Skocz do zawartości

Pomocy ! Przegrzewa Się Komputer !


max heiliger

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum !

Mam dosyć poważny problem, od kilku dni przeszukuję internet ( strony polskie i anglojęzyczne ) i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu, Mam kilka teorii dlatego chciałbym zapytać bardziej zaawansowanych użytkowników o poradę

 

Sprawa dotyczy tego sprzętu - ( Laptop Acer Aspire z 2008 roku )

 

processor : 0

vendor_id : GenuineIntel

cpu family : 6

model : 22

model name : Intel® Celeron® CPU 530 @ 1.73GHz

stepping : 1

cpu MHz : 1733.329

cache size : 1024 KB

fdiv_bug : no

hlt_bug : no

f00f_bug : no

coma_bug : no

fpu : yes

fpu_exception : yes

cpuid level : 10

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss tm pbe lm constant_tsc up arch_perfmon pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm

bogomips : 3454.87

clflush size : 64

power management:

 

Problem :

Komputer przegrzewa się do tego stopnia, że w pewnym momencie sam się wyłącza. Nie jest to spowodowane brudem wewnątrz, bo już go rozkręcałem dwa razy ( raz dzisiaj i przedwczoraj ) i w środku nie było brudu, dla pewności jeszcze przeczyściłem, ale nic się nie zmieniło. Przyczyną także nie jest OS. Fedorę 12 zainstalowałem tydzień temu, wcześniej było OpenSuse i problem był ten sam. Jeszcze wcześniej było Ubuntu ale tam wszystko było ok.

 

Objawy:

Kiedy włączam komputer "na zimno" wówczas wentylator zakręci się na około 3-4 sekundy przy starcie a potem stoi nieruchomo. jak już system zastartuje, wpisuję w terminal komendę # sensors wówczas podaje mi cały czas temperaturę ( temp1) jako 0 stopni. Za to w graficznym monitorze temperatury w pasku u góry jest inny sajgon - Temp1 i Procesor cały czas są na 0, natomiast core rośnie cały czas, aż do momentu kiedy osiągie 100 stopni, no a wtedy jest gejmower :lammer: komputer się sam wyłącza. Włączam go natychmiast ponownie i co się dzieje ? po uruchomieniu wentylator chodzi ( i to cały czas ! !!! ) z jednakową dosyć dużą prędkością. natomiast temperatura procesora i temp 1 na graficznym monitorze na pasku od tego momentu cały czas jest pokazywana jako 95 stopni Za to temperatura core spada. Teraz, kiedy to piszę, wentylator chodzi już od ponad godziny, a temperatura procesora jest dalej pokazana taka sama. 95 stopni , co istotnie, jeżeli wyłączę komputer sam, zanim się przegrzeje po ponownym uruchomieniu temperatura na liczniku będzie dalej 0 i wentylator się nie włączy. Żeby pokazał te 95 stopni i uruchomił wentylator musi się wyłączyć sam :blink:

 

 

[root@mk mk]# sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +95.0°C (crit = +100.0°C)

 

coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Core 0: +45.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)

 

nie jest możliwe, żeby wewnątrz było 95 stopni, bo powietrze wychodzi zimne. , co istotnie, jeżeli wyłączę komputer sam, zanim się przegrzeje po ponownym uruchomieniu temperatura na liczniku będzie dalej 0 i wentylator się nie włączy.

 

Wnioski :

 

Moim zdaniem, komputer mierzy temperaturę procesora tylko raz, w momencie uruchamiania, więc coś mi się zdaje że być może jakiś czujnik jest uszkodzony, ale naprawdę nie jestem pewien, moja wiedza na ten temat jest więcej niż skromna.

 

A jaka jest wasza opinia ?

 

Mam jeszcze jeden pomysł na rozwiązanie problemu. Gdyby tak w jakiś sposób włączyć wentylator manualnie, żeby chodził cały czas to było by OK, hałas mi nie przeszkadza. Niestety w BIOS nie mam takiej funkcji. Próbowałem przy pomocy tej komendy # pwmconfig ale się nie udało. Nie jestem także w stanie wpiąć wtyczki od wentylatorka w inne miejsce, bo jest tam tylko jedno takie gniazdko.

 

pomocy plizzzzzz !!!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to dokładny model laptopa? Zacznij od aktualizacja biosu ze strony producenta laptopa. Przeczytaj ze zrozumieniem i wykonaj to co tutaj http://wiki.archlinux.org/index.php/Lm_sensors jest napisane (to znaczy tak z głową, bo to jest opis dla innej dystrybucji). Głównie chodzi mi o punkt 1. http://wiki.archlinux.org/index.php/Lm_sen...ls_.3E.3D2.6.31 i wykonaj sensors-detect (przeczytaj wyjście), załaduj wykryte moduły i uruchom usługę lm_sensors poleceniem /etc/init.d/lm_sensors restart .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...