Skocz do zawartości

Settlers 6 Wolno Działa.


Plu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem dlaczego gra Settlers 6 działa strasznie wolno. Od razu po włączeniu włącza się intro, które klatkuje oraz film również klatkuje. Następnie pojawia się główne menu po kliknięciu w przycisk np:" Options" czeba oczekać parę sekund i po chwili przeskakuje. Posiadam G-force 5500, grę uruchamiam przez wine:

[Szymon@localhost ~]$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce FX 5500/AGP/SSE2

[Szymon@localhost ~]$ glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
10072 frames in 5.0 seconds = 2014.224 FPS
10104 frames in 5.0 seconds = 2020.752 FPS
10090 frames in 5.0 seconds = 2017.855 FPS

W wine .reg dodałem te wartości ponieważ gra się nie chciała uruchmić http://wikigames.ubuntu.pl/wiki/index.php?...isy_do_rejestru :

[Software\\Wine\\Direct3D] 1267207722
"DirectDrawRenderer"="opengl"
"OffscreenRenderingMode"="fbo"
"PixelShaderMode"="enabled"
"UseGLSL"="enabled"
"VideoMemorySize"="256"

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na windowsie działał :)

czyli minimalen warunki gry spełniam :)

[Szymon@localhost bin]$ nice -20 wine Setlers.exe
fixme:ntoskrnl:KeInitializeTimerEx stub: 0x131260 0
wine: Nie znaleziono modułu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na windowsie działał :)

czyli minimalen warunki gry spełniam :)

[Szymon@localhost bin]$ nice -20 wine Setlers.exe
fixme:ntoskrnl:KeInitializeTimerEx stub: 0x131260 0
wine: Nie znaleziono modułu

 

Jasne, weź tylko pod uwagę, że wine to nie tylko wraper, ale również w dużej części emulator API Windowsa. To ostatnie odnosi się zwłaszcza do DirectX, którego operacji nie da się w prosty sposób "przenieść" pod OpenGL. Stąd też pod Linuksem, czy tego chcemy, czy nie, aplikacje działające pod wine wymagają zdecydowanie wydajniejszej maszyny. Do tego należy uwzględnić fakt, że o ile samo jądro Linuksa można dość dobrze zoptymalizować, to reszta tak szybko już nie działa - przynajmniej w porównaniu z Windowsem. Pierwszym lepszym przykładem mogą być choćby sterowniki własnościowe...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Temat nie jest rozwiązany.

 

Jasne, weź tylko pod uwagę, że wine to nie tylko wraper, ale również w dużej części emulator API Windowsa. To ostatnie odnosi się zwłaszcza do DirectX, którego operacji nie da się w prosty sposób "przenieść" pod OpenGL.

WINE nigdy nie było, nie jest i nie będzie emulatorem. WINE jest programem umożliwiającym używanie plików .exe i .dll w środowisku UNIX'owym. Jeśli gra opiera się o DirectX, warto go zainstalować na WINE - być może będzie lepiej (w sieci są poradniki jak to uczynić, bo sama instalacja nic nie da - trzeba jeszcze w WINE grzebać zdaje się.

 

Stąd też pod Linuksem, czy tego chcemy, czy nie, aplikacje działające pod wine wymagają zdecydowanie wydajniejszej maszyny.

 

Kolejna nieprawda...

Linux przez swą lekkość daje rade. I z własnego doświadczenia wiem, że gry na Linuksie działają czasem lepiej niż na Windowsie (kilka FPSów). Należy pamiętać o poprawnie zainstalowanych sterownikach do grafiki - bez nich nici. (No dobra, ale gra którą testowalem korzystała z OpenGLa i OGG Vorbis...).

 

I jeszcze raz powtórzę - nie jest to emulator, więc nie wymaga komputera Blue Gene do obsługi programów Win32.

 

 

Ja bym na sam początek próbował zainstalować jakąś grę natywną na Linuksa (np. TORCS, Nexuiz lub jakąś która wymaga lepszej grafiki) i sprawdzić czy aby na pewno 3D chodzi płynnie. Ja osobiście miałem kiedyś taki problem (ach to ATI...), że glxgears wskazywało bardzo dobre wyniki, natomiast gry cięły... miałem też na odwrót, że gry chodziły super, a glxgears chodziło tak, jakbym karty graficzniej nie posiadał...

Jeśli tak to jeszcze bym próbował instalować tego DirectX.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na GeForce 4 (2002-2003rok) Setllers 3 na 1024x768 chodził ładnie pod WINE. Nie wiem jak nowa jest ta karta i gra, ale jeśli gra jest jedną z najnowszych części Settlersów a karta już trochę miesiecy ma no to może ciąć z braku wydajności...

 

Linux przez swą lekkość daje rade. I z własnego doświadczenia wiem, że gry na Linuksie działają czasem lepiej niż na Windowsie (kilka FPSów).

Też to zauważyłem. Np. GTA Vice City chodziło szybciej, GTA SA wolniej niż na Win.

Trochę offtopic - Ale regułę znam za 100% jedną. WSZYSTKIE gry uruchamiane pod WINE wczytują się dużo szybciej. Np. na GTA SA pod Windą wczytywał się 2 przejścia ekranowe a Pod Linuxem 1 przejście - prawie 2 razy szybciej niż pod Windą. I nie tylko z tą grą tak jest. Do końca to chyba będzie zagadką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie wiem co zrobić. Próbowałem włączyć Heros V i tak samo tnie :(, uruchomiłem również Northland z tym samym skutkiem.

Quake Live działa 125 kaltek na sekunde.

Mam taki komputer:

P4 3 Giga

g-force-5500 256mg

1.5 giga ramu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie wiem co zrobić. Próbowałem włączyć Heros V i tak samo tnie :( , uruchomiłem również Northland z tym samym skutkiem.

Quake Live działa 125 kaltek na sekunde.

Mam taki komputer:

P4 3 Giga

g-force-5500 256mg

1.5 giga ramu

 

Hm? sprawa dziwna, skoro mówisz że nawet Quake Live ci działa na linuksie płynnie, a Heroes nie działa? Oczywiśćie próbowałeś tego DirectX instalować na WINE jak radziłem?

http://www.wine-reviews.net/games/directx-...-with-wine.html

 

A, i jeszcze spróbuj pozmieniać opcje ekranu w WINE. WINE może pracować z Twoim bierzącym menedżerem okien, lub może zrobić własny pulpit. Sprawdź czy we własnym pulpicie gra działa (czasem to ustawienie tez zmienia wydajność)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WINE nigdy nie było, nie jest i nie będzie emulatorem. WINE jest programem umożliwiającym używanie plików .exe i .dll w środowisku UNIX'owym. Jeśli gra opiera się o DirectX, warto go zainstalować na WINE - być może będzie lepiej (w sieci są poradniki jak to uczynić, bo sama instalacja nic nie da - trzeba jeszcze w WINE grzebać zdaje się.

 

Nie, skąd WINE nie musi zaemulować ani jednej funkcji - po prostu jądro Linuksa i Windowsa to jedno i to samo! No, ba struktura kontenera exe jest taka sama jak elfa, a plik z rozszerzeniem dll to zwykłe so - wystarczy, że WINE zmieni rozszerzenie plikom z Windowsa! Przecież nic nie trzeba emulować! Poza tym Linux natywnie obsługuje licencjonowany i zamknięty DirectX Microsoftu! Normalnie cud jakiś! A tak poważnie - z całym szacunkiem do Ciebie - nie pie...l od rzeczy. Nie po to zgłaszam błędy w emulacji WINE (choćby nieszczęsnego schowka), żeby dowiadywać się, że WINE niczego nie emuluje...

 

Kolejna nieprawda...

Linux przez swą lekkość daje rade. I z własnego doświadczenia wiem, że gry na Linuksie działają czasem lepiej niż na Windowsie (kilka FPSów). Należy pamiętać o poprawnie zainstalowanych sterownikach do grafiki - bez nich nici. (No dobra, ale gra którą testowalem korzystała z OpenGLa i OGG Vorbis...).

 

Lekkie to jest Contiki. Linux był, jest i będzie mułem - chyba że ktoś porzuci jego założenia i napisze go od nowa. Zresztą taka jest cena ochrony pamięci, śledzenia zasobów... Dodam,że akurat pod Windowsem nie jest lepiej.

 

Poza tym w Linuksie niezbyt wydajny jest sposób tworzenia obrazu. Same sterowniki linuksowe zwykle ustępują wersjom windowsowym pod względem optymalizacji. No i jeszcze jedna sprawa - obecny DirectX jest bardziej zaawansowany niż OpenGL, stąd też jest ogólnie bardziej zasobożerny. Z drugiej strony jego obsługa poprzez OpenGL to czasami masakra...

 

I jeszcze raz powtórzę - nie jest to emulator, więc nie wymaga komputera Blue Gene do obsługi programów Win32.

 

Jasne, bo nic nie musi zaemulować...

 

Jeśli tak to jeszcze bym próbował instalować tego DirectX.

 

A po co - przecież niczego nie trzeba emulować!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam dowiedzieć się znaczeń słów: emulator http://pl.wikipedia.org/wiki/Emulator

 

Jak myślisz - ile struktur i funkcji systemowych jest przez WINE emulowanych? Niestety, nie wszystko załatwi tu prosty wraper...

 

i jeszcze dowiedzieć się znaczenia nazwy WINE (Wine Is Not Emulator)...

 

WINE nie jest typowym emulatorem, bo nie emuluje maszyny (i dlatego nie działa na prockach PPC czy ARM), lecz tylko środowisko API Windowsa.

 

gdyby to był emulator to programy by chodziły tak szybko jak na maszynie 133Mhz, a tak nie jest.

 

Bla, bla, bla - typowy emulator jakim jest np. VirtualBox nie jest aż takim żółwiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...