Skocz do zawartości

Gdzie Dać Grub-a?


Venger

Rekomendowane odpowiedzi

Musze na jakis czas postawic dwa Linuxy obok siebie. Chce troche poeksperymentowac z programami na nich i wybrac cos do pracy. Podzielilem dysk

Dwie Podstawowe: 1 Partycja - Ext3, 2 Partycja - ext3 i rozszerzona a w niej swamp i /Home wspólne dla obu linów.

Zainstalowałem na pierwszej podstawowej Mandrake Official 10.1 i wrzuciłem Lilo do MBRa.

 

Teraz chcę na drugiej podstawowej postawić Fedorę 3 i tu pytanie. Gdzie mam wrzucić jej Bootloadera?

- Do MBR? (nadpisze mi Lilo ale czy zobaczy Mandreka?),

- Na pierwszy sektor Fedorowej partycji? Pewnie trzeba będzie wtedy w Mandrakowym Lilo coś dodawać

- W ogóle nie instalować dla Fedory Bootloadera i pobawić się z Lilo???

 

Nie chcę kilka razy tego robić metodą prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalezy bo fedora tez ma LILO skoro bardziej Ci do gustu przypadlo, podczas instalacji Fedory zostaniesz poproszony o wybor bootloadera i powiedzenie mu ktory system ma byc domyslny (czy mandaryna czy fedora), mozesz rowniez nie instalowac drugi raz booloadera tylko wtedy bedziesz musial samemu dodac wpis do pliku lilo.conf w mandarynie - ale poco sie meczyc skoro moze to zrobic za Ciebie program

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli oba systemy startuja u ciebie z poziomu "0" - znaczy nie preferujesz zadnego z nich , ale masz pewnosc ze na 100% to bedzie jakis uniksowy system (zawsze jeszcze bsd i inne zostaja) to ja zrobilbym tak :

1 w mbr wstawilbym gruba (obsluzy wiele roznych formatow systemow plikow - choc bez reiser 4 :( ) , a w grubie dal root noverify i chainloader +1 dla obu systemow (nie probowalem , ale moze sie da dla obu tak zrobic - jak nie to dla fc normalnie , a dla mdk jw)

2 bootloader kazdego systemu na jego partycje (chyba ze w 1 punkcie dasz root noverify tylko na mdk, wtedy tylko mdk bedzie mialo lilo na swojej partycji )

 

takie rozwiazanie ma takowe zalety :

- zmieniasz parametry jader kiedy chcesz i jak chcesz (po wczytaniu bootloadera z mbr wybierasz inny bootloader , a nie opcje startu kernela

-mozesz sie zapetlic i z bootloadera np mdk (powiedzmy /hda2) wrocic do bootloadera w mbr i wystartowac fedore jesli sie pomyliles

 

 

Troche to zagmatwane , ale jak ja mialem czas na zabawe i wybory systemow to wlasnie podobnie lilo w mbr ustawilem (wtedy bsd i sco nie testowalem - dlatego teraz polecam ci gruba)

 

Sorry za literowki , ale nie sprawdzalem pisowni opcji gruba - jesli sie pomylilem , niech mnie ktos poprawi

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...