Skocz do zawartości

Instalacja Windows 7 Pro Obok Fedory


dalvitto

Rekomendowane odpowiedzi

Na wielu stronach www przeczytałem, że wpierw lepiej jest zainstalować Win 7, a później dopiero Linuksa. Jednak mój Linux jest dopieszczony i nie chcę go spisywać na straty. Na /dev/sda1/ mam w tej chwili Win XP, a chce go zastąpić Win 7.

 

Jednak zanim to zrobię chciałem zapytać Was, jak spore problemy z tego wynikną? Jest coś o czym powinienem wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja windowsa skasuje ci MBR. Będziesz musiał odpalić później linuxa z płyty i zainstalować gruba w MBR na nowo.

 

Es.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Techniczne pytanie jeszcze zanim rozpocznę, chodzi o tę część:

zgodnie z instrukcją wpisujemy polecenie

chroot /mnt/sysimage

po wykonaniu powyższego polecenia wpisujemy

grub-install /dev/sda

UWAGA! /dev/sda to tylko przykład. Jeśli mamy dwa lub więcej dysków, musimy wpisać ten, na którym mamy przywrócić menedżera startu (GRUB). Powinien to być dysk, który BIOS rozpoznaje jako "bootujący".

Mam tylko jeden dysk, jest on rozpoznawany jako /dev/sda z tym, że mam na nim dwa Linuksy (również dwie partycje /boot) i Windowsa. Więc czy na pewno powinienem podać tylko /dev/sda? Czy konkretnie wskazać na którąś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jeszcze jeden się pojawi podejrzewam. Otóż partycja gdzie mam WinXp jest zbyt mała aby upchać w nią Win7. Inną jaką mam (30 GB) mam stworzoną jako logiczną na partycji rozszerzonej. Jest to równoznaczne z tym, że nie zainstaluję na niej Win7?

 

Jeśli nie, będę musiał poprzesuwać rozmiary partycji. Jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy, to zrobić to za pomocą gParted, jakie jest ryzyko utraty danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną jaką mam (30 GB) mam stworzoną jako logiczną na partycji rozszerzonej. Jest to równoznaczne z tym, że nie zainstaluję na niej Win7?
Bez przesady Win7 to nowy system i wydaje mi się, że bez problemu da się zainstalować na partycji logicznej (tak słyszałem). Lepiej nie przesuwać, jeśli nie jest się pewnym, że ta operacja akurat w danym układzie partycji będzie bezpieczna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thof, dobrze słyszałeś. :) Instalacja na partycji logicznej poszła bezproblemowo, tylko, że czytałem różne już opinie na temat tego, że musi być na tym samym dysku zainstalowany inny Windows i to nieoddzielony innym systemem plików... Jednak ile w tym prawdy, nie mam pojęcia. Mnie się wierzyć nie chce.. de facto miałem WinXp zainstalowanego na tym samym dysku z tym, że na jego początku, a Win7 instalowałem na przedostatniej partycji. Więc oddzielone od siebie były wieloma ext3 :) GRUB'a też udało mi się przywrócić.

 

Więc teraz jedyne co mi pozostało to całkowicie usunąć WinXp, tj. sformatować partycję z nim, mam tylko nadzieję, że to niczego na pewno nie popsuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ciekawie... usunąłem spod Fedory pliki z partycji WinXP ręcznie, tj. za pomocą "mc" i co? Win7 nie startuje, pojawia się komunikat "BOOTMBR is missing". Na to wygląda, że na tej partycji zrobił sobie boota, a ja mu go usunąłem.

 

Jakieś pomysły jak to naprawić?

 

1. Odzyskać plików to chyba już nie odzyskam.. btw. "mc" wyrzuca je od razu na amen, czy składuje w koszu? Mam na Fedorze lxde i pcmanfm więc kosza raczej tam nie uraczę (nie mam teraz możliwości sprawdzenia).

2. Włożenie ponownie płyty instalacyjnej Win7 i przejście do któregoś kroku naprawi błąd, ewentualnie jakiś tryb awaryjny?

3. Ponowna instalacja Win7? Z tym, że to mi znów wywali Linuksy, może nie jest to bardzo kłopotliwe, ale zdążyłem dosyć fajnie już sobie przygotować Win7 do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...