Skocz do zawartości

Problem Po Instalacji Windowsa7 Brak Dotepu Do Linuxa Fedory12


fedormix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam uprzejmie przepraszam ,że zawracamaka głowę .Ale jestem w rozpaczy po instalacji windows 7 na fedora 12 ,gdzie przedtem było zainstalowane fedora12 i windows 7.Dobrze to wszytko działało.Nagle straciłem dostęp do linuxa .W padłem na pomysł że może przy instacji zmienił się po prostu aktywny sektor botowania ,ale to nie to.Partycje linuksowe są dwie jedna to taka co 200m a druga taka większa 40gb .

 

 

jestem cienki w tej dziedzinie więc może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiącać

 

 

z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB powinno rozwiązać twój problem

 

 

 

dziękuje może się uda zaraz to sprawdzę

 

jak by nie udało się to jeszcze ,pokombinuje i może innym sposobem jakiś awaryjny dostęp do danych.

 

 

pozdrawiam

 

dzięki za poświęcony czas

 

Windows nadpisał ci po prostu bootloader i znikła plansza wyboru systemu . O odzyskiwaniu Gruba poczytaj w poradnikuy na tej stronie .

 

 

 

zrobiłem tak jak w pradniku nie stety nic nie pomogło

cały czas ma taki komunikat MISSING OPERATING SYSTEM

 

 

korzystając z płyt fedora 12 i po wybraniu rescue installed system ,przeprasza za pomyłki w angielskim,

 

na końcu jest już komunikat proszę nacisnąć <return>,aby uzyskać powłokę .Aby katalog był taki sam .jak katalog w ratunkowym systemie ,należy wykonać polecenie chroot /mnt/sysimage.

 

Po wyjściu z powłoki system zostanie automatycznie uruchomiony ponownie .

Wybieram powłokę wpisuje najpierw chroot /mnt/sysimage

potem grub-install dev/sda

na koniec reboot i nic

Ciekawe kiedy wyświetla się komunikat MISSING OPERATING SYSTEM wciskam ctrl alt del i mogę dalej od nowa wkładać płytę z fedorom12,pewnie to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyświetla ci coś takiego to weź płytkę instalacyjną windy , po zabootowaniu z niej kompa wejdź w tryb ratunkowy "R" i daj polecenie ; bootrec /fixmbr

Wtedy chociaż windows się uruchomi .

 

Nie o to chodzi jak chce tylko dostać się do danych linuxa :zdjęcia dokumenty.

 

Windows chodzi bez problemu.

 

 

Długo nad tym jeszcze myślałem i mam taki pomysł jedyny wgrać linuxa drugi raz jako system dodatkowy o bok tamtego linuxa i czy potem da się jakoś zamontować partycje z danymi w sumie partycja będzie wspólna linuxa.

jedno pytanie czy stracę dostęp do danych czy nie ?

 

Sytuacja jest taka że windows 7chodzi na osobnej partycji a linux też ma osobną partycje

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nad tym jeszcze myślałem i mam taki pomysł jedyny wgrać linuxa drugi raz jako system dodatkowy o bok tamtego linuxa
Idiotyczny pomysł, jeśli Twoim celem jest tylko odzyskanie danych z partycji zajętych przez Linuksa.

Ściągnij i wypal obraz LiveCD Fedory, uruchom system z płytki, zamontuj partycje Windows i Linux (możliwe, że nawet same się podmontują - dawno nie korzystałem z LiveCD) i przekopiuj sobie co Ci potrzeba.

 

Albo pod Windows ściągnij darmową wtyczkę do Total Commandera → ext2fs. Powinna sobie poradzić również z partycjami ext3/ext4.

 

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, bo piszesz koszmarnie chaotycznie i do tego z błędami. W żadnym poście nie napisałeś jaki jest obecnie układ partycji na dysku(dyskach) a przede wszystkim jaki jest cel Twoich działań:

1.Czy chodzi o odzyskanie danych z partycji, na której jest/był Linux?

2.Czy może o odzyskanie dostępu do Windows (raz piszesz, że Ci coś zniknęło w innym miejscu, że Windows działa OK)

3.Czy może chciałbyś mieć współistniejące ze sobą systemy Windows i Linux?

 

Ogarnij się i napisz precyzyjnie o co Ci chodzi. A przed wysłaniem postu przeczytaj go sobie na głos i posłuchaj czy zrozumiałeś to co sam napisałeś. Polecam również przeglądarkę Opera (ma wbudowane sprawdzanie pisowni polskiej) albo wtyczkę sprawdzająca ortografię do Firefoksa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idiotyczny pomysł, jeśli Twoim celem jest tylko odzyskanie danych z partycji zajętych przez Linuksa.

Ściągnij i wypal obraz LiveCD Fedory, uruchom system z płytki, zamontuj partycje Windows i Linux (możliwe, że nawet same się podmontują - dawno nie korzystałem z LiveCD) i przekopiuj sobie co Ci potrzeba.

 

Albo pod Windows ściągnij darmową wtyczkę do Total Commandera → ext2fs. Powinna sobie poradzić również z partycjami ext3/ext4.

 

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, bo piszesz koszmarnie chaotycznie i do tego z błędami. W żadnym poście nie napisałeś jaki jest obecnie układ partycji na dysku(dyskach) a przede wszystkim jaki jest cel Twoich działań:

1.Czy chodzi o odzyskanie danych z partycji, na której jest/był Linux?

2.Czy może o odzyskanie dostępu do Windows (raz piszesz, że Ci coś zniknęło w innym miejscu, że Windows działa OK)

3.Czy może chciałbyś mieć współistniejące ze sobą systemy Windows i Linux?

 

Ogarnij się i napisz precyzyjnie o co Ci chodzi. A przed wysłaniem postu przeczytaj go sobie na głos i posłuchaj czy zrozumiałeś to co sam napisałeś. Polecam również przeglądarkę Opera (ma wbudowane sprawdzanie pisowni polskiej) albo wtyczkę sprawdzająca ortografię do Firefoksa.

 

Witam

 

Dokładnie cel: o odzyskanie danych z partycji, na której jest/był Linux? Jeszcze tam cały czas jest choć bez możliwości dostania się.

Wcześniej były współistniejące ze sobą systemy Windows i Linux? .Ważne jest żeby choć jeden działał bo jest potrzebny,choć sytuacja ,że są 2 systemy współistniejące ze sobą sprawne jest najlepsza.

Partycja jak wygląda:

100MB

25GB windows7 działa

 

200MB

 

45GB Linux

 

Pod windows7 ,wcześniej kroki jakie wykonałem to próba zamontowania partycji Linux,odczyt danych ale partycja co ma 200MB ,została odczytana bez problemu ,natomiast partycja 45GB nie można było jej odczytać nie rozpoznaje formatu ,był to program do typowo odczytywania partycji na Linux.Linux reader.

 

Korzystałem z płyty ratunkowej pod Windows Vista.

 

Trochę już mi brakuje sił z tym Linux

 

Zastosuje się do twoje rady jednej i drugiej i zobaczę czy się uda.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

Skorzystałem z obrazu LiveCD Fedory13,jest dostęp do do danych jedyny problem jaki został to uzyskanie dostępu do pozostałych kont użytkowników.

Przedstawię jak to wygląda :są 4konta użytkowników

Pierwsze konto to konto z grupy roota ,z możliwością zapisu kopiowania można robić wszystko.

Pozostałe konta to wyświetla się taki krzyżyk X jak kto woli ,możliwość zapisu i odczytu ma tylko użytkownik tego konta ,który jest właścicielem tego konta i nikt inny.

Spróbowałem utworzyć taką samą grupę i id użytkownika,żeby odczytać dane ale nic z tego nie wyszło.

Chciałbym tylko zamontować jakoś te konta w systemie ,żeby można było odzyskać dostęp ,lub skopiować materiały a potem je odczytać.

 

 

Chciałem też podziękować za pomoc i cierpliwość,bo trochę namieszałem :)

 

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp do wszystkich kont będziesz miał z poziomu użytkownika root. Na LiveCD jest bez hasła wiec wystarczy z konsoli samo "su -" i będziesz miał dostęp do wszystkich kont. Zakładam, że określenie "jest dostęp do danych" oznacza, że interesująca Cię partycja została zamontowana, tylko nie możesz oglądać kont innych użytkowników jako "livefedorauser" (czy jak tam on się nazywa :)).

Jak już przejdziesz na roota, to w konsoli wpisz "nautilus" (jeśli ściągnąłeś wersję LiveCD z KDE, to wpisz "dolphin") i uruchomisz file managera z prawami roota - wtedy będziesz mógł kopiować praktycznie wszystko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...