Skocz do zawartości

N00b Tworzy Siec


szymon_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To mój drugi post na tym forum :)

Ale ad rem: mam 2 komputery- stacjonarny (z 2 kartami sieciowymi) oraz laptopa (z wifi i ze zwykla sieciowka)- chciałbym je jakoś połączyć tak, by uzyskać:

1. możliwość współdzielenia plików (muzyka, filmy, konfigi)- z możliwością automatycznego 'backupu' (skrypt z rsyncem etc- do zrobienia później jakby co)- gdy jestem zalogowany osobno na lapku i na stacjonarnym

2. możliwość blokowania niektórych stron internetowych tak, by z kompa B nie można byłoby ich sobie przeglądać

3. możliwość 'kontroli' uzytkowników- tj.- na stacjonarnym kompie ("A") ustawiam sobie użytkowników/grupy (które jako-tako nie istnieją na systemie zainstalowanym na laptopie /"B"/)- tak, by logowanie się na kompie B było zarządzane na kompie A (w przypadku 2 kompów nie ma to wielkiego sensu, ale w przypadku 30 kompów oszczedza to z pewnością kłopotów- ma się jedną bazę użytkowników, przy np zmianie hasła nie trzeba tego robić na każdym kompie tylko na jednym)- z tym że chciałbym mieć możliwość również zalogowania się 'lokalnie' (tj. na laptopie)- w przypadku gdybym go np gdzieś wziął ( i nie miał dostępu do kompa A)

4. współdzielenie updatów (tj. komp A ściąga poprawki yumem dla siebie oraz dla kompa B- tak by ten drugi nie musiał już ich ściągać z internetu)

 

Jakby co do czego- jestem bardzo początkującym użytkownikiem- prosiłbym o wyjaśnienie jakich technologii/procesów/aplikacji mogę użyć by osiągnąć owe cele (w szczególności nr 1 i 3) oczywiście, mile widziane sugestie w postaci "ja to bym zrobił tak:..."

 

Ah, żeby nie było żadnych niedomówień- nie pracuję w branży komputerowej, nie zarabiam tak na życie etc

Na obydwu komputerach jest fedora 13 (64 bitowa)- w przyszłości może CentOS6 /gdy wyjdzie/)

 

pozdrawiam

szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co do czego- jestem bardzo początkującym użytkownikiem[...]
Zacznij więc od wrzucenia swoich pytań do internetu ze szczególnym uwzględnieniem http://www.google.pl/linux

[...]prosiłbym o wyjaśnienie jakich technologii/procesów/aplikacji mogę użyć by osiągnąć owe cele (w szczególności nr 1 i 3)
Rzeczy, o które pytasz są opisane w grubych księgach i raczej nikt tutaj nie wyjaśni Ci jak zbudować sieć, skonstruować firewall i proxy, ustawić serwer zasobów i kontroli dostępu, bo forum to nie jest miejsce na uczenie się od podstaw tylko na rozwiązywanie problemów, które w pojawiają się w czasie nauki systemu lub w czasie pracy z systemem.

 

W dużym skrócie:

ad.1 NFS (o ile na obu komputerach jest Linux - dowolny, niekoniecznie Fedora, → http://www.redhat.com/docs/manuals/enterpr...ide/ch-nfs.html ) lub Samba jeśli 1 lub więcej komputerów pracuje z systemem Windows.

ad.2 squid + iptables, może jeszcze z wykorzystaniem ACL (lub privoxy - jest w repo, ale nigdy z niego nie korzystałem, → http://privoxy.org )

ad.3 Chodzi Ci o kontroler domeny i stacje robocze? :unsure: Network Information Service (w skrócie NIS, → http://www.redhat.com/mirrors/LDP/LDP/nag2/x-087-2-nis.html), jeśli stacje robocze na Linuksie albo Samba (jeśli stacje z Windows).

ad.4 lokalne repozytorium yum (polecenia w konsoli "man yum", "man yum.conf", wtyczka yum-plugin-downloadonly)

 

Istnieje bardzo dobra dokumentacja do Red Hat Enterprise Linux (RHEL), która z oczywistych względów ma dużo wspólnego z Fedorą :) Warto przeczytać nawet dokumentację do wersji RHEL4. starszej niż aktualna, ale bardzo obszernej, dość przystępnej i zawierającej sporo przykładów → http://www.redhat.com/docs/manuals/enterprise/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązanie zakup routera.

Uruchomisz na nim:

Sieć lokalną

Firewall

Podział łacza

Politykę dostępu

komputery nie będą od siebie uzależnione.

Masz logi z pracy (kontrola).

 

 

Przy dwóch komputerach można prosto udostepniać pliki -"wspóldzielenie osobistych plików" lub np przez Sambę jeżeli chcesz się pobawić.

Do backupów są programy np Deja d*p prawdopodobnie domyślnie instalowany mam go w narzędziach systemowych.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...