Skocz do zawartości

Czy Jest Tu Ktoś Kto Bardzo Dobrze Zna C++?


qmic

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam kogoś kogo mógłbym pomęczyć pytaniami :)

 

Ostatnio stwierdziłem że jednak pomimo fajności takich rozwiązań jak python, c#, visual basic c++ to prawdziwa programerka jest i warto się rozwijać także w tym kierunku, jednak język programowania który się opanowywuje w 2dni to nie jest zabawa :)

 

Wczoraj sobie programowałem w c++ i utknąłem na takich banałach:

1. Microsoft wymyślił coś takiego jak Ref Class no i nie wiem jak tam zadeklarować prywatne zmienne inne niż liczbowe (nie pozwala na to) zajrzałem do dwóch książek, szukałem w necie, ale kurcze cwaniaki we wszelkich przykładach dotyczących tego typu klas w ogóle nie używają zmiennych typu char,

2. Gdzie szukać dokumentacji C++ pod Linuxem, marzy mi się coś takiego jak MSDN or somehing, gdzie masz listę wszystkich bibliotek, rozpisane ładnie metody przykłady itp. a nie google za każdym razem i 100 stron do zobaczenia. Używanie man`a nie jest zbytnio ergonomiczne i wygodne.

3. Jak szybko szukać informacji o bibliotece np. coś sobie programuję, szukam biblioteki do połączeń tcp/ip - gdzie mam tego szukać?

 

php ma świetną dokumentację, python ma świetną dokumentację, nie wierzę że najstarszy najpopularniejszy język nie ma.

 

W Visual Studio jest o tyle fajnie że jak czegoś szukam to IDE mi podpowiada wszystko tak że praktycznie nie muszę zaglądać do dokumentacji tylko po prostu piszę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, ja tylko nędzną numerykę w tym robię, ale spojrzałem do ulubionych i mam takie propozycje:

* http://www.cplusplus.com/

* http://www.cppreference.com/wiki/

* http://www.sgi.com/tech/stl/

poza tym, to chyba bardzo trudne. Visual Studio dostarcza jedna firma, a open s... bardzo rozdrobnione. Wydaje mi się, że trzeba znaleźć serwis informujący, której biblioteki do czego się dzisiaj używa.

np.: http://pl.cpp.wikia.com/wiki/Spis

choć szczerze powiem, to jak mnie kiedyś naszło szukać info o tym, to utonąłem w google, nie znalazłem nic poza blogowymi propozycjami.

 

jakieś linki jeszcze dorzucę: http://www.gamedev.pl/links.php?x=view&id=15

 

GNOME/GTK ma programik devhelp, KDE/QT z tego co słyszałem najlepszą dokumentację, podpowiedzi funkcji mają wszystkie większe IDE: eclipse-cdt, netbeans + wtyczka, codeblock, codelite, ajuta...mam wszystkie, ale nie wiem poco :P

ale jak już wspomniałem, ja tam nic nie wiem na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że wszystkie wysokopoziomowe języki programowania są "łatwe". Przy C++ wystarczy przeczytać kilka książek i wiesz wszystko ("Symfonia C++", "Thinking in C++", "Język C++"). Mi po samym "Thinking..." się znudził :P

 

1. Microsoft wymyślił coś takiego jak Ref Class no i nie wiem jak tam zadeklarować prywatne zmienne inne niż liczbowe (nie pozwala na to) zajrzałem do dwóch książek, szukałem w necie, ale kurcze cwaniaki we wszelkich przykładach dotyczących tego typu klas w ogóle nie używają zmiennych typu char,

2. Gdzie szukać dokumentacji C++ pod Linuxem, marzy mi się coś takiego jak MSDN or somehing, gdzie masz listę wszystkich bibliotek, rozpisane ładnie metody przykłady itp. a nie google za każdym razem i 100 stron do zobaczenia. Używanie man`a nie jest zbytnio ergonomiczne i wygodne.

3. Jak szybko szukać informacji o bibliotece np. coś sobie programuję, szukam biblioteki do połączeń tcp/ip - gdzie mam tego szukać?

Porównania z programowaniem na Windowsie niestety nie mam, więc pewnie nie brakuje mi "ułatwień", bo ich nie znam, ale google.com raczej wystarcza ;) Biblioteki, które warto poznać to oczywiście Qt (zrobisz tym wszystko i jest dobra dokumentacja) i Boost. Nic więcej nie pomogę...

 

Jeśli masz jakieś sprecyzowane pytania, nie wstydź się pytać na forum, tu zawsze ktoś odpowie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy programowaniu w C++ używam w sumie tylko Qt, jako IDE QtCreatora i jestem bardzo zadowolony. Dokumentacja Qt jest bardzo dobrze zrobiona, a samo IDE dobrze przemyślane. W programowanie pod Windows mam małe doświadczenie, ale mogę polecić IDE, które napisał mój kolega z pracy. Można je znaleźć pod tym linkiem http://spin.uni.opole.pl/cpp/

 

Pozdrawiam,

Esail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie nie zrozumieliście, ja nie chcę się uczyć zasad języka tylko chcę wygodnie i efektywnie programować, czyli nie chodzi mi o książki jako takie tylko bardziej o dostęp do dobrej zintegrowanej dokumentacji.

qtcreator jest oczywiście fajne, ale wolałbym robić pod gtk.

 

Gclde wygląda fajnie, ale czy gdzie są źródła ? Aktualnie na desktopie nie mam żadnego z systemów dla którego są paczki.\

EDIT: Sprawdziłem, jednak nie daje nic więcej niż pozostałe ide, a nawet mniej :/

 

EDIT2: Może bardziej sprecyzuję, szukam czegoś podobnego do qtcreator, tylko pod gtk

 

EDIT3. Walić to wszystko, poczekam kilka lat aż powstaną odpowiednie narzędzia, żal życie marnować na coś takiego, w dokumentacji piszą o innym typie danych przyjmuje inne, f*ck it!

 

Nie widziałem qtcreatora od wersji 3 ale do qt4 jest po prostu czymś wspaniałym. Szkoda że aplikacje w qt są takie brzydkie, zapchane do granic możliwości, raczej lubię przestrzenie, przejrzystość i prostotę w aplikacjach GTK.

 

Po dzisiejszym dniu stwierdzam co następuje:

1. Nie ma takiego ide aby nie mogło być gorszego.

2. Sądzisz że dokumentacja jest pełna? Widocznie nie widziałeś wszystkiego.

3. Aplikacje graficzne w C++ pod Linuxem to jednak mordęga dla hardcore`owców (ha! teraz już wiem dlaczego najwięcej aplikacji jest w trybie tekstowym!)

4. Chcąc robić efektywnie przenośne aplikacje graficzne zostaje qt i pygtk (qt za qt creatora, pygtk za świetną dokumentację).

5. Wszystkie książki i tutoriale można sobie w d.. wsadzić (i bez różnicy na język), przykłady co niektóre czasami coś wyjaśniają, ale tylko niektóre.

6. Szkoda że KDE jest takie brzydkie i redmondowe, bo jednak Trolltech odwalił kawał dobrej roboty ze swoim qt (nawet sprawdzałem kde-look.org i nie ma nic co by mnie zainteresowało, a kiedyś tak lubiłem kde...)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fakt :), ale wtedy tracę cały + w postaci dokumentacji, podpowiedzi itp.

 

Co do brzydoty, to ja zawsze myślałem, że to GTK jest brzydkie, kiedyś nawet taki żart po sieci krążył (jak go znajde to dopisze).

 

Nie do końca, przy instalacji QtCreatora masz wybór czy chcesz instalować razem z Qt i dokumentacja czy nie.

Tak ze spokojnie zainstaluj QtCreatora ze wszystkim co tam jest i nie musisz się martwić, że dokumentacji nie będzie.

 

Pozdro,

Esail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do brzydoty, to ja zawsze myślałem, że to GTK jest brzydkie, kiedyś nawet taki żart po sieci krążył (jak go znajde to dopisze).

 

Nie do końca, przy instalacji QtCreatora masz wybór czy chcesz instalować razem z Qt i dokumentacja czy nie.

Tak ze spokojnie zainstaluj QtCreatora ze wszystkim co tam jest i nie musisz się martwić, że dokumentacji nie będzie.

 

Pozdro,

Esail

 

No ale cała potęga qt creatora polega na dokumentacji qt właśnie, nie ma tam dokumentacj nawet do standard library, tak więc nie używając qt staje on się takim samym ide jak inne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ja tam w emacsie mam moduł którym mogę przeglądać dokumentację pyqt pobraną na dysk. Na bank znajdziesz cos takiego dla qt i c++.

Spróbuj http://taesoo.org/Opensource/CClookup

 

Jeśli to jest to czego szukasz to zapytam brata o jakieś bajery, on ostro koduje w c++ oraz qt i na bank ma coś ciekawego. Oczywiście dla emacsa.

Emacs rządzi ;) flame flame

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ja tam w emacsie mam moduł którym mogę przeglądać dokumentację pyqt pobraną na dysk. Na bank znajdziesz cos takiego dla qt i c++.

Spróbuj http://taesoo.org/Opensource/CClookup

 

Jeśli to jest to czego szukasz to zapytam brata o jakieś bajery, on ostro koduje w c++ oraz qt i na bank ma coś ciekawego. Oczywiście dla emacsa.

Emacs rządzi ;) flame flame

 

W sumie fajne, ale ja wyznaję tylko i wyłącznie edytory myszopędne. Chyba (_przejżę_ → przejrzę) ORT kod i zrobię taką wtyczkę dla Geany bo jak dla mnie to najfajniejszy edytor póki co, a przy małych zabiegach można zrobić z niego IDE.

Przy większych projektach z więcej niż 20 plików źródłowych emacs się do niczego nie nadaje, a miewam takie gdzie potrzebuje zarządzać 50 plikami w 10 modułach i do tego w ciągu chwili przeskakiwać pomiędzy nimi, wiem że da się to na pewno w emacsie zrobić, ale na pewno nie tak szybko.

No i wolę się zastanawiać nad algorytmami niż interfejsem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy większych projektach z więcej niż 20 plików źródłowych emacs się do niczego nie nadaje, a miewam takie gdzie potrzebuje zarządzać 50 plikami w 10 modułach i do tego w ciągu chwili przeskakiwać pomiędzy nimi, wiem że da się to na pewno w emacsie zrobić, ale na pewno nie tak szybko.

No i wolę się zastanawiać nad algorytmami niż interfejsem :P

 

Też kiedyś tak uważałem ale emacs zrobi wszystko czego zapragniesz. A wersja graficzna wykorzystuje myszkę więc zarządzanie wieloma plikami to pikuś.

Warto spróbować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś tak uważałem ale emacs zrobi wszystko czego zapragniesz. A wersja graficzna wykorzystuje myszkę więc zarządzanie wieloma plikami to pikuś.

Warto spróbować ;)

 

Tak wiem... czyta, programuje, daje d. i gotuje :D

 

Tak, wiem, ale to nie jest środowisko programistyczne tylko zwykły edytor, ja raczej szukam czegoś pokroju QT Creator albo Visual Studio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...