Skocz do zawartości

Jak Mnie Drażnią Producenci Sprzętu


Goadanek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pierwszy raz od ponad dwóch miesięcy potrzebowałem uruchomić czytnik kart xd w moim laptopie. I oczywiście okazało się, że brak sterownika do mojego sprzętu.

Do jasnej cholery, czy tak ciężko producentowi napisać sterownik dla Linuksa? Potem słychać twierdzenia lajkoników, że ten Linuks to głupi jest bo nie ma sterowników, a komu za to dziękować. Wielkie korporacje się doagadują z Microsoftem i trzepią stery tylko dla Windy :angry: .

Jak ma w takim układzie dojść do wejścia Pingwina pod strzechy?

Po cichutku powiem, że moja Żona o małego słonia poprosiłaby o instalacje Fedorki u niej na Laptopie, ale niestety Windows 7 ją przekonał.... a szkoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz czytnik (lspci) i jaki to laptop? Czasami jest tak, że jeden rodzaj kart działa (najczęściej SD), a inne już nie. A i współczuję żony ;)

 

lspci

09:09.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
09:09.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)
09:09.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
09:09.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)

 

dmesg|tail

wlan0: authenticate with AP 00:02:cf:a4:58:44 (try 1)
wlan0: authenticated
wlan0: associate with AP 00:02:cf:a4:58:44 (try 1)
wlan0: RX AssocResp from 00:02:cf:a4:58:44 (capab=0x471 status=0 aid=1)
wlan0: associated
ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlan0: link becomes ready
Intel AES-NI instructions are not detected.
padlock: VIA PadLock not detected.
CE: hpet increasing min_delta_ns to 15000 nsec
wlan0: no IPv6 routers present

 

Laptop HP Pavilion dv6899ew, z tego co patrzyłem to sterowników do mojego czytnika kart nie ma. A potrzebuję akurat czytać karty xD.

Tragedią to nie jest, bo mogę poprzez aparat, ale mimo wszystko drażni.

Co do mojej żony, w sumie jej się nie dziwie, muszę przyznać, że 7 Billowi się udała. :huh:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jasnej cholery, czy tak ciężko producentowi napisać sterownik dla Linuksa?

 

Po co? Oni piszą stery do jedynego słusznego systemu. Do linuksa zawsze napiszą fanatycy. Na szczęście jest kryzys i co niektórzy zaczynają częściej sięgać po oprogramowanie "open source" (bo dla nich znaczy: za darmo). Może producenci to zauważą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha nie zauważyłem w pierwszym poście, że chodzi o xD. Narzekacie na Ricoh, a tu http://www.h-online.com/open/news/item/Ric...ion-970368.html czyli należy się spodziewać, że jednak niedługo będzie ok. Tutaj https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/202490 też jest jakiś sterownik do xD.

 

 

Niestety ten sterownik z tego co wyczytałem jest do zewnętrznego czytnika podłączonego na USB, a nie wewnętrznego. Ja nie narzekam na Ricoh, tylko na ogół.

Ostatnio postawiłem Fedorę w pracy, na Desktopie DELL-a z grafiką intela... wszystko pięknie śmiga od pierwszego uruchomienia (więc można), a z grafiką Nvidii w moim laptopie, trzeba kombinować, nie chodzi o to, że mi się nie chce, nie jest to trudne, ale o fakt. Jeżeli stawiam system to:

1. Wszystkie sterowniki powinny być zawarte w zainstalowanym systemie, lub

2. Na płytce dostarczonej przez producenta sprzętu powinny być sterowniki do odpowiedniego systemu operacyjnego.

 

Może ktoś krzyknie, że jestem granatem od Windy oderwany (a jestem! <_< ) i wiem, że Suse ma wszystko przez klikanie zrobione i jak ktoś chce to może sobie poklikać, ale mi chodzi o zasadę. Dopóki wśród zwykłych użytkowników będzie krążyć informacja że Linuks to system w którym do zmiany daty potrzebny jest doktorat z fizyki jądrowej, to wszyscy będziemy tylko dziwakami, którzy dla zasady utrudniają sobie życie, a Linuks będzie gościł tylko u ludzi światłych i na serwerach !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, mam Lenovo Y530

07:03.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
07:03.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)
07:03.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
07:03.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)

i u mnie na F12 x86_64 czytnik kart gra i buczy.

 

Es.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm szczerze to xD to jedyna karta której nie mam pod ręką. Ale zapytam kumpla może ma taką to dam znać.

 

Es.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm szczerze to xD to jedyna karta której nie mam pod ręką. Ale zapytam kumpla może ma taką to dam znać.

 

Es.

 

Pewnie nie będzie czytać, ja wygrzebałem swoją kartę SD i śmiga jak szalona. A xD niestety nie. Taki urok psiakrew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...