Skocz do zawartości

Przygotowanie Do Instalacji Fedora 11 Obok Windows 7


blade1234

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zainstalować Fedora 11 obok Windows 7 na jednym dysku. Dysk ma 320GB pojemności. Windows ma dwie partycje: C i D . C zajmuje 30gb I jest partycją podstawową. D zajmuje 186GB i jest logiczna. Mam jeszcze 82GB miejsca wolnego. Wolne miejsce jest "partycją" logiczną. To jest przeznaczone na Fedorę.

 

Dzisiaj próbowałem zainstalować Fedorę, ale nie udało mi się, bo pojawiało mi się okno, że jest za mało miejsca. Dało się tylko utworzyć 2 partycje np. / i swap Problem był chyba w tym, że mogłem maksymalnie zrobić 2 partycje logiczne, bo dwie już są te z Windows.

 

Co muszę zrobić, żeby utworzyć 3 partycje bez żadnych problemów? Chodzi mi o zrobienie partycji /, swap i /home , czyli standard.

Czy muszę z wolnego miejsca co mam (80GB) zrobić partycję podstawową i wtedy będzie można zrobić 3 partycje logiczne czyli / , swap i /home?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Limity są następujące: suma partycji podstawowych + rozszerzona wynosi 4. W obrębie partycji rozszerzonej może być dowolna ilość partycji logicznych (nie mylić z lvm). Z tego co wiem, to windows (nie wiem jak 7, ale starsze tak) pierwszą partycję tworzy zawsze podstawową, a pozostałe jako partycje logiczne na rozszerzonej.

Do zmniejszenia partycji możesz użyć np. programu parted magic, rozpowszechnianego jako livecd:

http://partedmagic.com/

Możesz w nim też utworzyć takie partycje jak chcesz, ale nie musisz - możesz utworzyć podczas instalacji fedory. Jeśli utworzysz wcześniej, to podczas instalacji fedory wybierz opcję ręcznego zarządzania partycjami, po czym dla każdej musisz ustawić punk montowania. Pamiętaj tylko, że w instalatorze fedory nie ma możliwości zmiany rozmiaru istniejących partycji, możesz co najwyżej usunąć i dodać ponownie. Nie da się również w instalatorze wymusić, żeby partycja była dyskiem logicznym w obrębie partycji rozszerzonej (ale wymuszenie, żeby była partycją podstawową już tak).

Nie jestem pewien czy to konieczne, ale partycję /boot lepiej przygotować jako podstawową. Btw. jeśli nie chcesz "psuć" windowsowego bootloadera, to podczas instalacji gruba wybierz partycję /boot, zamiast mbr (czyli nie /dev/sda tylko /dev/sda?, gdzie ? to numer partycji /boot - widać go w menadżerze partycji), i zmień jej typ (nie obejdzie się bez parted magic lub czegoś podobnego) na bootowalną (w parted magic flaga "boot").

 

p.s

Wydaje mi się, że twój problem wynika albo (zakładając że /boot musi być na partycji podstawowej, ale nie wiem tego na pewno) z braku miejsca nieprzypisanego, leżącego poza partycją rozszerzoną, albo masz same podstawowe i próbowałeś na Linuksa też zrobić wszystkie podstawowe ;)

najlepiej uruchom parted magic albo inne livecd i podaj wynik polecenia:

fdisk -l

(l jak Leonidas :))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę z wolnego miejsca co mam (80GB) zrobić partycję podstawową i wtedy będzie można zrobić 3 partycje logiczne czyli / , swap i /home?
Nie musisz robić partycji podstawowej.

W czasie instalacji wybierz "Własny podział dysku" (albo jakoś podobnie) usuń partycję logiczną (tę wolną, 82GB) i w uzyskanym w ten sposób obszarze dysku załóż potrzebne Ci partycje logiczne pod Fedorę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle ze windows 7 tworzy sobie dodatkowa partycje startowa (cos podobnego do katalogu /boot). ciekawe czy to bedzie mialo jakis wplyw na anaconde. poza tym niekoniecznie boot musi byc partycja podstawowa. wystarczy chyba ze sie gruba zainstaluje w mbrze i znajdzie sobie wszystkie informacje z /boot nawet zeby to bylo na koncu dysku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzić będąc na windzie czy masz wolny nieprzydzielony do żadnej partycji obszar . a potem tylko pozostaje wybrać opcję "wykorzystaj wolny obszar" . W fedorze ta opcja nazywa sie "pozostaw istniejące partycje - stwórz domyślny układ " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam dwie partycje dla Windows. C: jest podstawowa i zajmuje 30GB . D: jest logiczna i zajmuje 190GB . Mam 83GB miejsca nieprzydzielonego do żadnej partycji.

Tylko dzieje się tak samo. Mogę zrobić maksymalnie 2 partycje, bo pojawia się komunikat, że jest mało miejsca na dysku.

 

Zobaczcie zresztą na screen:

http://i26.tinypic.com/29ei450.jpg

 

Co mam teraz zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo pojawia się komunikat, że jest mało miejsca na dysku.
Nie mało miejsca tylko próbujesz tworzyć partycje podstawowe.

Obecny uklad:

  • /dev/sda1 - podstawowa
  • /dev/sda2 - rozszerzona
  • /dev/sda5 - logiczna w ramach /dev/sda2 (rozszerzonej).
  • niepodzielony na partycje, nienależący do partycji rozszerzonej wolny obszar

Z tego co pokazujesz widać, że obszar nieprzydzielony leży poza partycja rozszerzoną, więc masz dwa wyjścia:

1. ograniczyć się do utworzenia max. 2 kolejnych partycji podstawowych (łącznie będą wtedy 3 partycje podstawowe i 1 rozszerzona - więcej się nie da)

2. przepartycjonować dysk:

  1. - backup partycji NTFS z /dev/sda5,
  2. - usunięcie partycji /dev/sda5,
  3. - usunięcie partycji rozszerzonej /dev/sda2,
  4. - ponowne utworzenie partycji rozszerzonej na całym wolnym obszarze,
  5. - ponowne utworzenie /dev/sda5 (ok190GB) i odtworzenie NTFS z kopii

Na pozostałym wolnym obszarze objętym partycją rozszerzoną będziesz mógł sobie utworzyć kolejne partycje logiczne, na których umieścisz /, /boot, /home, swap i co tam sobie chcesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo je trzeba odmontowac zanim sie zacznie edytowac ich rozmiar... tak z ciekawosci co chcesz zrobic? mozna sprobowac przesunac partycje rozszerzona tak zeby zaczynala sie zaraz pod windowsem, a potem z wolnego miejsca wygospodarowac troche na linuksa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...