        System
/dev/sda1             1         16        128488+        de        Dell Utility
/dev/sda2          13417       26165        102400000      7        HPFS/NTFS
/dev/sda3   *      26165       31265          40960000     7        HPFS/NTFS
/dev/sda4            17       13416        107635500        5        Extended
/dev/sda5            17       10215          81923436     83        Linux
/dev/sda6           10216       12765        20482843+     83        Linux
/dev/sda7           12766       13407          5156833+     82        Linux swap / Solaris

Partition table entries are not in disk order

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# grub.conf generated by anaconda
#
# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file
# NOTICE:  You do not have a /boot partition.  This means that
#          all kernel and initrd paths are relative to /, eg.
#          root (hd0,4)
#          kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/sda5
#          initrd /boot/initrd-version.img
#boot=/dev/sda
default=0
timeout=5
splashimage=(hd0,4)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora (2.6.27.5-117.fc10.i686)
root (hd0,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.27.5-117.fc10.i686 ro 
root=UUID=3396f812-b4af-4bdf-a9db-70321a75c954 rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.27.5-117.fc10.i686.img
title Other
rootnoverify (hd0,1)
chainloader +1

 

Wielkie dzięki wam wszystkim , już wszystko działa, wystarczyło zamienić na (hd0,2).

Mam jeszcze jedno pytanie, mam wbudowany modem z orange , wykrywa mi go, zainstalowałem program do jego obsługi ale mam problem ze znalezieniem tego programu w systemie, znalazłem tylko kilka plików tego programu . Szukałem w katalogu bin i kilku innych. To ten program : http://www.pharscape.org/HSOconnect.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno zadziałać python2.5 -m hsoc. Tak mi wynika z tego co w paczce RPM siedzi.

 

Ale na przyszłość staraj się zachować zasadę jeden problem w jednym wątku - to co powyżej ma się nijak do problemów ze współistnieniem Windows i Fedory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że problem jest już załatwiony, ale gwoli innych uzytkowników laptopów:

 

Często producent laptopa podczas instalacji Windowsa (u mnie Visty, ale myslę że nie tylko) na dysku robi drugą partycję NTFS z tzw. partycję recovery która ma służyć w razie problemu z pierwotną (dostęp do niej jest przez F8 podczas butowania windows). No i są tam zapisane sterowniki.

Powoduje to, że podczas instalacji gruba anakonda błędnie rozpoznaje numer partycji zawierającej instalację windows.

Wpis w grub.conf kieruje do pierwszej partycji NTFS, tymczasem może to być partycja reovery.

 

W celu naprawienia sytuacji należy tylko zmienić numer partycji w grub.conf:

rootnoverify (hd0, X)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...