Skocz do zawartości

Fc 7 + Kernel 2.6.34 = Problemy


Bartt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie wiem od czego zacząć pisać bo jest tego sporo może spróbuję w skrócie wyjaśnić.

Ponieważ obecne defaultowe jajka źle wspierają moją kartę 1Gbps oraz chaotyczne zwisy systemu chcę zaktualizować kernel do wyższej wersji.

Najwyższa działająca wersja jądra to 2.6.23-17 na FC7 + moje ręczne update pakietów niektórych.

2.6.34 - kompilacja ok, moduly ok, instalacja ok, lecz nie lładuje systemu a wysypuje się i wyrzuca mniej więcej zapisem że nie może podmontować dysku z LVMem na którym jest system.

 

 

[root@amd2 dracut-007]# df

System plików bl. 1K B użyte dostępne %uż. zamont. na

/dev/mapper/VolGroup00-LogVol00

234443400 203644372 18697808 92% /

/dev/sda1 101086 33982 61885 36% /boot

tmpfs 2016476 0 2016476 0% /dev/shm

 

 

[root@amd2 dracut-007]# cat /boot/grub/grub.conf

default=0

timeout=3

splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

title Fedora (2.6.23.17-88.fc7)

root (hd0,0)

kernel /vmlinuz-2.6.23.17-88.fc7 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet

initrd /initrd-2.6.23.17-88.fc7.img

 

title Fedora (2.6.34)

root (hd0,0)

kernel /vmlinuz-2.6.34 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet

initrd /initrd-2.6.34.img

 

title Fedora (2.6.23.15-80.fc7)

root (hd0,0)

kernel /vmlinuz-2.6.23.15-80.fc7 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet

initrd /initrd-2.6.23.15-80.fc7.img

 

title Fedora (2.6.21.5)

root (hd0,0)

kernel /vmlinuz-2.6.21.5 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet

initrd /initrd-2.6.21.5.img

 

Czas aktualizacji takiego do wersji powiedzmy FC13 + konta, ustawienia wszystkich usług + różnice w programach, konfiguracji itp to ok ~24h na co nie mogę sobie pozwolić ponieważ felernie wybrałem dystrybucje FC na serwer który pełni strategiczne funkcje a jego wyłączenie na tak długi czas jest niemożliwe.

Podejrzwam, że boli go plik initrd-2.6.34.img tym bardziej że doszukałem się informacji o błędach w mkinitrd i zalecają jego aktualizacje.

Niestety aktualizacja mkinitrd.rpm nie wchodzi w grę ponieważ zależności dążą do nieskończoności.

Nie próbowałem kompilować jeszcze mkinitrd ponieważ nie udało mi się nigdzie jego źródeł znaleźć.

Próbowałem za to kompilować dracut:

 

[root@amd2 dracut-007]# make

xsltproc -o dracut.8 -nonet http://docbook.sourceforge.net/release/xsl...ges/docbook.xsl dracut.8.xml

I/O error : Attempt to load network entity http://docbook.sourceforge.net/release/xsl...ges/docbook.xsl

warning: failed to load external entity "http://docbook.sourceforge.net/release/xsl/current/manpages/docbook.xsl"

cannot parse http://docbook.sourceforge.net/release/xsl...ges/docbook.xsl

make: *** [dracut.8] Błąd 4

 

Jak widać bez powodzenia.

Czy ktoś widzi jakieś rozwiązanie tego impasu poza instalowaniem nowszej dystrybucji co obecnie nie wchodzi w grę ?

Innym słowy czy da radę zainstalować kernel-2.6.34 z mkinitrd.x86_64-6.0.9-7.1 ?

Wszelkie uwagi mile widziane. CPU - AMD, SMP, 64bit.

 

Chyba, że jest jakiś pewny w 100% i bezpieczny sposób wyłączenia LVM'a bo w zasadzie mi na nim zupełnie nie zależy i jeśli on jest przyczyną w/w problemów to chętnie z niego zrezygnuję.

Warunek - krótki przestój serwera max 1h.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź idiotyczna zapewne z Twojego punktu widzenia, ale oczywista: posadź F13 na innym serwerze, skonfiguruj i w ciągu 3-4 godzin najmniejszego ruchu (Ty wiesz kiedy to jest) przełącz na nowy serwer.

Kolejna "wujek Dobra Rada" to przejście na zbliżony jeśli chodzi o zarządzanie CentOS (czyli darmowy RHEL bez wsparcia ) - zdecydowanie bardziej stabilne rozwiązanie na serwer niż Fedora.

 

P.S. F7 to dinozaur. Jeśli żyje to tylko przez cudaczny zbieg okoliczności jak żółwie na Galapagos, legwany itp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle sobie tak na szybkiego ze : ty masz fc7

 

kernel /vmlinuz-2.6.34 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 rhgb quiet

initrd /initrd-2.6.34.img

 

a ja mam fc 13

 

initrd /initramfs-2.6.34...img

 

czyli initrd vs initramfs - to są dwa inne podejścia do ładowania systemu

 

 

chodzi o to ze chybaaa ze mkinitrd nie obsluguje initramfs a obsluguje go dracut , nowe jaderka juz chyba wspieraja wlasnie initramfs ktory ma zastapic initrd

wiec chcesz zaladowac nowe jadro ktore byc moze chce initramfs a mkinitrd nie potrafi go "zbudowac" wiec jakims cudem musisz zainstalowac tego dracuta

 

to takie moje wstepne moze mylne moze nie przemyslenia moze ktos cos wiecej doda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź idiotyczna zapewne z Twojego punktu widzenia, ale oczywista: posadź F13 na innym serwerze, skonfiguruj i w ciągu 3-4 godzin najmniejszego ruchu (Ty wiesz kiedy to jest) przełącz na nowy serwer.

Kolejna "wujek Dobra Rada" to przejście na zbliżony jeśli chodzi o zarządzanie CentOS (czyli darmowy RHEL bez wsparcia ) - zdecydowanie bardziej stabilne rozwiązanie na serwer niż Fedora.

 

P.S. F7 to dinozaur. Jeśli żyje to tylko przez cudaczny zbieg okoliczności jak żółwie na Galapagos, legwany itp. :)

 

Doszedłem do wniosku, bo już kiedyś słyszałem o tym CentOS, więc instaluje go na drugiej maszynie i konfiguruje, jak będzie gotowy to podmieni się dysk.

Owszem dinozaur ponieważ nie mogę sobie pozwolić na eksperymenty czy zadziała system po update do 8.0 kolejno do 13 czy nie.

Na zwykłym sprzęcie poszukasz po forach na necie to może za tydzień dowiesz się dlaczego nie chce przejść upgreade.

JA NA TO NIE MOGĘ SOBIE POZWOLIĆ.

Jak zainstaluje go na innym device np sdf1 a potem przełożę do systemu jako sda1 to rozumiem nie uruchomi się podczas startu.

Czy wystarczy to potem zmienić w plikach:

fstab, mtab, grub.cfg i licho wie gdzie jeszcze?

Pytam bo interfejsów mam z 10 podłączonych więc nie wiem gdzie go tam przyporządkuje podczas instalacji systemu a docelowo poleci na /dev/sda1.

 

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Pewnie trochę mi zajmie konfiguracja tego centosa wiec odezwę się po zakończeniu czy podmiana przeszła bezproblemowo czy jednak wystąpiły spore różnice w dystrybucjach.

 

PS: Czy EXT4 jest już na tyle stabilny i pewny że warto go instalować czy lepiej pozostać na sprawdzonym EXT3 ?

 

a ja mam fc 13

initrd /initramfs-2.6.34...img

A może pamiętasz od której wersji kernela jest initramfs stosowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA NA TO NIE MOGĘ SOBIE POZWOLIĆ.
Generalnie rozumiem. Zresztą sam wyznaje zasadę, że jak działa i nie stwarza problemów, to po co zmieniać.

Jak zainstaluje go na innym device np sdf1 a potem przełożę do systemu jako sda1 to rozumiem nie uruchomi się podczas startu.
Chyba, że posłużysz się nie wprost nazwami urządzeń a etykietami i uuid, czyli np."root=LABEL=...." albo "root=UUID=...." w grub.conf i analogicznie w /etc/fstab (BTW.mtab jest automatycznie aktualizowany przez mount) → man e2label, man blkid.

A może pamiętasz od której wersji jest initramfs stosowany ?
Wydaje mi się, że dopiero od F12, najwcześniej od F11.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...