Skocz do zawartości

Ratunku!


DEMON

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie przed chwila popelnilem dziecinny bład - nie wiem jak moglem zrobic taka glupote

 

na pulpicie po wpisaniu komendy ls w konsoli wyswietlalo mi pliki i katalogi ale rowniez wyswietlalo mi pliczki tymczasowe czyli te pliczki z tylda na koncu ~ np mialem plik informacje.txt i dodatkowo informacje.txt~

i takich pliczkow z tylda na koncu po wpisaniu ls mialem mase nawet tych plikow ktorych juz na pulpicie nie bylo ale te z tylda nadal tam byly wiec postanowilem je skasowac bo zaciemnialy widok podczas listowania

i wydalem (idiota ze mnie) komende

 

rm *.txt* sadzilem ze wykasuje mi pliki txt z tylda na koncu ale on przeciez wykasowuje pliki z tylda na koncu ale i pliki txt bez tyldy tez czyli skasowalo

infomracje.txt~ jak i infomracje.txt a tam mialem kuzwa cholernie potrzebne dane

 

i teraz pytanie czy gdzies to w systemie jakims cudem mozna jeszcze odzyskac - system nie bylo testartowany ani wylogowywany ! ??

 

i tak dodatkowo do czego sluza te pliczki z tylda na koncu nieziemsko mnie one irytuja pliki juz pokasowane dawno a te z tylda na koncu ciagle pozstaja na miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy od tego jaki masz fs. Zapewne ext3, a wiec odzyskac od tak sie nie da, nalezy przeczesach bloki danych na fsie i wposzukiwaniu danych. Sa do tego odpowiednie programy jak i howto

 

Pliki z tylda to pliki zapasowe. Niektore programy (np. edytory tekstu) gdy zapisujesz nowa wersje pliku, stara zapisuja pod ta nazwa z tylda. W razie gdybys sie pomylil i chcial wrocic do starej kopii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...