Skocz do zawartości

Fedora Znikła / Fedora + Debian


tommecki

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

bardzo proszę o wskazówki by rozwiązać następujący problem:

 

miałem na dysku fedore 11 na ext4, następnie zainstalowałem debiana. automatyczne wykrycie innych systemów nie powiodło się, tzn nie zostałą wykryta fedora. w pliku menu.lst nie ma wpisu o fedorze;/

podejrzewam ze jest to problem z grubem, ktory nie obsługuje partycji ext4 (tak wyczytałem) czy istnieje jakis sposób aby to działało?

 

jestem nowicjuszem, zdecydowałem sie do zainstalowania róznych wersji linuksa na starym komputerze aby zaznajomic sie z innymi systemami niz Win.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ext4 nie moze byc (poki co) na partycji z grubem. tak wiec jak chcesz miec fedore na ext4 to trzeba osobno partycje /boot stworzyc na ext3. co do problemu - pokaz jak wyglada tablica partycji dysku - fdisk -l /dev/sdX (L jak lampa,X - wybrany naped). no i pokaz ten menu.lst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A grub korzysta z /boot na partycji debianowej? To jak Ci wcześniej działała fedora, przecież musiała mieć partycję /boot w ext3. Musisz się po prostu w debianowym pliku /boot/grub/grub.conf odwołać do plików vmlinuz i initrd znajdujących się na partycji /boot fedory i powinno działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thof

 

Tylko GRUB debianowy musi być połatany (obecnie taki jest, tylko nie wiem w jakim repo, ubuntu ma już połatanego GRUBa) albo być z gałęzi rozwojowej GRUB2.

 

Niestety wygodne to rozwiązanie nie będzie, gdyż po każdej aktualizacji jądra itp. będziesz musiał przeklejać linijki ;-) No, zawsze można zrobić symlinka do ostatniego obrazu jądra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co połatany? Przy domyślnej instalacji, instalator fedory tworzy partycję /boot na ext3 (dodatkowo chyba / i /home na ext4) i chyba można przez gruba na debianie odczytywać vmlinuz i mkinitrd z tej partycji. Poza tym to ja zrobiłbym wspólną partycję dla fedory i debiana /boot ext3 (tak u siebie mam i nie muszę nic kombinować po aktualizacji kernela). Gruba2 nie polecam początkującym, trzeba się mocno namęczyć z konfiguracją, zwłaszcza przy kilku systemach. No, ale jak już się uda to działa bardzo dobrze (zresztą to jest przecież tylko bootloader :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zainstalować raz jeszcze gruba fedory - opis jest w poradniku.

 

Miałem też jednocześnie debiana i fedorę 10 i grub z fedory jakiś fajniejszy był :)

Z tym, że ja nie miałem nic na ext4

 

Aha, zwróć uwagę, że po debianowemu dyski są pewnie /dev/hda (przynajmniej w lennym, nie wiem jak w sidzie, z archa pamiętam, że w którymś momencie była przesiadka) a po fedorowemu jest /dev/sda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...